Bodovi utjehe

med katowiceMedveščak se nakon neugodnog poraza od Belfasta sučelio vodećoj momčadi poljskog prvenstva, Katowicama. Poljaci su u prvom kolu svladali talijanski Ritten s 4:0 i protiv Zagrepčana su tražili bodove s kojima bi se u zadnjem kolu na ravnoj nozi suprostavili domaćinu. "Medvjedi" su u prvih dvadeset minuta imali više od igre što su okrunili s dva zgoditka u završnici trećine. Poljski sastav je smanjio zaostatak na početku druge trećine koju je potom obilježila ravnopravna borba među suparnicima. Na samom početku treće dionice susreta Katowice izjednačuju no već u idućoj minuti Medveščak se vraća u vodstvo. Poljaci su potom krenuli na sve ili ništa no unatoč inicijativi i većem broju prekršaja zagrebačkih hokejaša, nije im uspjelo izjednačiti pa su "medvjedi" slavili s 3:2.

Katowice - Medveščak 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Medveščak 10 + 10 (Sauvé)

Katowice: Lindskoug, Kieler - Wanacki, Heikkinen, Lopuski, Rohtla, Wronka - Devecka, Cakajik
, Malasinski, Pasiut, Laakkonen - Krawczyk, Tuhkanen, Urbanowicz, Starzynski, Fraszko - Skokan, Wysocki, Krežolek, Rybak, Sawicki. Trener: Coolen

Medveščak: Rosandić, Nikolić - Manavian, Sauvé, Sylvestre, Mauldin, Lehtonen - Deutsch, Robar, Armstrong, Aviani, Svensson - Puzić, Kudělka, Zanoški, Brine, Simšič - Šijan, Čepon, Fičur. Trener: Fox

Katowice su prošle sezone nakon četiri loše godine završile na drugom mjestu u redovnom dijelu poljskog prvenstva dok su u doigravanju dogurale do finala u kojem je Tychy ipak bio jači. Najučinkovitiji igrač bio je finski napadač Rohtla, dok su se od domaćih igrača koji i ove sezone brane boje Katowica istaknuli iskusni reprezentativac Malasinski te mladi napadači Wronka i Fraszko.

Dvojica od trojice najistaknutijih braniča su i ove sezone u momčadi, to su reprezentativac Wanacki te slovački veteran Cakajik. Između vratnica poljskog kluba, od ove sezone se nalazi nekadašnji vratar u švedskoj drugoj ligi, Lindskoug. Ove sezone među glavnim igračima se nalaze Finci od kojih valja ukazati na napadača Laakkonena s gotovo od 500 utakmica u Liigi te braniča Tuhkanena s više od 200 utakmica u najvišem razredu finskog hokeja. U sastavu poljske reprezentacije koja je prošle sezone ispala iz divizije IB nastupili su branič Wanacki i napadači Lopuski, Malasinski i Urbanowicz. Od standardnih igrača nedostajali su reprezentativni branič Tomasik i mladi napadač Maciej Rybak.

Trener Fox je protiv poljskog viceprvaka morao računati na iste igrače koji su izgubili od Belfasta no malo ih je ipak prerasporedio. Vratari i braniči su ostali gdje su i bili no u prvom napadu Simšiča je zamijenio Sylvestre. Armstrong i Aviani prešli su u drugi napad u kojem su zatekli Svenssona. Zanoški se u trećem napadu pridružio Zanoškom i Brineu i Simšiču, dok je Fičur ostao sam u četvrtoj navali. I jedna i druga momčad planirale su dati sve od sebe, jer su Giantsi nakon prvog kola bili u dobitnom položaju.

Prekršaj Kudělke već u drugoj minuti dao je Poljacima priliku da od samog početka usmjere utakmicu u svoju korist. Katowice su uživale brojčanu prednost samo minutu, a onda su "crni" pogriješili pri letećoj izmjeni pa su zbog viška igrača na ledu i oni ostali samo s četvoricom. "Medvjedi" su bili nešto poduzetniji u igri četvorice protiv četvorice pa su iznudili dva uzastopna prekršaja Katowica upravo u trenutku kad se Kudělka imao vratiti u igru. Laakkonenu su se na klupi za kažnjene pridružili Devecka i Starzynski pa su "medvjedi" sada imali pune dvije minute dvojicu igrača više. Međutim, Medveščak je nastavio s izrazito lošom izvedbom pri brojčanoj prednosti pa su protivnički igrači ulazili na led jedan za drugim, a mreža Katowica je ostala netaknutom.

Medveščak je zadržao napadački zamah te je bio nešto bolja momčad no nikako nije uspijevao pronaći put do protivničke mreže. Sreća se nasmiješila "bijelima" tek kad je u 15. minuti na klupu za kažnjene sjeo Wanacki. Zagrepčani su za manje od pola minute pronašli način kako u Belfastu ugurati pak u gol. Robar je na plavoj liniji izmijenio više dodavanja sa Svenssonom na desnom krilu i činilo se kako "bijeli" nemaju ideju što napraviti sve dok švedski napadač nije spustio pak u kut do Avianija. Kanadski napadač je krenuo prema prvoj stativi i "na silu" ugurao pak ispod Lindskouga u gol.

Dvije minute kasnije, Medveščak je povećao svoju prednost. Simšič je uzeo pak u svojoj trećini i poveo protunapad po desnom krilu. Sa svoje plave linije uposlio je Zanoškog koji samo dira pak prije ulaska u napadačku trećinu. Lindskoug je isklizao sa svojih vrata ne bi li poslao pak iza gola no Zanoški je presjekao dodavanje i vratio pak u sredinu odakle Brine udarcem iz prve pogađa mrežu. "Medvjedi" su do kraja trećine sačuvali stečenu prednost što im je dalo nadu kako bi u nastavku susreta mogli nastaviti sa stvaranjem razlike sve dok ne nadoknade minus iz prve utakmice.

Međutim, poljski sastav nije imao nikakvu namjeru odustati od borbe. Katowice su već u 23. minuti smanjile zaostatak. Fraszko je s desnog krila poslao pak niz ogradu do Starzynskog u kutu. Poljski napadač je obišao vrata i dao povratni pak pred gol za Urbanowicza. Rosandić je obranio njegov udarac iz blizine, a potom i bekhend Fraszka s desne strane. Pak se ponovo odbio do Urbanowicza pred golom, ali je hrvatski vratar i ovaj udarac obranio. Pak se odbio do Puzića na crti gola koji ga je ispucao ravno u Brineovu klizaljku pred vratima od koje se pločica u luku odbila u mrežu.

Unatoč uzbudljivom uvodu u drugu trećinu, mreže se do odlaska na odmor više nisu tresle. Drugih dvadeset minuta obilježila je ravnopravna borba u kojoj su obje momčadi imale svoje prilike. Medveščak je u 28. minuti nakon prekršaja Starzynskog ostao s igračem više. Premda je to bila dobra prilika da se "bijeli" opet odlijepe od Katowica, protivnička obrana je otklonila sve prijetnje svojim vratima. Ni drugi dio trećine nije donio promjene u omjeru premda su "crni" neposredno pred odlazak na odmor imali par sjajnih prigoda za izjednačenje.

Tek što je počela posljednja trećina, Katowice su izjednačile. Cakajik je otklizao po pak u svoju trećinu i poslao ga kroz sredinu do Laakkonena. "Medvjedi" su bili uhvaćeni usred, u tom trenutku nepotrebne, leteće izmjene. Finski napadač je bekhendom dao pak nalijevo do Tuhkanena koji vraća pak u sredinu odakle Pasiut udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže. Sudačka četvorka je uspjela nekako pomiješati strijelce i asistente što je u drugim sportovima s malim brojem pogodaka kao što je, recimo nogomet, gotovo nemoguće. Postavlja se pitanje zašto IIHF ne učini više na izobrazbi sudaca i zapisničara kako se takvi propusti ne bi događali.

Radost Poljaka nije dugo trajala. Zagrepčani su se već u idućoj minuti vratili u vodstvo. Aviani je iz sredine vratio pak do Manaviana na plavoj liniji koji je poslao pak nalijevo do kolege Sauvéa. Kanadski branič je udarcem iz zgloba iznenadio protivničkog vratara koji je bio zaklonjen. Suci su i dalje ostali šlampavi pa su uskratili dvojicu "medvjede" za njihove zaslužene asistencije, a dali je Armstrongu koji je zaklanjao švedskog vratara, ali se to još uvijek ne broji kao bod. Povratak "bijelih" u vodstvo podigao je nervozu među igračima pa već za pola minute na klupe za kažnjene odlaze Pasiut i Lehtonen zbog uzajamnih prekršaja.

Desetak sekundi kasnije, na klupu za kažnjene sjeda i Aviani. Katowice su sada imale priliku ponovo izjednačiti no Zagrepčani su sačuvali minimalno vodstvo. "Crni" su zadržali napadački zamah pa je njihov pritisak doveo i do prekršaja Sauvéa. Budući da se radilo na naletu na glavu, najbolji Medveščakov branič je osim dvije minute kazne dobio i disciplinsku kaznu koja ga je imala držati na klupi za kažnjene sve do mogućeg produžetka. "Medvjede" je čekalo još dvije minute s igračem manje koje su nekako i izdržali. Naleti Katowica nisu jenjavali pa su se "bijeli" i dalje morali služiti prekršajima. U 54. minuti isključen je Aviani.

Unatoč uloženom naporu, poljskom sastavu nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost. Do kraja trećine je ostalo manje od pet minuta pa je bilo jasno da će "crni", ne izjednače li prije, u nekom trenutku zamijeniti vratara šestim igračem. Ofanziva Katowica ostavljala je "medvjedima" dovoljno prostora za protunapade, a najbolju je prigodu u 57. minuti imao Zanoški čiji je udarac iz blizine švedski vratar fantastičnim hvatanjem letećeg paka blokerom. Lindskoug se povukao iz igre minutu i pol prije završetka trećine. Katowice su pritisnule iz sve snage no "bijeli" su izdržali i minimalnom pobjedom zabilježili sva tri boda.

Belfast je u drugoj utakmici dana s uvjerljivih 6:2 svladao Ritten i ostao na čelu sa svih šest bodova. Katowice i Medveščak imaju po tri, a talijanska momčad je bez bodova. "Medvjedi" više ne odlučuju o svojoj sudbini. Za prolaz im je dovoljna pobjeda nad Rittenom uz uvjet da Belfast pobijedi Katowice. Zagrepčani svoju utakmicu igraju prvi pa će niihovi izravni suparnici znati koji im ishod međusobne utakmice odgovara. Na žalost po "medvjede", bilo kakva umjerena pobjeda poljskog sastava u šezdeset minuta, izbacit će Medveščak iz završnog turnira. "Medvjedima" preostaje odigrati sportski protiv alpskog ligaša pa što bude.