Besramno pokradeni

sudac sanjaU službenim statistikama pisat će kako je Red Bull svladao Medveščaka u četvrtom kolu skupine za poredak s 3:2. Međutim, za svakog tko je nazočio utakmici, sportski dio događaja trajao je do 56. minute kad su stvari u ruke preuzeli suci. Nizom odluka kojima je jedino zajedničko želja da se umili moćnoj družini iz Salzburga, "medvjedi" su gurnuti iz gotovo osigurane pobjede u statistički poraz. Kažemo statistički, jer zagrebački hokejaši su u svakom pogledu bili pobjednici u dvoboju protiv Red Bulla. Ako je netko izgubio u Domu sportova, onda je to liga EBEL. Od desetog veljače ove godine, pojmovi poput "EBEL" i "Red Bull" postat će predmetom poruge zagrebačkih ljubitelja hokeja jer nema te spužve koja može oprati sramotu koju su suci nanijeli hokeju kao sportu i ligi koja bi trebala omogućiti ravnopravno sportsko nadmetanje klubovima iz više zemalja.

Medveščak - Red Bull 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)

Red Bull 6 min

Medveščak: Rosandić, Carr - Noonan, Kudělka, Netík, Morley, Olden - Tikkanen, Deutsch, Lehtonen, Koskiranta, Pöyhönen - Boivin, Čepon, Simšič, Aviani, Puskarich - Puzić, Zanoški, Brine, Jarčov. Trener: Bradley

Red Bull: Starkbaum, Wieser - Generous, Raymond, Hughes, Duncan, Herburger - Trattnig, Brouillette, Harris, Schremp, Mueller - Štajnoch, Heinrich, Huber, Rauchenwald, Latusa - Viveiros, Pallestrang, Hochkofler, Schiechl, Cijan. Trener: Poss

Pobjeda u Innsbrucku podigla je kako raspoloženje, tako i apetite u redovima zagrebačkog kluba. "Medvjedi" su držali četvrto mjesto na kojem su namjeravali ostati i nakon dvoboja s moćnim salcburškim društvom. Medveščak je imao bod više od KAC-a i tri od Innsbrucka. Linz je s 8 bodova ipak bio predaleko na trećem mjestu. U četiri dvoboja u redovnom dijelu prvenstva Zagrepčani su dobili obje domaće utakmice, ali su isto tako izgubili na oba gostovanja u Mozartovom gradu. Red Bull je došao u Zagreb u dobroj formi što se moglo očitati iz tri uzastopne pobjede nad Innsbruckom, KAC-om i Linzom.

Trener Bradley pred domaćim je navijačima vratio svog najboljeg vratara, Rosandića, između vratnica. To je bila ujedno i jedina izmjena u odnosu na sastav koji je svladao "ajkule". Uostalom, sve i da je htio nešto promijeniti, nije imao koga staviti u sastav jer ni Perkovich niti Balej nisu bili spremni za igru. Među vodećim igračima momčadi nema većih promjena. Morley vodi cijelu ligu sa 60 bodova, Olden s 50 bodova dokazuje i sebi i norveškom izborniku da mu je mjesto bilo na Olimpijskim igrama, a Netík i Koskiranta vode "mrtvu trku" za treće mjesto sa po 38 bodova. Boivin je najistaknutiji igrač u obrani, a društvo bi mu pravio Pöyhönen da nije trenutno na otkomandi u napadu. Rosandić je bez sumnje prvi vratar Medveščaka s 91,8% obrana.

Kanadski napadač Hughes predvodi "crvene bikove" sa 49 bodova. Slijedi ga domaći reprezentativac Raffl s 41 i omaleni Kanađanin Duncan s 38 bodova. Njegovi sunarodnjaci Raymond i Brouillette glavne su snage salcburške obrane, a vrata Red Bulla brani ne posebno raspoloženi dvojac Starkbaum - Gračnar s 90,8% zaustavljenih udaraca. U sastavu koji je isklizao na led Doma sportova nije bilo domaćih napadača, Raffla i Baltrama te slovenskog vratara Gračnara koji je u sastavu reprezentacije na Olimpijskim igrama.

Prvu akciju u utakmici stvorili su "medvjedi". Netík je protunapad dvojice na jednog završio udarcem prema golu kojeg Starkbaum brani. Gosti su potom dvaput zaprijetili Rosandiću da bi u četrtoj minuti Lehtonen snažnim udarcem iz sredine zaposlio protivničkog čuvara mreže. Uvodne minute protekle su u nevjerojatno brzom tempu. Prekida gotovo da i nije bilo, a obje su momčadi jurile po ledu poput pravih brzih klizača. Kako je vrijeme odmicalo tako su "bijeli" sve više preuzimali inicijativu. Akcije Red Bulla nizale su se jedna za drugom no vratar Medveščaka bio je na visini zadatka.

U sedmoj minuti Herburger se našao pred vratima "modrih" no Rosandić je ponovo bio na mjestu. Koliko se brzo igralo svjedoči činjenica da je prvi komercijalni predah bio tek u desetoj, a ne u sedmoj kako je predviđeno. Jurnjava se nastavila i u drugom dijelu trećine no prilike su se prorijedile. Tek je prekršaj Viveirosa najavio moguću akciju pred vratima "bikova". Zagrepčani se nisu dobro snašli s igračem više. Gosti ne samo da nisu dopustili nijedan udarac prema svojim vratima nego su natjerali Rosandića na intervenciju. Točno u trenutku povratka braniča "bijelih" u igru, na dvije minute je isključen Jarčov.

Harris je malo kasnije uputio neugodan udarac iz sredine kojeg vratar "modrih" brani. Salcburžani su do izjednačenja snaga na ledu stvorili još jednu priliku no omjer se nije promijenio. U završnici trećine bilježimo odličan pokušaj Noonana s lijeve strane, a Starkbaum je prije odmora skupio još jednu obranu. Kad je sirena označila završetak trećine bilo je teško povjerovati kazaljkama na satu. Prva je trećine potrajala jedva 25 minuta, sa svim prekidima i predasima. Suparnici su unatoč malom broju prigoda pružili odličnu igru kojoj su nedostajali samo zgodici.

Uvodne minute nastavka pripale su Red Bullu. Gosti su navalili prema vratima Medveščaka zasuvši Rosandića nizom udaraca. Vratar domaćih posebno se istaknuo u 26. minuti kad je zaustavio projektil Brouillettea s plave linije. U drugoj trećini se više nije igralo toliko brzo i bez prekida kao u prvih dvadeset minuta. "Crveni bikovi" su imali više od igre stvarajući jednu priliku za drugom. Medveščak se dobro branio, ali mu nikako nije uspijevalo uspostaviti ravnotežu snaga na ledu. U jeku ofanzive gostiju, vodeći pogodak postigli su Zagrepčani.

Zgoditku domaćih prethodilo je zabranjeno ispucavanje Red Bulla kojeg pristrani linijski sudac nije htio dosuditi jer je Puzić navodno presporo klizao po pak. Mladi hrvatski branič je dohvatio pločicu u svom lijevom kutu i potom dugim dodavanjem preko cijelog leda pronašao Boivina na lijevom krilu. Ofanzivni branič Medveščaka dao je pak nadesno do Avianija koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Linijski je sudac nehotice napravio "medvjeđu" uslugu gostujućem sastavu.

Prvi pogodak na utakmici dao je dodatni poticaj "modrima". Zagrepčani su u idućih nekoliko minuta imali više od igre. Stvarali su prigode i tjerali Starkbauma da u nekoliko navrata spašava svoju mrežu. Najbolji strijelac lige, Morley dvaput je mogao povećati prednost Medveščaka. U 33. minuti je snažno tukao slijeva no vratar "bijelih" je bio na mjestu. Dvije minute kasnije, "medvjedi" su u protunapadu dvojice na jednog no Starkbaum je zaustavio udarac Morleya iz neposredne blizine. Pritisak domaćih doveo je i do prekršaja Trattniga pet minuta prije kraja trećine.

Zagrepčani su u iduće dvije minute stvorili samo jednu dobru prigodu. Netík je u 37. minuti gađao iz blizine, ali nije uspio svladati protivničkog vratara. Gosti su nakon izjednačenja snaga na ledu u par navrata zaprijetili Rosandiću, a potom je sportska sreća "medvjedima" okrenula leđa. U predzadnjoj minuti trećine Netík je udarcem iz blizine pogodio prečku. U nastavku napada pak dolazi do Morleya koji puca iz blizine i također pogađa prečku. Uskoro je druga trećine završila, a navijačima se sa zadovoljstvom zbog vodstva miješala i briga zbog propuštenih prilika.

Medveščak je u posljednju trećinu ušao kao da stanke nije ni bilo. "Modri" su navaljivali prema vratima Red Bulla zasipajući Starkbauma nizom udaraca. Austrijski vratar je bio na visini zadatka i držao je svoju momčad u utakmici sve dok ofanzivu domaćih nije obustavilo isključenje Koskirante u 44. minuti. Red Bull je brzo počeo opsjedati protivnička vrata. Rosandić je imao pune ruke posla, ali je majstorski čuvao svoja vrata. Najteže mu je bilo kod Herburgerovog udarca iz neposredne blizine. Izdržavši prvi nalet, domaći su dalekometnim udarcima iz svoje trećine tjerali Starkbauma na intervencije, a uskoro je i istekla kazna za finskog napadača.

Nakon kraćeg zatišja, "medvjedi" su u 48. minuti povećali prednost. Olden je dugim dodavanjem iz svoje trećine "izbacio" Netíka u protunapad. Češki je strijelac isklizao sam pred gostujaća vrata i preciznim udarce poslao pak u rašlje. Salcburžane je drugi pogodak uzdrmao i nekoliko minuta nisu bili u stanju ništa uraditi. Kad je u 52. minuti Trattnig napravio svoj drugi prekršaj, činilo se da Zagrepčani imaju dobivenu utakmicu. "Modri" su doista pritisnuli goste i stvorili više prilika za pogodak. Međutim, Starkbaum se nije predavao te je nizom vrsnih obrana sačuvao nadu u povratak svojim suigračima.

U 56. minuti završava sportski dio utakmice. Sudački dvojac koji je propustio kazniti udarac u bradu koji je izbacio Tikkanena iz utakmice koji je propustio kazniti prekršaj na Zanoškom tijekom kazne za Trattniga, a koji je spremno isključio Noonana četiri minute prije kraja, odlučio je zažmiriti na prekršaj Hubera u napadu nekoliko sekundi prije prvog zgoditka. Isti taj dvojac je spremno kaznio Morleya zbog prigovora, ali ne disciplinskom kaznom nego s dvije minute kazne kako bi moćnom Red Bullu osigurao brojčanu prednost.

Ne treba posebno isticati koliko je takvo bezočno podilaženje gostujućem sastavu razjarilo zagrebačku publiku. Zvižduci i uvrede na njemačkom jeziku parale su uši. Red Bull je potom izjednačio, minutu i šest sekundi prije završetka trećine i preokrenuo omjer. Tu je zagrebačkim ljubiteljima hokeja konačno "puknuo film" pa su se počeli bacati razni predmeti na led. Suci su prvo poslali igrače na klupe za pričuve, a potom i u svlačionicu kako bi rolba počistila ledenu površinu. Nakon duže stanke tijekom koje je dio gledatelja napustio dvoranu, odigrao se i ostatak ove lakrdije. Valja istaknuti kako skupini od dvadesetak navijača Red Bulla nitko na tribinama nije zamjerio besramno ponašanje sudačkog dvojca.

Na žalost, ovo nije prva sudačka pljačka u EBEL-u. Svi se sjećamo doigravanja protiv KAC-a koji je mogao igrati i s viškom igrača na ledu bez straha od kazne. Sustav po kojem Austrijanci "objektivno" sude dvoboje u Zagrebu između hrvatskog i austrijskog kluba nakaradan je sam po sebi, ali Medveščak tu nema previše izbora ako se želi družiti s "velikima". Bacanje predmeta na led nije primjeren način prosvjedovanja protiv pristranog suđenja no u ova moderna vremena kad se verbalni delikt vraća na velika vrata kao u vrijeme mračnih osamdesetih, veliko je pitanje na koji se način navijači mogu suprostaviti sudačkoj samovolji.

Žalosno je što u obranu dostojanstva svojih igrača i hokejaške igre kao takve nije ustao Medveščakov stručni stožer. Mogli su Bradley i Fox napraviti gestu prkosa i povući svoje igrače na klupu sve dok ih suci ne pozovu natrag. Mogli su učiniti nešto kako bi isprovocirali suce da kazne i njih na isti način kako pojedini košarkaški treneri dobivaju tehničke greške kako bi "galvanizirali" igrače i navijače. Utakmica je ionako bilo izgubljena. Ovako je ostao dojam, da su i oni zapravo samo dio priče koja prvenstveno služi zaradi od preprodaje igrača iz Sjeverne Amerike po Europi, a tek povremeno i da ispuni želje ljubitelja hokeja.