Protivnik po mjeri

U16 TZG Mar 171024Zagrebački mlađi juniori brzo su pronašli utjehu nakon uvjerljivog poraza od Jesenica. Tri dana kasnije gost na Velesajmu bila je momčad Maribora. Premda su poveli već u prvoj minuti domaći nisu uspjeli stvoriti razliku prije nego što su "lisjaki" izjednačili sredinom prve trećine. Zagrepčani su do odlaska na prvi odmor ipak stekli prednost od dva gola. Svaku dvojbu oko ishoda Team Zagreb je otklonio u drugom dijelu susreta kad je triput zatresao mrežu gostiju. Raspoloženi Zagrepčani nastavili su puniti protivničku mrežu i u zadnjoj trećini. Nakon tri pogotka u deset minuta, domaći su stali čime su omogućili Mariborčanima da s dva pogotka  završnici susreta ublaže poraz na konačnih 9:3 u korist zagrebačkog sastava.

Team Zagreb - Maribor 9:3 (3:1, 3:0, 3:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 24.10.2017.

Maribor 14 min

Team Zagreb: Krasić, Bujanić - Janjatović, Đerek, Lovak, Kramarić, Hanžek - Podboj, Čavlović, Joureau, Pavetić, Pejaković - Mandić, Čavić, Dimitrijević, Bebek, Idžan - Čiček, Mihalić, Dabac Divić. Trener: Sertić

Maribor: Verdonik, Zupanič - Bizjak J., Greif, Matić, Bizjak N., Fingušt - Petek, Ninković, Jančič, Ljubić, Rosenfeld Skerbinek - Danji, Tomašević, Burger. Trener: Burnik

Porazom od Jesenica Zagrepčani su pali na peto mjesto u poretku jer ih je sustigla Slavija koja ima bolju gol razliku i utakmicu manje. Team Zagreb je u sedam utakmica skupio tri poraza što je napredak u usporedbi s prošlogodišnjim učinkom, ali što ne odgovara mogućnostima ove momčadi. Najučinkovitiji napadač u zagrebačkom sastavu prije ove utakmice bio je Dimitrijević s 15 bodova. Slijedili su ga Idžan s 13 te Hanžek s 10 bodova. Među braničima po učinku su prednjačili Đerek s 5 te Mandić s 4 boda. Vratarski dvojac bio je gotovo izjednačen po učinku. Mikulić je s 86,7% obrana tek nešto uspješniji od Krasića koji je zaustavio 86,0% udaraca prema svojim vratima. Team Zagreb je već igrao ove sezone s Mariborom zabilježivši pobjedu od 7:3 na gostovanju u Taboru. Za uzvratni susret trener Sertić imao je na raspolaganju sve standardne igrače izuzev napadača Ruklića, a u sastavu nije bilo ni Digule, Varge niti Čaića. Bez obzira na neuspjeh protiv "železara", stručni stožer Teama Zagreb nije se odlučio napraviti bilo kakve promjene u sastavu. Nijedan novi igrač nije pozvan niti su iskušane neke druge kombinacije s postojećim igračima.

Maribor se nije previše istaknuo u dosadašnjem tijeku natjecanja. U osam utakmica "lisjaki" su slavili samo protiv slabašnog Celja pa su u Zagreb doputovali kao pretposljednja momčad u poretku s tri boda manje od Crvene zvezde. Trener Burnik na Velesajmu nije imao pričuvnog vratara Popoviča te napadače Piveca, Podergajsa i Perčiča. Gostima je najviše nedostajao Pivec jer se radi o najučinkovitijem napadaču u momčadi čije bodove su trebali nadoknaditi Danji, Tomašević, Greif i drugi. U postavi gostiju svoje mjesto su našla i trojica igrača kadetskog uzrasta.

Gledatelji su još pristizali na galeriju klizališta na Velesajmu kad su domaći poveli. Nakon kombinacije Hanžeka i Kramarića pak je došao do Lovaka u desnom kutu. Napadač "plavih" ubacio je pak pred gol gdje se za prostor borio Kramarić, a pločica se vrataru gostiju odbila kroz noge u vrata. Prije nego što je bilo koja momčad stigla reagirati na ovako rano postignuti pogodak, prekršaj Mandića u trećoj minuti ostavio je Maribor s igračem više. "Lisjaki" nisu bili previše opasni pa je Krasić morao samo jednom intervenirati prije nego što su njegovi suigrači početkom pete minute pogriješili pri letećoj izmjeni.

Gosti su mogli računati na osam sekundi s dvojicom igrača više no pravu prigodu stvorili su ipak nešto kasnije kad je Burger pucao iz blizine, a vratar "plavih" obranio svoja vrata. Domaći se nisu samo branili nego je Dimitrijević u šestoj minuti završio protunapad udarcem iz sredine kojim je pogodio stativu. Nakon izjednačenja snaga na ledu inicijativa prelazi na stranu Teama Zagreb. Verdonik je u kratkom roku skupio par obrana, a potom je došao red na Mariborčane da zaigraju s viškom igrača na ledu. Zagrepčani su navalili prema vratima gostiju i Verdonik je ubrzo imao pune ruke posla.

Nakon par obrana, vratara "bijelih" u devetoj je minuti spasila prečka koju je udarcem iz sredine pogodio Idžan. Malo kasnije, bijeg Ljubiča prekršajem je onemogućio Dimitrijević pa su momčadi zaigrale sa po četvoricom igrača. Prilika za pogodak nije bilo sve dok Mariborčani nisu zaigrali u punom sastavu. Svega šest sekundi kasnije, Danji se izborio za pak uz ogradu nakon čega odlazi u sredinu odakle preciznim udarcem šalje pak pod prečku. Izjednačenje je donijelo zatišje na ledu koje je potrajalo nekoliko minuta. Zagrepčanima je trebalo vremena da ponovo uhvate ritam i počnu igrati u skladu sa svojim mogućnostima.

U 13. minuti "plavi" su se vratili u vodstvo. Hanžek je poveo protunapad no kad su ga gosti zaustavili, pločicu preuzima Kramarić i hita po desnoj strani nakon čega ubacuje pak pred gol odakle ga Lovak šalje u mrežu. Domaći su počeli hvatati zamah, ali još uvijek ne onako kako su htjeli. Prigode su stvarali tek povremeno pa je Maribor još uvijek držao priključak. Trebalo je pričekati tek 17. minutu da se Zagrepčani odlijepe na dva razlike. Raspoloženi Kramarić je osvojio pak u lijevom kutu nakon čega upošljava Hanžeka u sredini koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Sada su "plavi" mogli lakše disati.

U preostale tri i pol minute inicijativu je imao Team Zagreb no veći posjed paka teško je pretvarao u udarcem prema vratima. Ono što je poletjelo prema vratima, Verdonik je zaustavljao pa se na veliki odmor pošlo s dva pogotka prednosti zaa domaće. U svijetlu utakmice protiv Jesenica, ovu prednost ne bismo smatrali sigurnom no Maribor ipak nije bio protivnik iz gornjeg doma ljestvice pa su Zagrepčani s optimizmom čekali nastavak susreta.

Početak druge trećine obilježila je ravnopravna borba u kojoj su i jedni i drugi imali svoje prigode. Vratari su svoj posao obavljali na visokoj razini, a ravnotežu snaga narušilo je tek isključenje Mihalića u 25. minuti. Mariborčani nisu bili posebno opasni s igračem više, a tri sekunde prije istjeka kazne za napadača domaćih, prekršaj je napravio Petek. Team Zagreb nikako nije uspijevao ozbiljnije zaprijetiti vratima "bijelih", a onda je u 28. minuti Kramarić izveo slalom kroz postavu Maribora, obišao vratara i ubacio pločicu u mrežu.

Zgoditak domaćih dao im je dodatni poticaj pa u sljedećem razdoblju gledamo ofanzivu Teama Zagreb. Mariborčani su bili prisiljeni na obranu, a Verdonik je imao pune ruke posla. Ofanziva "plavih" potrajala je do 34. minute kada su zbog uzajamnih prekršaja isključeni Joureau i Matić. Domaći su do povratka isključenih igrača bili nešto opasniji, a igra u punim sastavima nije dugo potrajala. Nakon samo 15 sekundi na klupu za kažnjene vratio se Matić. "Lisjaki" su se odlično branili, ne dopuštajući nijedan udarac prema svojim vratima. Međutim, 11 sekundi prije istjeka kazne, Team Zagreb postiže pogodak.

Čavlović je opalio s plave linije, Idžan skrenuo pak kojeg Verdonik odbija do Dimitrijevića. Prvi strijelac "plavih" nije propustio ovu prigodu i udarcem iskosa s desne strane pogađa mrežu. Dvadesetak sekundi kasnije, još jedan "lisjak" sjeda na klupu za kažnjene. Prekršaj Nejca Bizjaka ostavlja Maribor s igračem manje. Prigodu za zgoditak s igračem manje imao je Danji nakon što se probio pred vrata domaćih. Minutu kasnije Lovak osvaja pak uz ogradu kojeg prihvaća Kramarić. Napadač domaćih prišao je vratima iskosa s desne strane i pogurnuo pak kroz noge vratara "bijelih" za novi pogodak Teama Zagreb.

Suparnici su u zadnju trećinu ušli svjesni da je ishod dvoboja poznat. Zagrepčanima ipak pogodaka nije bilo dovoljno pa su od prvog bulija krenuli napadački. Nakon nekoliko propuštenih prigoda, "plavi" su u 43. minuti povećali prednost. Idžan je izveo "varaždinca", ali se Verdonik nije dao iznenaditi. Odbio je pak no opet do Idžana koji udarcem iskosa s desne strane postiže pogodak. Dvije minute kasnije vratar "bijelih" ponovo je morao vaditi pločicu iz vrata. Pavetić je krenuo u prodor kojim se probio pred gol odakle je ugurao pločicu pokraj vratara preko crte gola.

Činilo se u tim trenucima da će "lisjaki" doživjeti pravu katastrofu pa nije čudilo što je trener Burnik pozvao pola minute predaha. Riječi ohrabrenja pomiješane sa samozadovoljstvom domaćih dovela je do inicijative Maribora u idućih nekoliko minuta. Krasić je neočekivani posao obavio na zadovoljavajući način pa se omjer nije mijenjao. Zagrepčani su se uglavnom pasivno branili i čekali da proslave visoku pobjedu. Pritisak gostiju nije jenjavao pa je Greif u 49. minuti udarcem iz sredine pogodio Krasića u kacigu. Minutu kasnije domaći su se ipak probudili.

Idžan je izveo slalom kroz postavu "bijelih" i pod prekršajem od strane Ljubiča udarcem iz neposredne blizine svladao čuvara mreže Maribora. Nakon ovog pogotka tempo igre je značajno pao. Ni jednima niti drugima nije se pretjerano trošila preostala energija. Prilika za pogodak bilo je malo i izgledalo je kao svi samo čekaju da utakmica završi. Pet minuta prije kraja trećine, trener Sertić odlučio je po prvi puta u igru uvesti pričuvnog vratara Bujanića. Hanžek je u 56. minuti udarcem iz blizine pogodio Verdonika u kacigu.

Dvije minute prije završetka susreta Greif prodire po lijevoj strani nakon čega je preciznim udarcem iznenadio novog čuvara mreže domaćih. Minutu kasnije, strijelac drugog pogotka "bijelih" pravi prekršaj. Zagrepčani nisu iskoristili ponuđenu priliku jer je tridesetak sekundi prije zadnje sirene na klupu za kažnjene sjeo Joureau. Svega osam sekundi kasnije, gosti postižu još jedan pogodak. Ovog puta vratara Teama Zagreb iznenadio je Danji udarcem s desne strane. Bujaniću prvi nastup u Teamu Zagreb neće ostati u dobrom sjećanju.

Zagrepčani su iz ove utakmice izvukli sve što su željeli: tri boda i samopouzdanje. U ostvarenju cilja pomogli su im htijenje i nedovoljno snažan protivnik. Team Zagreb raspolaže s dvije učinkovite navale od kojih je protiv slabijih momčadi dovoljno da "proradi" jedna. Za utakmice sa suparnicima iz gornjeg dijela ljestvice nije dovoljno imati samo dobru igru prema naprijed nego valja poraditi i na igri u obrani. Zagrebačka momčad je ovom pobjedom zasjela na četvrto mjesto s istim brojem bodova kao i Slavija koja ima utakmicu manje. Jeseničani su zbog poraza od Bleda ostali s bodom manje iza Teama Zagreb. Maribor je i dalje na pretposljednjem mjestu s kojeg će se teško pomaknuti u bilo kojem smjeru.