Prva pobjeda "lala"

vojvodina zagrebHokejaši Zagreba još uvijek čekaju na prve bodove s gostovanja. Premda su formalno već slavili na "gostovanju" protiv Mladosti, zagrebašima dosad nije pošlo za rukom pobijediti izvan Velesajma. "Veprovi" su dobru priliku imali u Novom Sadu u utakmici protiv Vojvodine koja dosad nije osvojila niti jedan bod. Zagreb je bio nešto aktivniji u prvih dvadeset minuta koje su protekle u tvrdoj igri bet previše prilika za pogodak. Mreže su ostale netaknute tijekom prve trećine, a u nastavku dvoboja Novosađani su preuzeli igru u svoje ruke. Pritisak Vojvodine bio je velik, ali su se Zagrepčani uspješno oduprli pa su mreže ostale mirovati sve do posljednje trećine. Domaći su poveli početkom trećeg dijela susreta pogotkom s igračem manje. Zagreb je ubrzo izjednačio, a rezultatska ravnoteža zadržala se do sredine trećine kad "lale" ponovo dolaze u vodstvo. Unatoč naporima gostiju, Vojvodina je sačuvala minimalnu prednost koja joj je donijela prve bodove u natjecanju.

Zagreb 16 + 10 (Jović) + 20 (Jović) min

Vojvodina: Belić, Gnip - Gunner-Rabbitskin, Dergačjov, Radosavljević, Akimov, Csengeri - Tumbas, Mirković, Hoholev, Pajić, Babić - Miličević, Jerković, Milojković, Meseldžić, Drozdik - Ješić, Ekmeščić. Trener: Ristić

Zagreb: Filipec, Slivnjak - Videk, Srketić, Čizmadija, Blagus, Kaleb - Stančić T., Stančić P., Novak, Jarčov, Novotny - Joja, Tadić, Jović, Selitaj. Trener: Miljak

Poslije uvjerljive pobjede protiv Mladosti, "veprove" je čekao put u Novi Sad. U glavnom gradu Vojvodine zagrebaši su posljednji put igrali u jesen 2008. Kao sudionik Panonske lige, Zagreb je prije devet godina izgubio od Vojvodine sa 6:1, a potom i od Novog Sada sa 7:4. Zagrepčani su otputovali na dvoboj s "lalama" kao šesta momčad u natjecanju s devet bodova na računu. Osim mladostaša, "veprovi" su svladali Medveščak i Bled, sve na Velesajmu. Od tri utakmice na strani, Zagreb je najbliže bodovima bio u Mariboru gdje je izgubio s 4:3. Najučinkovitiji napadači u dosadašnjem tijeku prvenstva su Blagus s 18 bodova, Jačmenjak s 10 te Kaleb s 8 bodova. Braniče predvodi Srketić sa 7, a slijede ga Polašek i Patrik Stančić sa po 4. Od trojice vratara, najuspješniji je Filipec s 89,7% zaustavljenih udaraca. Kao što je to uobičajeno na utakmicama izvan Zagreba, trener Miljak nije mogao računati na Jačmenjaka. Od standardnih igrača izostali su branič Polašek i napadač Crnec, a nije bilo ni Gučeca niti Slade.

Vojvodina je prije ove utakmice bila jedina momčad bez bodova. Novosađani su led dobili tek desetak dana prije ovog dvoboja pa su morali trenirati u Beogradu. Nedostatak treninga odrazio se na rezultatima pa su "lale" izgubile svih šest dosad odigranih utakmica. Najbliže bodovima bili su u Mariboru gdje su izgubili s minimalnih 4:3, a dobar otpor su pružili Triglavu na premijeri pred svojim navijačima kada su izvukli prihvatljiv poraz od 4:2. Vodeći strijelac novosadskog sastava je Radosavljević s 8 bodova, ispred Akimova s 4 i Kapteva s 3. Trener Ristić za ovu utakmicu nije mogao računati na kanadskog vratara Godbout-Parenta, ruskog napadača Lapteva te domaćih uzdanica Komazeca, Milića i Nikolića.

Borbeni domaćini skrivili su već na otvaranju dva prekršaja zbog kojih je Zagreb mogao steći značajnu prednost. Početkom četvrte minute na klupu za kažnjene sjeo je Csengeri, a minutu kasnije pridružio mu se Dergačjov. Zagrebaši su čak 53 sekunde proveli s dvojicom igrača više na ledu, ali nisu uspjeli pronaći put do Belićeve mreže. Tri minute nakon izjednačenja snaga na ledu isključen je Srketić. Sada su "crveni" imali priliku prijeći u vodstvo, ali se i Zagrebova obrana pokazala dovoljno umješnom da sačuva svoju mrežu i s igračem manje.

Suparnici su u igri s punim postavama proveli nešto više od tri minute prije nego što je novo isključenje narušilo rezultatsku ravnotežu. Novosađani su na dvije minute ostali bez Mirkovića, a "veprovi" su se ponadali da će im treća biti sreća. Međutim, nedostatak igrača poput Jačmenjaka izuzetno se osjetio na igri Zagreba s igračem više. Gostima nije uspjelo pronaći prostor za udarce kojima bi moguće natjerali Belića na pogrešku. Zvuči nestvarno da su zagrebaši unatoč trima isključenjima protivničkih igrača stigli uputiti samo osam udaraca prema golu u cijeloj trećini. Ni Vojvodina nije odigrala ništa posebno u napadu pa se na prvi odmor krenulo netaknutih mreža.

Vojvodina je osjetila snagu svog protivnika te je u nastavku dvoboja krenula puno otvorenije ne bi li osigurala prve bodove u natjecanju. Zagreb se ubrzo našao u podređenom položaju braneći se od uzastopnih naleta domaćih. Pritisak Novosađana nije jenjavao no obrana gostiju na čelu sa sigurnim Filipecom održavala je svoju mrežu netaknutom. Budući da su većinu energije trošili na obranu, za protunapade je malo ostalo pa vratar Belić nije imao previše posla. Kako je vrijeme prolazilo Zagrepčanima se bilo sve teže nositi s naletima domaćih. Prekršaj Videka u 35. minuti dao je Vojvodini novu priliku za prelazak u vodstvo.

Novosađani su brojčanu prednost uživali 37 sekundi kad je prekršaj dosuđen i Filipecu. "Veprovi" su se našli u teškom položaju. Njihova vrata bila su pod opsadom "crvenih" no pak nije htio preko crte gola. Točno u trenutku kad se Videk vratio na led, suci su isključili i Jarčova. Gosti su morali izdržati još četrdesetak sekundi s dvojicom igrača više. Vojvodina je uložila veliki napor da dođe do vodećeg zgoditka no obrana "bijelih" funkcionirala je besprijekorno. Jedan za drugim, isključeni "veprovi" su se vraćali u igri, a mreža Zagreba i dalje je bila netaknuta. Nakon svega 18 sekundi u igri s punim postavama, na klupu za kažnjene morao je sjesti i Jović. Do kraja trećine ostalo je minutu i pol, ali igrači trenera Miljka ispunili su i ovu zadaću.

Mreže su ostale mirovati i tijekom ostatka Jovićeve kazne u trećoj dionici susreta. Gostima se činilo kako je najgore prošlo budući da su posljednjih pet minuta druge trećine odigrali s jednim ili čak dvojicom igrača manje. Nakon izjednačenja snaga na ledu razvila se ravnopravna borba, a poslije prekršaja Akimova u 45. minuti gostima se ukazala prigoda za prelazak u vodstvo. Međutim, poslije kojih tridesetak sekundi, Radosavljević bježi svojim čuvarima i dovodi Vojvodinu u vodstvo. "Veprovi" su se vrlo brzo oporavili od ovog neugodnog iznenađenja. Premda im nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost, Zagreb je zgoditkom Jarčova poravnao samo dvije sekunde nakon protivničkog vodstva.

Uslijedilo je kratkotrajno zatišje prije burnih posljednjih deset minuta susreta. Prvo je u 51. minuti isključen Kaleb. Novosađani su krenuli po pobjedonosni pogodak no obrana "bijelih" ponovo je bila na visini zadatka. Neposredno pred povratak gostujućeg napadača u igru suci su u istom prekidu igre isključili Srketića zbog prekršaja i Radosavljevića zbog zadržavanja igre. Tridesetak sekundi kasnije, novi igrač Vojvodine, Rus Hoholev je kombinaciju Csengerija i Babića pretvorio u pogodak. Da stvari budu gore po "veprove" suci su dosudili prekršaj Videku, a potom i jednu, pa drugu disciplinsku kazne za Jovića što je značilo da je utakmica za njega završila.

Zagrebaši su izdržali iduće dvije minute s igračem manje nakon čega su morali krenuti na sve ili ništa u završnici dvoboja. Pet i pol minuta je sasvim dovoljno vremena za stići pa i prestići minimalni zaostatak no "bijelima" nije polazilo za rukom probiti obranu domaćih. Vojvodina se uporno branila no prekršaj Mirkovića 17 sekundi prije isteka vremena mogao je Zagrebu pružiti priliku za novi povratak. "Veprovi" su dali sve od sebe ne bi li ugurali pločicu preko crte i spasili barem bod no domaći su ipak sačuvali svoju mrežu.

Vojvodina se prvim bodovima izjednačila s Mladosti s kojom dijeli posljednja dva mjesta na ljestvici. Zagreb je ovim porazom ostao usamljenim na šestom mjestu s 9 bodova. "Veprovi" i dalje mogu biti zadovoljni svojim ulaskom u natjecanje. Momčad je više-manje stabilna i ako nastavi igrati uvjerljivo kod kuće, zadržat će se najmanje u sredini poretka, a svaki bod sa strane pomoći će u dobivanju lakšeg protivnika u prvom krugu doigravanja. Poseban motiv zagrebaši imaju u trci s druga dva zagrebačka kluba jer bolji položaj od gradskih suparnika jamči ulazak u finale domaćeg doigravanja u kojem Zagreb nije bio od 2004.