Lakše se diše

med slavlje sisakMedveščak je u derbiju začelja svladao Villach i time prekinuo niz od tri poraza koji je započeo gubitkom vodstva od 3:0 u Linzu. Zagrepčani su ušli u utakmicu teških nogu no čim su načeli suparnika nestalo je tereta. "Medvjedi" su u drugom dijelu prve trećine povećali svoju prednost no gosti su prije odlaska na odmor smanjili zaostatak. U nastavku dvoboja gledamo ravnopravnu igru u kojoj su domaći bili učinkovitiji. Medveščak je s dva zgoditka u prvom dijelu trećine stvorio uvjete za mirniji ulazak u drugu polovicu dvoboja. Koruški sastav nije uspijevao zatresti mrežu ni s dvojicom igrača više i sve je upućivalo na prvu pobjedu "medvjeda" u Domu sportova. Posljednju trećinu obilježila je nešto zatvorenija igra u kojoj se na jedini pogodak čekalo sve do pred kraj utakmice. Za Zagrepčane nema odmora jer već idućeg dana dočekuju moćni Red Bull.

Medveščak - Villacher SV 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Villach 16 min

Medveščak: Rosandić, Lisutin - Manavian, Sauvé, Lemtjugov, Sylvestre, Olden - Deutsch, Robar, Armstrong, Mauldin, Samuels-Thomas - Puzić, Kudělka, Zanoški, Aviani, Svensson - Fičur, Brine, Simšič. Trener: Fox

Villach: Bakala, Schluderbacher - Pelech, Fraser, Brunner, Sharp, Pollastrone - DeSantis, Bacher, Petrik, Trivino, Alderson - Schlacher, Wolf, Lahoda, Maxa, Lanzinger - Winkler, Judth, Wohlfahrt P., Wohlfahrt B. Trener: Unterluggauer

Teško je bilo treneru Foxu ne povezati tri uzastopna poraza s prva tri nastupa vratara Lisutina. Nestrpljivost da se iskuša novi vratar ponukala je Medveščakovog trenera da prekrši nepisano pravilo i promijeni Rosandića koji je iza sebe imao pobjede nad Linzom i Südtirolom. Uvidjevši da bi vrag mogao odnijeti šalu, stručni stožer zagrebačkog kluba odlučio je u utakmici u kojoj su bodovi bili i dostižni i prijeko potrebni započeti s Rosandićem. Branički parovi se nisu mijenjali, ali je došlo do promjena u napadačkim trojkama. Umjesto Mauldina, prvu je navalu poveo Sylvestre, a druga je sastavljena iznova. Aviani i Svensson su postali treća navala sa Zanoškim. U sastav se vratio Fičur, a izostali su Hardy, Čepon, Šijan, Lehtonen, Janković i Puskarich. Medveščakove strijelce predvodio je Olden s 11 bodova ispred Sauvéa s 10, a slijedili su ih Samuels-Thomas, Sylvestre i Armstrong sa po 8 bodova. Rosandić je prije ove utakmice imao 84,3% obrana.

Villach je u drugom kolu prvenstva svladao Medveščaka kod kuće s 3:2 u produžetku. Bila je to druga uzastopna pobjeda "orlova", a isti su uspjeh Beljačani postigli i u utakmicama 8. i 9. kola protiv KAC-a, Fehérvára. Od pobjede nad mađarskom momčadi, Villach je nanizao šest poraza koji su ga pred gostovanje u Zagrebu bacili na pretposljednje, jedanaesto mjesto s bodom manje od "medvjeda". Najuspješniji napadač Villacha bio je Amerikanac Pollastrone s 13 bodova, dva više od Kanađanina Sharpa. Braniči Fraser i Schlacher te napadači Alderson i Trivino su skupili po 7 bodova. Vratar Bakala imao je 90,5% obrana. Trener Unterluggauer u Zagrebu nije mogao računati na napadače iz drugog plana Krompa i Spannringa. Zanimljivo je kako su Austrijanci doputovali s trojicom igrača rođenih 1997. i čak trojicom iz godišta 2000.

Domaći su zaprijetili već u drugoj minuti kad je Olden snažnim udarcem slijeva natjerao Bakalu na veliku obranu. Prije nego što su se "modri" stigli zahuktati, prekršaj Sylvestrea ostavio ih je s igračem manje. Schlacher je udarcem s plave zaprijetio vratima Medveščaka no Rosandić je bio spreman. Četrdesetak sekundi kasnije, na klupu za kažnjene sjeda i Manavian. Zagrepčane je sada čekalo više od minute s dvojicom igrača manje, a utakmica nije trajala ni pet minuta. Gosti su ubrzo krenuli s baražnom paljbom prema Rosandiću.

Pollastrone je u trećoj minuti opalio iz sredine, a vratar "modrih" sjajno obranio. Minutu kasnije Fraser tuče sdesna, Rosandić brani. U nastavku napada isti igrač pokušava iz neposredne blizine no mladi hrvatski vratar još jednom fantastičnom reakcijom brani svoju mrežu. Sylvestre se u međuvremenu vratio na led, a opsada domaćih vrata se nastavila. Visoki Alderson je u ćetvrtoj minuti udarcem s plave linije pogodio stativu. Uskoro se u igru vratio i Manavian pa su "medvjedi" uspostavili ravnotežu u igri. Prekršaj Sharpa u šestoj minuti doveo je Zagrepčane u napadačku trećinu.

Maxa je netom po nastavku igre napravio prekršaj pa je Medveščak zaigrao sa šestoricom igrača tijekom isključenja sa zadrškom. "Modrima" nije dugo trebalo da pronađu put do gostujuće mreže. Samuels-Thomas se našao u lijevom kutu odakle je vratio pak uz ogradu do Oldena koji udarcem iz zgloba zakucava pak u suprotne rašlje. Zagrepčani su imali još dvije minute s igračem više, ali ih nisu dobro iskoristili. Samo je Manavian u osmoj minuti stigao opaliti s plave linije nakon čega je obrana Villacha učinkovito spriječila bilo kakvu dalju prijetnju svojim vratima.

Villach je mogao poravnati u devetoj minuti kad je Pelech pred vratima skrenuo pak upućen iz daljine no Rosandić je i dalje bio na visini zadatka. Medveščak je uzvratio s par vlastitih prigoda, a prekršaj Lanzingera (zapisnički stol je pogrešno upisao 43 umjesto 42) u 11. minuti dao je priliku "medvjedima" za povećanje vodstva. Aktivna obrana "bijelih" nije dopustila Zagrepčanima nijedan udarac prema vratima tijekom pune dvije minute. Srećom po domaće, prekršaj Philippa Wohlfahrta u 13. minuti dao je Medveščaku priliku za popravak.

Domaći su ovog puta bili munjeviti u pretvaranju brojčane prednosti u pogodak jer im je trebalo samo devet sekundi od bulija do zgoditka. Nakon osvojenog bulija pak je došao do Armstronga na plavoj liniji koji upošljava Avianija pred vratima. Napadač "modrih" odigrao je dupli pas sa Svenssonom iza gola i iz neposredne blizine svladao čuvara mreže gostiju. Bila je to sjajna akcija Medveščaka kakve bismo voljeli češće vidjeti u izvedbi zagrebačkih hokejaša. Na odgovor Villacha nije trebalo dugo čekati. Nakon malo više od minute igre, gosti su smanjili zaostatak.

Brunner je s lijevog krila vratio pak na plavu liniju do Frasera koji je udarcem iz zgloba iznenadio zaklonjenog čuvara mreže "modrih". "Orlovi" su pokušali na krilima ovog pogotka doletjeti i do izjednačenja no Rosandić je s par obrana pokazao da nije izgubio samopouzdanje. "Medvjedi" su se ubrzo vratili u napad pa je Sylvestre u 18. minuti udarcem iz blizine mogao vratiti razliku na dva gola. Malo kasnije, prekršaj Frasera ostavlja goste s igračem manje. Zagrepčani su žestoko pritisnuli "bijele". Bakala je u više navrata morao intervenirati, a najteže mu je bilo u 19. minuti kad je s lijevog krila tukao Manavian.

U preostalih četrdesetak sekundi do kraja trećine samo je Fraser stigao zaprijetiti udarcem slijeva. Uskoro se začuo zvuk sirene pa su suparnici mogli otklizati na prvi predah. Medveščak je sasvim sigurno bio zadovoljnija momčad, jer je ne samo bio u vodstvu, nego je oba pogotka postigao s igračem više. Na drugoj strani, gosti su mogli žaliti za propuštenih dvojicu igrača više s početka susreta. Međutim, postignuti pogodak im je dao nadu za povratak u utakmicu.

Uvodne minute nastavka susreta protekle su u obostrano otvorenoj igri. Brunner je zaprijetio udarcem slijeva već u 21. minuti. Domaći su uzvratili stativom minutu kasnije. Rosandić je u 23. minuti zaustavio opasan pokušaj Frasera s lijevog krila, a Samuels-Thomas je minutu kasnije udarcem iz sredine pogodio prečku. Ovakva igra obećavala je skori pogodak i u 26. minuti "medvjedima" se posrećilo. Olden se našao u lijevom kutu odakle je vratio pak za Sylvestrea koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Gosti su shvatili kako bi im utakmica mogla izmaknuti pa su smjesta krenuli u napad.

Idućih nekoliko minuta proteklo je u znaku Villacha koji je u više navrata natjerao Rosandića na intervenciju no hrvatski vratar je imao svoju večer. U jeku naleta "bijelih", Olden je presjekao jedno dodavanje protivnika u srednjoj trećini pa se sjurio sam prema vratima. Norveškom napadaču nije pošlo za rukom iskoristiti ovu veliku priliku, ali je barem dao pak Lemtjugovu koji ga vraća na plavu liniju. Tu se našao Kudělka koji je snažnim udarcem iznenadio čuvara mreže gostiju. Zadovoljstvo domaćih i uzdrmanost Villacha stvorili su uvjete za zatišje koje je potrajalo nekoliko minuta.

Samuels-Thomas je u 33. minuti izašao sam pred gol no Bakala je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. "Medvjedi" su potom još nekoliko puta bili u prilici povećati svoju prednost. Ofanzivu "modrih" prekinuo je tek prekršaj Deutscha u 35. minuti. Trivino je minutu kasnije zaprijetio udarcem sdesna, a potom je na klupu za kažnjene morao sjesti i Manavian. Villach se ponovo našao s dvojicom igrača više no ovog puta u trajanju od gotovo minutu i pol. Pelech se prvi našao u prigodi kad je pucao bekhendom iz neposredne blizine, a u 37. minuti Sharp je tukao iz sredine. Rosandić je u oba slučaja bio na visini zadatka.

Najveću priliku za pogodak imao je Olden koji je u 38. minuti, nakon povratka Deutscha, iskoristio nepažnju protivničkog vratara koji je otklizao iza gola po pak. Norveški napadač je uzeo pločicu i pucao iskosa s desne strane u nebranjenu mrežu no Bakala je nevjerojartnom obranom sačuvao svoju mrežu. Uskoro se u igru vratio i Manavian čime je propala velika prilika Villacha da uhvati priključak sa Zagrepčanima. Završnica trećine protekla je u obostrano otvorenoj igri. Akcije su se smjenjivale pred oba gola, ali više nijedan pak nije završio u mreži.

Zagrepčani su zadovoljno otklizali na drugi predah. Istina, "medvjedi" su već bili pokazali da im ni tri gola prednosti nije dovoljno za pobjedu, ali Villach se ipak nije doimao kao sastav koji bi bio u stanju napraviti preokret. Trener Unterluggauer je cijelo vrijeme igrao s tri petorke, ne usuđujući se postaviti svoje juniore ni protiv Medveščakove četvrte navale koja je tijekom druge trećine napokon igrala u punom sastavu, s Fičurom na ledu. Medveščak je samo trebao smiriti goste tijekom prvih pet, šest minuta i potom mirno privesti utakmicu kraju.

Početak zadnje trećine odvijao se u skladu sa željama domaćih. Prilika za pogotke praktički nije ni bilo prije 43. minute kad je na klupu za kažnjene sjeo Fraser. Zagrepčani su kontrolirali igru, pazeći da im se ne "zalomi" kakav protunapad. Villach nije bio pod pritiskom pa su dvije minute brzo prošle. Medveščak je zadržao inicijativu pa je u idućih nekoliko minuta stvorio nekoliko prigoda za pogotke. Bakala je imao dosta posla, ali ga je obavio na zadovoljstvo svoje momčadi i skupine vjernih navijača u sektoru A. Malo po malo, gosti su uspostavili ravnotežu u igri pa su u par navrata mogli i popraviti omjer.

U jeku naleta "bijelih", domaći su izveli protunapad u 47. minuti. Olden je s desne strane uposlio Lemtjugova koji iz neposredne blizine promašuje vrata. Nešto kasnije Sylvestre izlazi sam pred gol, ali ni njemu nije pošlo za rukom povećati prednost domaćih. Prekršaj Brunnera u 51. minuti uvjerio je i gostujuću klupu da od čuda neće biti ništa. "Medvjedi" ni ovog puta nisu pokušali ništa ozbiljnije prema vratima Villacha. Bakala je u dvije minute skupio samo jednu obranu. Nije prošla ni minuta s izjednačenim snagama na ledu prije nego što je isključen Alderson.

Prvu priliku za pogodak imao je Brunner koji je u 55. minuti izašao sam pred gol no Rosandić je još jednom sjajnom obranom pokazao zašto mu je mjesto između vratnica. Malo kasnije, domaći griješe pri letećoj izmjeni pa je Zanoški otklizao na klupu za kažnjene. Igra četvorice protiv četvorice nije donijela uzbuđenja, a demoralizirani gosti nisu bili opasni s igračem više. Kad su se snage na ledu ponovo izjednačile, Medveščak je u kratkom razdoblju stvorio nekoliko izglednih prilika za povećanje vodstva. Bakala je nizao obranu za obranom no kad je u 58. minuti Lemtjugov poslije samostalne akcije opalio iz sredine, vratar "bijelih" je bio nemoćan.

Gosti su u preostale dvije minute u par navrata pokušali ublažiti poraz no na kraju je ipak ostalo 5:1 za "medvjede". Zagrepčani su učinili ono što su morali, svladali su izravnog suparnika i podigli si samopouzdanje pred tešku utakmicu protiv Red Bulla. Medveščak je pokazao da, protiv odgovarajućeg suparnika, može igrati kombinatorno i dopadljivo za oko te da pojedinci imaju udarac kojeg bi trebali češće koristiti. Ova je utakmica pokazala i da zagrebački klub ima četvrtu navalu koju može i mora redovito koristiti.

Nakon izvedbe na ovoj utakmici, trener Fox ne može imati nikakvog sportskog opravdanja da ne pušta hrvatskog mladog reprezentativca Fičura u igri. Mladi napadač je i prije pokazao da može klizati i boriti se uz ogradu sa svakim suparnikom u ligi, a čim dobije odgovarajuće vrijeme na ledu, pokazuje i da razumije igru i da ima potrebnu tehniku. Nadajmo se da ova utakmica nije bila iznimka i da će se Medveščak napokon pridružiti svim drugim klubovima u EBEL-u koji mlade domaće igrače tretiraju kao dragocjenost, a ne kao "dudu varalicu" za navijače.