Ne bumo vam niš' zamerili

med bec najavaPetardom su nas ispratili iz Beča početkom prosinca pa riješili i Dornbirn, Salzburg, Innsbruck i KAC da bi potom pokleknuli doma protiv Linza u produžecima i s čistih 5:2 kod probuđenog Fehérvára. Godinu su ipak završili pobjedom nad „Orlima“ te u 2019. ušli željni uzvrata Mađarima. „Žute“ je u vodstvo doveo Vause nakon velike gužve ispred gola i već u padu, čekiran s leđa od strane Carusa, a prednost povećava Tessier na asistenciju Holzapfela kojem su Sarauer i Laday ničim izazvani prodali pak pred svojim vratima. Gosti se vraćaju u 2/3 s dva pogotka unutar tri minute te su poravnati ušli u posljednjih šest minuta. Tada Olden i Schneider vozaju Koskirantu na desnoj vratnici, a Schneider nekako ugurava pak za novo vodstvo te na kraju i potvrđuje pobjedu Vienne pogotkom u praznu mrežu.

Uslijedila je velika borba kod Linza koji se grčevito drži za svoju 6. poziciju zbog čega su nedavno i smijenili trenera. Vienna je povela u 2. minuti nakon što je Vause izvrsno uposlio Nödla, ali do kraja trećine rezultat je poravnao DaSilva. Istom igraču se piše i pogodak (iako se odbilo u gol od Oldena) za prednost šest minuta prije kraja regularnog dijela, ali to je protiv „Žutih“ jako puno vremena za obraniti se, što se i pokazalo tri minute kasnije. Nitko nije izašao na Doriona koji je snažno pucao, Nödl je odlično pak preusmjerio u gol, a utakmica se naposljetku rješavala u produžecima. Tamo Olden majstorski prolazi dvojicu i poslužuje DeSousu koji usamljen na desnoj vratnici Vienni donosi novu pobjedu. Linzeri su se pak sigurno „grizli“ zbog toga što Gaffal nije realizirao kazneni udarac krajem 2/3 a pogodio je jednom i vratnicu.

Prava „ludnica“ tek je čekala u Znojmu gdje su do polovice utakmice razbijali domaćina. Započeo je Schneider s desne vratnice, a prednost povećava Dorion s desnog bulija. Nakon prvog odmora nastavio je ponovo Schneider, ovog puta malo s lijeve strane pri čemu je baš onak grdo izvozao i Lattnera na što se deset minuta kasnije prvijencem u žutom dresu nadovezao Olden, topovski po sredini gola. Kada je na sve to još i Vause probio već pomalo demotiviranog Halásza činilo se da će „Orli“ zaista bolno aterirati, ali tada kreće njihov oporavak! Do sredine 3/3 došli su nadomak poravnanja pogocima Parkkonena, Luciania, Bulina i Lattnera. Kod tog pogotka Lattner je inače lagano plasirao pak s centra obzirom je JPL prodavao zjake iza lijeve vratnice i njegova nogometna parada više nije bila dovoljna. I taman usred sve te „comeback“ euforije domaći gube pak na centru, a Vause pronalazi super raspoloženog Schneidera koji topovski pogađa donji lijevi kut. „Orle“ je konačno prelomio Nissner dok je Vainonen tek postavio konačnih 5:7. Česi su tako još mrvicu zaostali u borbi za top 6 dok se Vienna s 4. pobjedom u nizu okrenula derbiju protiv Salzburga.

Tribine su bile krcate, koreografija i megafoni spremni, a ono čudo od maskote je odrađivalo pirotehnički šou no sve su to gosti malo utišali u prvih dvadeset minuta te na odmor otišli s dva pogotka prednosti. Vienna međutim uzvraća već u 15.sekundi nastavka kada Olden kao brzi vlak prolazi po desnoj strani i puca a otpadak posprema DeSousa da bi sredinom trećine Clark poravnao oštrim udarcem izvana s desne strane. „Bikovi“ ponovo vode početkom 3/3, ali domaći se nisu dali smesti te novo izjednačenje kreira Nödl za potpunu ludnicu u „Erste Bank Areni“ i laganu knedlu u grlu kod pisca ovog teksta obzirom me sve podsjetilo na atmosferu koja je tolikih godina vladala u našoj „Ledenoj“. Velika borba protegla se do kaznenih udaraca gdje su naposljetku bolji bili gosti čime su se osvetili Vienni za identičan poraz sredinom prosinca. Očito je da su se pretplatili na tih 4:3 i kaznene udarce obzirom je i krajem studenog međusobni dvoboj u Salzburgu završio na isti način.

I dalje nema Rottera, a trener Cameron je nedavno malo presložio i 2. i 3. navalu te ih je i sada na led poslao u sastavu:

1. Tessier-Holzapfel-Wukovits
2. Olden-Vause-DeSousa
3. Schneider-Nissner-Nödl
4. Hartl-Grosslercher-Romig

Iz svakog kutka leda vreba opasnost, a najviše od DeSouse (8+7),  Schneidera (6+7) i Vausea (5+7). Fino ih nadopunjuju Holzapfel (3+7), Dorion (3+4), Tessier (3+2) i Nödl (3+6) dok su po pogodak dodali Wukovits, Peter, Romig, Hartl, Mullen, Olden, Nissner i Clark. Obzirom da im se tek nedavno priključio, ipak bih dodatno istaknuo Sondrea koji u pet tekmi uz taj pogodak ima i tri asistencije. DeSousa (24+20) i Schneider (19+23) inače po bodovima zauzimaju visoko 6. odnosno 8. mjesto lige na razini cijele sezone.

Dosta zabijaju (125), a nakon ove zadnje tekme i primaju troznamenkasto, odnosno točno 100. Lamoureux  je branio na 6 utakmica, u prosjeku primio 2,83 pogodaka uz 90,6% obrana. Starkbaum je priliku dobio 5 puta i prosječno primio 2,2 pogodaka uz 89,7% obrana. Protiv Dornbirna smo se obranili sva tri puta s igračem manje dok smo im na „power playu“ zabili 2/6 i usput ih kod ovog 2. baš propisno zvuzlali. Ajmo tak i protiv Vienne i ako je moguće, ne dozvoliti dvoznamenkasti promet na „prihodovnoj“ strani. Ako nije, ne bumo vam ništa zamjerili.