Praznih ruku iz Bolzana

bolzano med krajMedveščak je na gostovanju u Bolzanu pretrpio novi neuspjeh. "Medvjedi" su u dvoboju s braniteljem naslova pobjednika lige izgubili s 5:1. Oslabljeni Zagrepčani su se dobro nosili s favoriziranim domaćinom tijekom prvih dvadeset minuta. Igralo se zatvoreno, bez previše prilika za pogotke, a Tirolci su u drugom dijelu trećine iskoristili jednu od dvije prilike s igračem više. Gosti su početkom druge trećine izjednačili nakon čega se razvila igra slična prikazanoj tijekom prvih dvadeset minuta. Sredinom druge trećine, Bolzano se vratio u vodstvo. Ravnopravna se borba nastavila sve do završetka trećine no omjer se više nije mijenjao. Medveščak je u zadnjoj trećini morao tražiti izjednačenje bez otvaranja prostora u obrani. Međutim, kad su domaći u prvom dijelu trećine otišli na dva razlike, "medvjedi" više nisu imali što čekati. Zagrepčani su preuzeli inicijativu, stvarali prilike, ali im nije polazilo za rukom smanjiti zaostatak, Kad su u završnici trećine vratara zamijenili šestim igračem, Bolzano je četvrtim pogotkom osigurao bodove. Domaći su prije zadnjeg zvuka sirene još jednom zatresli mrežu za konačnih 5:1.

Südtirol Alperia - Medveščak 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Medveščak 12 min

Südtirol: Irving, Smith - Glira, Nordlund, Blunden, Findlay, Catenacci - Campbell, Geiger, Insam, Crescenzi, Miceli - MacKenzie, Marchetti, Carozza, Kuparinen, Deluca - Brighenti, Frank, Bernard, Schweitzer. Trener: Suikkanen

Medveščak: Rosandić, Corbeil - Deutsch, Sauvé, Armstrong, Sylvestre, Olden - Manavian, Robar, Zanoški, Mauldin, Samuels-Thomas - Puzić, Kudělka, Perkovich, Brine, Aviani - Šijan, Fičur, Simšič. Trener: Fox.

Zagrebački sastav se uputio u Bolzano kao 11. momčad u poretku. "Medvjedi" su u šest utakmica slavili samo u Znojmu, a preostali bod su donijeli iz Villacha. U tri domaće utakmice u Sisku, Zagrepčani su upisali tri poraza uz gol razliku 4:15. Njihov protivnik, Südtirol, osvojio je 12 bodova iz sedam utakmica te se nalazio na petom mjestu. Prošle sezone, Južni Tirolci su oba puta slavili kod kuće, dok su u Domu sportova izborili pobjedu i poraz. Trener Fox je u Italiju poveo samo 20 igrača. I dalje su nedostajali ozlijeđeni braniči Hardy i Čepon te napadači Janković i Lehtonen, a da stvari budu gore, razboljeli su se Svensson i Puskarich. Unatoč brojnim izostancima, momčad nije pretrpjela veće promjene u odnosu na utakmicu protiv Graza. Armstrong je uklizao na mjesto Svenssona u prvi napad, a Perkovich je došao na mjesto Armstronga u drugoj navali. Branički parovi su ostali nepromijenjeni, a između vratnica se ovog puta našao Rosandić. Najučinkovitiji "medvjed" trenutno je Armstrong s 4 boda.

Südtirol je momčad koju pretežito čine iskusni kanadski igrači s pet, šest sezona AHL-a iza sebe, a najisknutiji igrač, Mike Blunden je skupio preko 120 utakmica u NHL-u. Finski trener Suikkanen doveo je još dvojicu sunarodnjaka s dugim stažem igranja u Liigi, a ostatak momčadi čine talijanski reprezentativci koji svake dvije godine nastupaju u elitnoj skupini. Nakon odličnog ulaska u sezonu s tri uzastopne pobjede, Južni Tirolci su malo "usporili" pretrpjevši tri poraza u zadnje četiri utakmice od kojih dva domaća protiv KAC-a i Capitalsa. Najviše bodova u redovima "lisica" upisao je Findlay 10, a slijedili su ga Blunden s 9 i Catenacci s 5. U sastavu domaćih, nedostajao je samo vrsni napadač Petan.

Suparnici su žustro otvorili utakmicu. Obje su momčadi pokazale borbenost i htijenje, ali su istovremeno zatvarale prostor jedna drugoj pa nije bilo previše prilika za pogotke. Prvu ozbiljniju prigodu imao je Frank u šestoj minuti kad je prošao po lijevom krilu. Skrenuo je u sredinu i pucao no Rosandić je bio na mjestu. Minutu kasnije domaći izvode akciju preko lijevog krila u kojoj sudjeluju Schweitzer i Bernard no vratar "bijelih" ponovo je bio na mjestu. Prekršaj Catenaccija u devetoj minuti zaustavio je nalete Südtirola i dao priliku Zagrepčanima da zaigraju u napadačkoj trećini. "Medvjedi" su, po očekivanju, slabo odigrali s igračem više tako Irving praktički nije imao posla. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Deutsch. Međutim, ni domaći se nisu posebno istaknuli s brojčanom prednosti tako da su "medvjedi" dočekali povratak svog braniča u igri bez većih uzbuđenja pred svojim vratima.

Rosandić je u 15. minuti zaustavio još jedan opasniji udarac Schweitzera, a odmah potom prekršaj pravi Sauvé. "Lisice" su ovog puta bile daleko učinkovitije s igračem više pa im je trebalo manje od pola minute za pogodak. Gosti su ne samo ispucali pak u protivničku trećinu nego su s dvojicom napadača pokušali pritisnuti "crvene" u njihovoj trećini. Razvučenost "medvjeda" iskoristio je Campbell koji je dugim dodavanjem uz ogradu na desnom krilu pronašao Insama koji bježi Robaru i snažnim udarcem sdesna pogađa mrežu Medveščaka. Gosti su pokušali odgovoriti već u idućoj minuti no Irving je zaustavio projektil Sauvéa s plave linije. U 17. minuti domaći gube pak na plavoj liniji. Zanoški tuče prema vratima no Irving se nije dao iznenaditi.

Südtirol je uzvratio minutu kasnije udarcem Findlaya koji je pogodio prečku. Minutu prije završetka trećine Robar kreće u prodor s plave linije po lijevoj strani i tuče prema vratima, ali Irving je bio na mjestu. Malo kasnije, Campbell ispucava pak preko ograde pa su Zagrepčani minutu i 17 sekundi prije odlaska na prvi odmor ostali s igračem više. Domaći su se učinkovito branili, a Irving se istaknuo obranom Sauvéovog udarca s plave linije u posljednjoj minuti prve trećine. Ubrzo je završila prva trećina s kojom bi "medvjedi" mogli biti zadovoljni da nisu primili pogodak. Zagrepčanima je u nastavku susreta bilo potrebno više agresivnosti kako bi pritisnuli protivničku obranu i došli u priliku za izjednačenje. Za početak, imali su prve 43 sekunde druge trećine.

Südtirol je uspješno odradio preostalu kaznu svog braniča, a već u idućoj minuti zaprijetio udarcem Micelija s plave linije. Pomalo neočekivano, "medvjedi" su u 22. minuti izjednačili. Glira je izgubio pak u svojoj trećini od Mauldina koji pločicu smjesta s desne strane ubacuje pred vrata odakle je usamljeni Zanoški udarcem iz prve ubacuje u mrežu. Dvije minute kasnije, gosti su mogli preokrenuti omjer kad je Sylvestre uposlio Oldena čiji je udatac za malo prebacio vrata. Napadački zamah "bijelih" zaustavio se poslije prekršaja Sauvéa u 25. minuti. Tridesetak sekundi kasnije, Crescenzi je zaradio disciplinsku kaznu zbog nesportskog ponašanja. Südtirol nije uspio iskoristiti brojčanu prednost, ali se dvije minute kasnije ipak vratio u vodstvo.

Miceli je prošao po lijevom krilu, obišao Puzića i ubacio pak pred vrata gdje se našao Insam koji iz neposredne blizine ubacuje pločicu u vrata. Talijanski reprezentativac je izmaknuo pažnji Brinea koji se, umjesto da kliže punom snagom uz Insama, zadovoljio alibi mahanjem palicom ispred Insama. U 30. minuti priliku za povećanje vodstva imao je Deluca, ali ni iz dva pokušaja nije uspio svladati Rosandića. Domaći su nastavili s pritiskom tako da je obrana "bijelih" imala dosta poteškoća održati Südtirol na minimalnoj razlici u odnosu na Medveščak. Zagrepčani su na trenutak zaprijetili u 33. minuti kad je Aviani uposlio Sauvéa, ali braniču "bijelih" nije pošlo za rukom postići pogodak iz neposredne blizine.

Kako je vrijeme odmicalo tako je i tempo počeo padati, a s njime i broj prigoda pred oba gola. Poslije par minuta zatišja, u 37. minuti Glira upućuje ne odviše jak udarac koji je ipak vrataru "bijelih" zadao poteškoće pri obrani. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Miceli pa su Zagrepčani dobili priliku za izjednačenje. Südtirol se disciplinirano branio, a najbolju priliku za goste imao je Aviani koji u 39. minuti nije uspio udarcem slijeva svladati Irvinga. Samo 14 sekundi prije završetka trećine, Aviani pravi prekršaj koji se mogao pokazati sudbonosnim za "medvjede". Insam je u preostalom vremenu stigao zaprijetiti udarcem s plave linije no Rosandić je bio spreman. Medveščak nije popravio svoj položaj nakon druge trećine, ali ga nije ni pokvario. Izdrže li Zagrepčani prve dvije minute zadnje trećine bez primljenog pogotka, imat će izglede za povoljan ishod susreta.

Südtirol je pritisnuo "bijele" tražeći pogodak koji bi smanjio neizvjesnost u utakmici. "Medvjedi" su se dobro branili no u 42. minuti je Findlay uposlio Blundena, a najzvučniji igrač "crvenih" udarcem iz sredine pogađa dobro postavljenog Rosandića. Uslijedilo je razdoblje ravnopravne igre u kojem nije bilo većih prilika za pogotke. Zagrepčani nisu imali vremena na bacanje pa se od njih očekivalo da pojačaju tempo ne bi li prisilili protivnika na kakvu pogrešku koja bi dovela do izjednačujućeg pogotka. Međutim, događaji se nisu odvijali u skladu sa željama gostiju. Südtirol je u 47. minuti po treći put zatresao Medveščakovu mrežu.

Miceli je prihvatio pak uz stativu na lijevom krilu, obišao vrata i "varaždincem" svladao Rosandića. Istovremeno su Crescenzija pred vratima čuvala čak trojica igrača u bijelim dresovima pa se postavlja pitanje što uopće rade "medvjedi" na treninzima kad prave pogreške koje se ne događaju ni u nižerazrednim amaterskim ligama. Budući da loše vijesti rijetko putuju same, Manavian je 49. minuti morao sjesti na klupu za kažnjene. Medveščak se našao u kritičnom položaju, ali su Zagrepčani zbili svoje redove i izgurali iduće dvije minute bez uzbuđenja pred svojim vratima. Međutim, jedva da je prošlo tridesetak sekundi od izjednačenja snaga na ledu, a već je prekršaj napravio Zanoški. "Medvjedi" su svoj juriš morali odgoditi za još dvije minute. Premda ih je ozbiljno brinuo gubitak vremena, Zagrepčani su uspješno odoljeli i ovom pokušaju "crvenih" da riješe utakmicu. Do kraja trećine ostalo je manje od osam minuta.

Krenuvši na sve ili ništa, "medvjedi" su morali ostavljati više prostora na svojoj polovici. Tako je u 55. minuti Deluca osvojio pak i spustio se sam prema vratima no Rosandić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Dvije minute kasnije u prilici se našao Sauvé no njegov udarac za malo promašuje vrata. Prekršaj Mackenzieja, tri i pol minute prije završetka trećine predstavljao je posljednju priliku za povratak Medveščaka u utakmicu. Kad im je bilo najvažnije, vratar Irving je u dva navrata spasio mrežu Južnih Tirolaca. Prvom paradom zaustavio je udarac Armstronga, a potom i pokušaj Manaviana. Posljednjih dvadesetak sekundi s igračem više, "medvjedi" su odigrali bez Rosandića koji je ustupio svoje mjesto šestom igraču.

Zagrepčani su nastavili igrati bez vratara i nakon povratka protivničkog braniča u igru. Deset sekundi kasnije, snosili su posljedice. Irving je obranio udarac gostiju, a pak je prihvatio Campbell i praktički s crte gola pogodio nebranjena Medveščakova vrata. Rosandić se vratio u igru, ali mukama po Medveščaku još nije bio kraj. Südtirol je u posljednjoj minuti postigao još jedan pogodak. Findlay je udarcem iz zgloba s desne strane pogodio mrežu gostiju, a zašto su suci pogodak pripisali Nordlundu koji se uopće nije nalazio ni u trećini Medveščaka trebalo bi pitati rukovodstvo lige kojem očigledno ne smetaju ovakva bezočna namještanja statistike u svrhe koje nije teško pogoditi.

Zagrebački sastav je pretrpio drugi poraz za redom, šesti ukupno. "Medvjedi" su i dalje 11. s pet bodova manje od skupine od tri kluba sa po 9 bodova. Ovisno o ishodu zaostale utakmice između Orla i KAC-a, Medveščak će se uputiti u Innsbruck kao "fenjeraš" Budući da nakon gostovanja u Tirolu Zagrepčane čeka niz utakmica protiv jakih momčadi kao što su Red Bull, Linz, Südtirol i KAC, postavlja se pitanje tko će i kako zaustaviti ovaj slobodni pad. Uz sve objektivne okolnosti poput nemogućnosti treniranja i igranja u Domu sportova te brojnih ozljeda, ostaje činjenica da su "medvjedi" slabiji nego što je to bio slučaj prošle sezone, a da se još jedna, vjerojatno i posljednja prilika za hrvatske hokejaše, olako utopila u moru sitnih interesa pojedinaca u i oko kluba.