Nema bodova za goste

bolzano fox najavaPrvi međusobni susret Südtirola i Medveščaka zbio se prije nešto više od tri tjedna u Južnom Tirolu. Bolzano nas je u PalaOndi dobio rezultatski dosta uvjerljivo nakon čega se okrenuo gostima iz Villacha. Početak je bio kao iz snova nakon što su u prvih sedam minuta prednost izgradili DeSousa solo prodorom između N. Petrika i Shieldsa te Petan lijepim pogotkom s lijevog bulija u bliži kut dok je u 2/3 Shields smanjio zaostatak. Sve se međutim raspalo u posljednjih šesnaest minuta kada im je „hattrickom“ mrežu napunio Hickmott dok je šokiranim domaćinima pogodakHalma bio dovoljan tek za tijesan poraz.

U Beču se gotovo sva akcija u smislu pogodaka dogodila u srednjoj dionici i opet je poveo Bolzano, pogotkom Monarda(koji je malo sletio iz 1. u 4. navalu) s desne vratnice nakon krasne asistencije DeSouse. Domaći su uzvratili preko McKiernana, ali samo tri minute kasnije Bolzano u vodstvo vraća Angelidis, spretno i već u padu u gužvi ispred gola da bi bogatu trećinu pogotkom za poravnanje začinio Rotter. Gosti su ozbiljno pritisnuli u posljednjih dvadeset minuta uvjerljivo natpucavši protivnika (16:7), ali prvaci su na kraju slavili nakon fine akcije Klubertanz – Rotter za strijelca Frasera.

Kod „Orlova“ je sve krenulo kao naručeno kada Oleksuk već istekom 1. minute svjetski i skroz iskosa s desne strane pogađa bliži kut, a (e moj) Schwarz se odmah potom iskupio skidanjem „mrtvaca“ Frigu. Domaći su potom preuzeli kontrolu i do polovice susreta izgradili finu prednost preko Nováka, Němeca i Lattnera koji tjera Smitha s gola, a kada su na satu ostale još samo 4,5 minute igre domaća publika počela se opuštati i pripremati za laganu završnicu… I ispostavilo se 4,5 minute prerano jer im prvo Halmo ostaje sam blizu desnog bulija te pogađa pod prečku dok samo 26 sekundi kasnije Austin Smith spretno reagira te u gužvi gura pak taman preko crte! Domaćin bio vidno uzdrman, a važnu pobjedu Bolzanu u produžecima na kraju donosi DeSousa iz solo kontre koja se rodila nakon dvije maestralne vezane obrane Melichercika.

Teško izborenu pobjedu svakako su željeli oplemeniti i uspjehom protiv KAC-a koji je kao i Villach i Znojmo osjetio koliko je Bolzano nezgodan u početnoj fazi utakmice. Angelidis je promijenio smjer paka upućenog od Gartnera s plave linije, a Oleksuk pospremio otpadak nakon šuta Friga te je nakon samo tri i pol minute na semaforu svjetlilo ugodnih 2:0 no gosti do kraja trećine potpuno preokreću rezultat preko Neala, S.Geiera i Schumniga (odličnim „one timerom“) te sada Melichercik leti s gola. Curcio im je sigurno svašta izgovorio u svlačionici, a najbolje ga je očito slušao Monardo koji prvo poravnava krasnim udarcem iskosa s lijeve strane, a potom na desnoj koristi dodavanje Smitha za novo vodstvo. KAC po običaju nije odustajao te Hundertpfund opet vraća stvari „na nulu“, a potom samim početkom 3/3 upošljava Talbota za, ispostavilo se pobjednički pogodak i još jednu gorku pilulu za domaće tifose. U inače prilično miroljubivom okruženju posebno je nervozan bio Halmo kojem je sudac Piragić dodijelio polovicu od ukupnih 20 kaznenih minuta.

Netom prije Linza i kod njih se dogodila golmanska „šok terapija“. Prvom golmanu  Melicherciku pokazana su izlazna vrata, a kroz ista je na gol ušao Matt Climie, dugogodišnji vratar u AHL-u koji je posljednje tri sezone preselio u Europu od čega je dvije proveo u Straubingu te jednu u Zvolenu. „Crna krila“ su do otprilike polovice tekme držala prednost pogocima DaSilve, poprilično nabrijana publika negodovala, ali upravo tada je krenuo veliki preokret! Do kraja 2/3 tako pogađaju Oleksuk na desnoj vratnici (cijelu frku je zakuhao Ouzas), Angelidis (tu je pak „šenkal“ Locke) te DeSousa, spremivši otpadak nakon strašnog šuta Tommasonija dok pobjedu potvrđuje Oleksuk iz gužve četiri minute prije kraja regularnog dijela. Time je barem za jednu večer podigao raspoloženje na tribinama gdje je početkom utakmice razvijen veliki transparent „10 minuta šutnje…“ posvećen odluci trenera Curcia i uprave da se riješe Melichercika koji je zaista ispao „Pedro“, a ni približno nije bio jedini krivac za nezadovoljavajuće rezultate. Climie se pak široko i zasluženo osmjehivao nakon odličnog debija s 92,3% obrana. Pojedinci koji su zazivali i „karmu“ nisu bili ni svjesni koliko brzo će ona stići čelnike Bolzana obzirom se već sutradan na treningu nesretni Climie teže ozlijedio (ligamenti koljena) te su ga mogli prekrižiti za Fehérvár i Zagreb, a kako stvari stoje i na poduže razdoblje.

Tako je silom prilika u derbiju začelja startao Jacob (trener mi ne vjeruje) Smith a mjesto „sekundanta“ zauzeo je 18 godišnji Robin Quagliato, inače 1. vratar momčadi  2. momčadi Vipitena koja se natječe u 3. talijanskoj ligi gdje je skupio 4 nastupa. I pokazao se Smith vrlo pouzdanim uz tek jedan primljeni pogodak,  ali naprijed nije tko imao spremiti pak u mrežu unatoč debeloj premoći i čak 40 udaraca prema odličnom Carruthu. Ovime je fenjeraš Fehérvár smanjio zaostatak na samo bod, a obje momčadi su ostale ispod osvojenih barem 20 bodova.

U nizu rošada Gander je dobio priliku u 1. navali umjesto Friga koji je spušten kod Halma i DeSouse, Angelidis je po prvi puta završio s Frankom i Bernardom, Monardo se vratio u 4., a opet je nedostajao A. Smith te su na kraju isklizali:

1. Gander-Oleksuk-Petan
2. Halmo-DeSousa-Frigo
3. Frank-Bernard-Angelidis
4. Schweitzer- Monardo- M.Marchetti

Jedino što bi moglo biti sigurno sutra je nova izmjena navala. Strijelce predvodi Oleksuk (4+0) kojeg u stopu prate Angelidis (3+4),DeSousa (3+2) i Monardo (3+0) dok su ostatak dodali Halmo (2+3), Petan (1+5) i A.Smith (1+3). Kod vratara nam preostaje pogledati brojke samo za Smitha koji je započeo 2 tekme i jednom mijenjao Melichercika te u prosjeku primio 2 pogotka uz 89,7% obrana.  Ova loša sreća i općenito „klimava“ forma gostiju nam je definitivno voda na mlina ohrabruje i domaći učinak po kojem smo 3. u ligi s osvojenih odličnih 20 bodova od 24 moguća dok je Bolzano na gostovanjima do sada uzeo tek 7/27 (po čemu je međutim i dalje ispred naših očajnih gostujućih 4/24).

Nakon lijepe mini serije na krilima odličnog Poulina doživjeli smo dakle i bolnu „spuštalicu“ u Linzu te se pridružili Bolzanu, Znojmu (2), Innsbrucku i Fehérváru u „klubu 8“, ali sada je vrijeme za nastavak domaće serije uspjeha. Društvu iz Bolzana dane su upute kaj vidjeti i gdje jesti, a pala bu i kakva cuga i na tome neka ostane gostoprimstvo u našem lijepom gradu. Jer na ledu ne „uzimamo zarobljenike“.

* Oprez u početnim minutama, vidjeli smo da tu posebno vole „ubosti“.