Prvi protiv posljednjeg

S Mla Tri 171104Mladost je u dvoboju s vodećom momčadi prvenstva, Triglavom, izvukla častan poraz u Domu sportova. Gosti su poveli već u prvim sekundama utakmice no Zagrepčani su se brzo pribrali i izjednačili. Unatoč poteškoćama s treningom i sastavom, domaći su se tijekom prvih dvadeset minuta ravnopravno nosili s "orlovima". Početkom druge trećine Mladost nakratko dolazi u vodstvo, ali Triglav je za koju minutu poravnao. Gosti su u drugoj trećini pokazali svu svoju premoć u klizanju i izdržljivosti no nikako im nije polazilo za rukom vratiti se u vodstvo. Do neizbježnog pada u igri "mamuta" došlo je u posljednjoj trećini. Triglav je s dva pogotka sredinom trećine došao do sigurnije prednosti. Kad su domaći u završnici izvukli vratara, "orlovi" su postigli još jedan pogodak. Mladost je ipak uspjela zatresti protivničku mrežu no novo izvlačenje vratara imalo je isti ishod. Pak je završio u mreži Zagrepčana za konačnih 6:3.

Triglav 2 min

Mladost: Rastovski, Goršić - Ljubić, Borić, Čunko, Martinić, Šutevski - Trstenjak T., Kramarić, Smerdelj, Novak, Dobrić - Matošić, Trstenjak N., Pleština, Grahovar, Ivšac - Cerovečki, Kozina, Grgurić. Trener: Franjković

Triglav: Plavc, Pelko - Škrjanec, Ahačič, Zupan, Terlikar, Rozman - Lampič, Logar, Hočevar, Potočnik K., Grošelj - Ban U., Pavc, Vilfan N. Tavčar, Prostor - Štenkler. Trener: Drinovec

Mladostaši nisu imali razloga za optimizam prije dvoboja s vodećom momčadi prvenstva, Triglavom. Zagrepčani su poslije sedam odigranih utakmica držali posljednje mjesto, s dva boda manje od skupine u kojoj je svaka od tri momčadi (Slavija, Vojvodina i Maribor) osvojila po šest bodova. "Mamuti" su slavili samo protiv Maribora, a još jedan bod su iščupali Medveščaku. U prvom dvoboju s Triglavom ove sezone, Mladost je u Kranju izgubila s 5:3. Najučinkovitiji napadač "mamuta" bio je Novak s 11 bodova, ispred Smerdelja s 9 i braniča Nikše Trstenjaka s 4 boda. Prvi vratar momčadi, Štimac-Rojtinić skupio je 86,9% obrana u šest utakmica i zabilježio jedinu pobjedu.

U odnosu na sastav koji je izgubio u raspucavanju od Medveščaka, obrana je bila ojačana povratkom Borića i Matošića u sastav, ali je zato izostao Delić. Trener Franjković je povratnike dodijelio Ljubiću i Nikši Trstenjaku, a juniorski reprezentativni dvojac Kramarić - Tomo Trstenjak zadržao u drugom braničkom paru. U prvoj navali nije bilo Roberta Cerovečkog pa je na njegovo mjesto uklizao Šutevski. Mladi Dobrić pridružio se vodećim strijelcima momčadi u drugom napadu, a povratnik u sastav, Grahovar i junior Pleština zajedno s Ivšcem činili su treći napad. Četvrtu trojku činili su isključivo juniori. Između vratnica i dalje nije bilo Štimca-Rojtinića pa je utakmicu započeo Rastovski. Od standardnih igrača nedostajao je i napadač Večerina.

Triglav je u Zagreb doputovao s velikih osam bodova prednosti nad drugouvrštenim Celjem no ne smije se zaboraviti da su Celjani imali čak tri utakmice manje od "orlova". Gorenjci su od deset utakmica izgubili samo kod kuće od Bleda, a još jedan bod su ostavili u Beogradu na gostovanju kod Crvene zvezde. Najopasniji napadači Triglava, Zupan i Terlikar, nalaze se pri vrhu poretka strijelaca lige. Veliku prijetnju protivničkim vratima predstavlja i ofanzivni branič Ahačič koji se nalazi među deset najučinkovitijih igrača u natjecanju. Vratar Us, s nešto manje od 94% obrana, drugi je najbolji čuvar mreže u ligi. Trener Drinovec doveo je u Dom sportova momčad bez svog prvog vratara, braniča Mihaela Potočnika te napadača Matevža Bana, Mihe Vilfana i Jenka.

Utakmica nije pravo ni počela, a gosti su već bili u vodstvu. Zupan je uposlio Rozmana koji puca prema vratima. Rastovski odbija pločicu, ali samo do Terlikara koji iz neposredne blizine pogađa nebranjeni dio mreže. Mladostaši su mogli izjednačiti već u idućem napadu kad je Plavc jedva zaustavio udarac Dobrića s lijeve strane. Triglav je potom preuzeo igru u svoje ruke pa idućih nekoliko minuta gledamo ofanzivu "bijelih" koji stvaraju jednu priliku za drugom. Srećom po "mamute", Rastovski je unatoč rano primljenom pogotku ostao pribran te je zaustavio više udaraca gostiju.

U jeku napada "orlova", Zagrepčani su izjednačili. Igrala se šesta minuta kad je Borić uposlio Čunka koji odigrava dupli pas s Martinićem nakon čega puca prema vratima. Plavc je odbio pločicu koja ponovo dolazi do Čunka koji obilazi vratara i iz neposredne blizine šalje pak u nebranjenu mrežu. Nikako nam nije jasno kako je sudačka trojka previdjela ulogu Martinića u ovom zgoditku te mu uskratila zasluženu asistenciju. Izjednačujući pogodak donio je ravnotežu u igri, ali i svojevrsno zatišje. Mladostaši su dobro parirali inicijativi gostiju čije su akcije uglavnom završavale prije plave linije.

Tek u 12. minuti bilježimo ozbiljniju prigodu kad se Ljubić probio pred vrata i pucao iz blizine no Plavc je bio na mjestu. U nastavku napada Čunko pokušava "varaždincem" preokrenuti omjer, ali se vratar "orlova" ponovo ispriječio. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Smerdelj. Triglav nije imao poteškoća u uspostavi igre u napadačkoj trećini, ali su svi udarci "bijelih" završavali ili pokraj vrata ili u bloku mladostaša. Čim su zaigrali u punom sastavu, Zagrepčani su uspostavili ravnotežu u igri. Malo po malo, "crni" preuzimaju igru u svoje ruke pa je Plavc u par navrata morao intervenirati.

Dvije minute prije kraja trećine prekršaj pravi Pavc. Gosti su bez poteškoća držali "mamute" podalje od svojih vrata tako da je završnica prve trećine protekla miroljubivo. Triglavu je u nastavku preostalo izdržati samo 14 sekundi s igračem manje. Za momčad sa začelja ljestvice, odigrati 20 minuta u rezultatskoj ravnoteži protiv trenutno najuspješnije momčadi u ligi, predstavljao je uspjeh. Bilo je samo pitanje koliko će Zagrepčani izdržati protiv klizački i fizički nadmoćnijeg suparnika.

Mladost nije stigla ništa uraditi prije izjednačenja snaga na ledu, ali je Novak već u 21. minuti mogao "varaždincem" dovesti svoju momčad u vodstvo. Plavc je ponovo bio na mjestu, a potom igru preuzimaju gosti. Triglav je u kratkom roku stvorio nekoliko prilika, ali je zapravo omogućio Rastovskom da se istakne s više sjajnih obrana. Nalete "bijelih" prekinuo je prvo protunapad Smerdelja u 23. minuti, a onda i pogodak Čunka dvije minute kasnije. Napadač "crnih" se probio pred vrata i bekhendom iz neposredne blizine preokrenuo omjer.

Na odgovor Triglava nije trebalo dugo čekati. "Orlovi" su odmah po primljenom zgoditko navalili iz sve snage. Rastovski se našao pod baražnom paljbom sa svih strana. Neko je vrijeme mladi vratar "crnih" odolijevao pravom pljusku pakova no u 27. minuti ipak je morao pokleknuti. Vilfan je vratio pločicu na plavu liniju odakle Ban snažnim udarcem pogađa stativu od koje se pak odbija u mrežu. Izjednačenje je dalo krila "orlovima" pa se opsada domećih vrata nastavila. Rastovski je i dalje bio izložen kanonadi gostiju od kojih je udarac Bana s plave linije u 29. minuti bio posebno težak.

"Mamuti" su bili prisiljeni na obranu, a svako malo bi kakav projektil prohujao prema vratima "crnih". U 30. minuti Škrjanec tuče s plave linije i pogađa stativu. Nakon par prilika, u 32. minuti bilježimo prodor Prostora pred vrata i još jednu sjajnu obranu čuvara mreže Mladosti. "Mamuti" su se tek tada trgnuli i oslobodili pritiska. Zagrepčani su izveli nekoliko akcija u kojima su zaposlili Plavca. Vratar "bijelih" naročito se istaknuo u 34. minuti kad je zaustavio udarac Smerdelja iz neposredne blizine.

Protuofanziva domaćih potrajala je sve do same završnice druge trećine. Naleti "crnih" nizali su se jedan za drugim i na trenutke nije bilo jasno tko je tu vodeća momčad, a tko "fenjeraš" u ligi. Plavc je skupio više obrana da bi njegovi suigrači u posljednjim minutama pred drugi odmor stvorili nekoliko prilika za povratak u vodstvo. Međutim, ni vratar Mladosti nije bio sklon primanju pogodaka tako da je i druga trećine završila izjednačeno što nije bilo za očekivati u najavama ove utakmice.

Suparnici su u zadnju trećinu ušli nešto opreznije. Ravnotežu snaga narušilo je tek isključenje Kramarića u 43. minuti. Gosti su ponovo navalili no obrana Mladosti je izdržala i ovo iskušenje. Nekoliko minuta po izjednačenju snaga trajalo je zatišje, a onda su "orlovi" u 48. minuti prešli u vodstvo. Logar je pucao s plave linije, a Potočnik skrenuo pločicu u mrežu. Prije nego što su mladostaši stigli reagirati, Triglav je pobjegao na dva razlike.

Igrala se 50. minuta kad je Zupan vratio pak Ahačiču na desnoj strani odakle je branič "bijelih" udarcem iz prve zakucao pak u mrežu. Ovaj pogodak je uzdrmao domaće koji počinju popuštati pod obnovljenim pritiskom protivnika. Triglav u potpunosti preuzima igru u svoje ruke pa se prilike pred vratima "crnih" nižu jedna za drugom. Rastovski je ponovo bio na visini zadatka i svojim obranama održavao nadu "mamuta" u povratak u utakmicu.

Prilika za hvatanje priključka ukazala se u 56. minuti kad je Nikša Trstenjak pobjegao svojim čuvarima i izašao sam pred vrata no njegov udarac poslao je pak preko gola. Minutu kasnije pred vratima "bijelih" našao se Čunko, ali mu nije pošlo za rukom smanjiti zaostatak. Trener Franjković u 58. minuti zove pola minute predaha i nastavlja igru sa šestoricom igrača. Prošlo je jedva dvadesetak sekundi prije nego što je Prostor s crvene linije pogodio nebranjenu mrežu Mladosti.

Mladost je pošla odraditi preostale dvije minute susreta no pred kraj predzadnje minute pak se po treći put našao u mreži Triglava. Nikša Trstenjak je iz desnog kuta ubacio pak pred gol odakle ga Martinić ubacuje u mrežu. Slabašna nada u podvig se ponovo javila pa je Rastovski 60 sekundi prije kraja trećine ponovo ustupio mjesto šestom igraču. Mladostaši su ovog puta nešto dulje držali pak u svom posjedu no naposljetku je pločicu osvojio Lampič te je sa svoje plave linije ispucao sve do domaće mreže za konačnih 6:3.

Triglav je novom pobjedom zadržao velikih osam bodova prednosti nad Celjem koje je svladalo Slaviju. Mladostaši su pak ostali na drugom kraju ljestvice no njihov zaostatak za neposrednim susjedima se nije povećao jer će se međusobna utakmica Vojvodine i Maribora odigrati naknadno. U svakom slučaju, mladostaši su pokazali da se određeno vrijeme mogu nositi i s najboljim momčadima u ligi, ali da se nedostatak treninga i svakog od iskusnijih igrača itekako osjeti na izvedbi momčadi. Zanimljivo je kako Mladost ima sedmi napad i petu obranu u ligi, a ipak drži "fenjer". Poruka je to da je trener Franjković na dobrom putu, ali mu treba vremena, treninga i igrača da stvori momčad kakvu želi.