Prvi se bodovi pišu

med insbruck 2Medveščak je na gostovanju u Innsbrucku svladao domaćina s 5:3 te je s prva tri boda doklizao do četvrtog mjesta u skupini za poredak. Zagrepčani su odlično otvorili utakmicu pogotkom u drugoj minuti. Domaći se nisu smeli nego su nametnuli otvorenu igru kojom su došli do izjednačenja u drugom dijelu trećine. Početkom druge trećine gosti se vraćaju u vodstvo koje su sredinom dvoboja i povećali. Brzi odgovor Innsbrucka vratio je neizvjesnost u susret no Medveščak je u drugom dijelu trećine ponovo podigao razliku na dva gola. Uporne "ajkule" su se u završnici trećine ipak približile na gol manjka. Domaći su u posljednjoj trećini krenuli po izjednačenje no Zagrepčani su zatvorili igru i hokejaškim "bunkerom" održavali minimalnu prednost. Kad je Innsbruck povukao vratara, "medvjedi" su u posljednjoj minuti pogodili nebranjenu mrežu čime su osigurali pobjedu.

Innsbruck - Medveščak 3:5 (1:1, 2:3, 0:1)

Innsbruck, Tiroler Wasserkraft Arena, 8.2.2018.

Medveščak 10 min

Innsbruck: Swette, Nechvátal - Ouellet-Blain, Guimond, Lammers, Spurgeon, Bishop - Lindner, Wehrs, Šedivý, Clark, Yogan - Štach, Pedevilla, Schramm, Schennach, Poulsen - Nußbaumer, Paulweber, Teschauer, Bär. Trener: Pallin

Medveščak: Carr, Rosandić - Noonan, Kudělka, Netík, Morley, Olden - Tikkanen, Deutsch, Lehtonen, Koskiranta, Pöyhönen - Boivin, Čepon, Simšič, Aviani, Puskarich - Puzić, Zanoški, Brine, Jarčov. Trener: Bradley

Medveščak se poslije dva uzastopna poraza u ligi za poredak uputio ne nezgodno gostovanje u Innsbruck. Zagrepčani su tamo izgubili obje utakmice redovnog dijela prvenstva s identičnih 3:1. Domaćin je očekivao "medvjede" željan pobjede jer je, poput svojih gostiju, izgubio prve dvije utakmice u razigravanju. "Ajkule" su inače imale dosta uspjeha u prvom mjesecu 2018. Od deset utakmica, momčad iz olimpijskog grada dobila je čak osam. Jedan od dva poraza nanijeli su joj upravo Zagrepčani u Domu sportova s nezaboravnih 9:3.

U odnosu na sastav koji je ispustio bodove protiv Linza, trener Bradley je vratio Carra između vratnica dok je Čepona pretpostavio Puziću. Na svim drugim mjestima u postavama nalazili su se isti igrači. U sastavu od redovitijih igrača nije bilo napadača Baleja i Jankovića, a Perkovicha se čeka poput Godota. Morley je s 59 bodova još uvijek na čelu ljestvice u EBEL-u, a u redovima Zagrepčana društvo mu prave Olden s 49 i Netík s 37 bodova. U obrambenim redovima prednjale Boivin i Pöyhönen, a Rosandić je s 91,8% obrana i dalje najuspješniji vratar momčadi i sedmi u ligi.

Kanađanin Clark s 51 te Amerikanci Wahl i Yogan s 51 odnosno 48 bodova, najučinkovitiji su strijelci "ajkula". Najistaknutiji braniči su Kanađanin Ouellet-Blain i mlada domaća nada Lindner. Vratar Swette s 90,4% je uspješniji od svog češkog kolege Nechvátala, ali i dalje dobija manju minutažu od svog suparnika. Trener Pallin za ovu utakmicu nije mogao računati na svog ponajboljeg strijelca Wahla.

Tek što je utakmica počela, Medveščak se našao u vodstvu. Igrala se druga minuta kad je Koskiranta osvojio pak uz ogradu na desnoj strani. Predao je pak Lehtonenu koji se izvlači prema plavoj liniji, a onda bekhendom upošljava Čepona u sredini. Mladi branič se spustio prema vratima i pucao, a Koskiranta vješto skrenuo pak u mrežu. Innsbruck nije planirao ovako započeti utakmicu pa je bio primoran odmah se otvoriti. Inicijativa "crnih" dovela je do prekršaja Kudělke u šestoj minuti. Napori domaćih da brzo dođu do izjednačenja nisu urodili plodom pa se u drugi dio trećine ušlo s minimalnom prednosti Zagrepčana.

U obostrano otvorenoj igri nešto su poduzetnije bile "ajkule". Jaki tempo domaćih nije bilo lako pratiti pa su "medvjedi" u 13. minuti pogriješili pri letećoj izmjeni. "Ceh" je platio Pöyhönen s dvije minute na klupi za kažnjene zbog viška igrača na ledu. Medveščak se uspješno obranio s igračem manje no samo pet sekundi po izjednačenju snaga na ledu, Innsbruck je poravnao. Ouellet-Blain je zaustavio ispucani pak u srednjoj trećini i poslao ga prema naprijed za Clarka. Napadač "crnih" ulazi u napadačku trećinu i bekhendom upošljava Poulsena koji je uklizao na desno krilo. Danski napadač prebacuje pak na suprotnu stranu odakle Yogan neometano udarcem iz prve pogađa mrežu.

"Ajkule" su samo dvije minute kasnije dobile priliku za preokret kad je na klupu za kažnjene sjeo Netík. Unatoč naporima domaćih, "bijeli" su sačuvali svoju mrežu. U preostaloj minuti do kraja trećine nije se stiglo ništa dogoditi pa su suparnici na prvi odmor pošli u rezultatskoj ravnoteži. Bez obzira što su izgubili prednost, Zagrepčani su mogli biti zadovoljni od "crnih" jer su obranili sva tri igrača manje.

Medveščak je na početku druge trećine domaćima priredio slično "iznenađenje" kao i u prvom dijelu utakmice. Zagrepčani su u 22. minuti opet bili u prednosti. Aviani je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak do Boivina koji ga prosljeđuje nadesno prema Čeponu. Slovenski branič je potom ispalio projektil s plave linije koji se zabio u mrežu Innsbrucka. Lošim vijestima po "ajkule" tu nije bio kraj. Četrdesetak sekundi kasnije, prekršaj pravi Teschauer. Obrana "crnih" se nosila s pritiskom gostiju prvu minutu no onda je na klupu za kažnjene morao sjesti i Pedevilla.

Zagrepčani su četrdeset sekundi imali dvojicu igrača više, ali nisu uspjeli iskoristiti ovu veliku priliku za povećanje vodstva. Domaći su se po povratku Teschauera morali više od minute braniti s igračem manje, ali su i tu zadaću obavili na zadovoljstvo svojih navijača. Kad se očekivalo da će Innsbruck na krilima ovog obrambenog uspjeha krenuti po izjednačenje, "ajkule" su se našle na suhom. "Medvjedi" su u 29. minuti postigli i treći pogodak.

Boivin se po lijevom krilu počeo izvlačiti prema plavoj liniji. Tikkanen je očekivao pak, ali ga je njegov kolega ipak ostavio na lijevoj strani za Netíka. Češki napadač je opalio prema vratima, a Olden spretno skrenuo pločicu u mrežu. Tjeskoba domaćih nije dugo trajala. Za manje od minute, "crni" su opet bili na samo gol manjka. Yogan je naletom na tijelo zaustavio Noonana u trećini Medveščaka, a pak je po inerciji došao do Clarka koji ga iz prve šalje poprijeko prema Šedivýju. Češki je napadač udarcem sdesna pogodio mrežu "bijelih".

U našem serijalu o sucima koji izmišljaju asistencije danas pričamo o sucima ove utakmice za koje je nalet na tijelo protivnika, bez diranja igranja pakom, dovoljan za upis asistencije Yoganu. Zar je stvarno moguće da svi ovi dobro plaćeni suci, ne vide, ne znaju ili imaju neki treći razlog za podebljavanje učinka hokejašima iz Sjeverne Amerike?

Domaći nisu bili u stanju iskoristiti drugi pogodak kao poticaj za daljnji pritisak jer je u 32. minuti Yogan zaradio dvije plus dvije minute kazne zbog nedopuštenog napada tijelom. "Medvjedi" su dobivenu priliku iskoristili pogodivši mrežu "ajkula" u 35. minuti. Innsbruck je uspješno odradio prve dvije minute s igračem manje, a kad je već isticala treća, Noonan je s Boivinom odigrao dupli pas na svojoj plavoj liniji da bi se potom uputio u prodor po lijevom krilu. Kad je stigao do kuta, ubacio je pak na drugu stativu odakle usamljeni Morley udarcem iz prve pogađa mrežu.

Do kraja trećine ostalo je nešto više od pet minuta. Zagrepčanima bi bilo odgovaralo da su uspjeli sačuvati dva gola razlike za zadnju trećinu no domaći su ipak bili bolje sreće. Clark je u 38. minuti prošao kroz sredinu, ali nije uspio uputiti udarac nego se s pakom našao iza gola. Uočivši nadolazećeg Lammersa vraća pak u sredinu, a napadač "crnih" snažnim udarcem vraća neizvjesnost u utakmicu. Dvije minute kasnije, završila je druga trećina u kojoj su gosti u dva navrata imali dva pogotka prednosti no "ajkule" su se oba puta vratile.

Innsbruck na početku zadnje trećine više nije imao što izgubiti. Domaći su krenuli po izjednačenje no suočili su se s dobro organiziranom obranom "bijelih" koja je zatvarala sve prilaze svojim vratima. "Medvjedi" su svu preostalu energiju usmjerili na obranu tako da za napad nije ostalo gotovo ništa. Pritisak "ajkula" nije donio ništa opipljivog sve do 48. minute kad je na klupu za kažnjene sjeo Lehtonen. "Crni" su krenuli po izjednačenje, ali nikako im nije uspijevalo probiti protivnički bedem pred vratima Carra.

Minutu po izjednačenju snaga na ledu, domaći griješe pri letećoj izmjeni. Zbog viška igrača na ledu, na klupu za kažnjene otklizao je Lammers. Zagrepčani su više pazili da ne dopuste kakav protunapad "ajkula" nego što su pokušavali iskoristiti brojčanu prednost. Kad su domaći ponovo zaigrali s punom postavom, do kraja trećine ostalo je nešto više od sedam minuta. Minutu kasnije, Innsbruck je dobio posljednju veliku priliku za povratak u utakmicu. Prekršaj je napravio Olden.

Medveščak se othrvao i ovom izazovu. Goste je do pobjede dijelilo nešto manje od četiri minute. Vratar Swette se gotovo cijelu trećinu dosađivao između vratnica pa ga je Pallin minutu prije kraja zamijenio šestim igračem. Bio je to rizik koji se "crnima" nije isplatio. Koskiranta je osvojio pak u svom desnom kutu i poslao ga iza gola do Kudělke koji je uputio udarac preko cijelog klizališta ravno u vrata Innsbrucka.

Zagrepčani su pobjedom u Innsbrucku preklizali domaćina i KAC te zasjeli na četvrto mjesto. Realno je to i krajnji domet "medvjeda" u razigravanju, a ako bi uspjeli zadržati taj položaj do doigravanja izbjegli bi da ih Capitalsi ili Red Bull "odaberu" za protivnika u prvom krugu. Medveščak u idućem kolu očekuje još jedna teška domaća utakmica. Na ledu Doma sportova pojavit će se "crveni bikovi" iz Salzburga.