Zabijali su samo gosti

U18 TZG Tri 171119Juniorima Teama Zagreb nije pošlo za rukom povezati dvije pobjede. Nakon uspjeha u Beogradu, Zagrepčani su na Velesajmu dočekali kranjski Triglav. Premda "orlovi" nisu doputovali u najjačem sastavu bili su sasvim ravnopravni suparnik Teamu Zagreb. Gosti su rano došli u vodstvo, što je utjecalo na odnos  snaga na ledu no Zagrepčani su uspjeli uspostaviti ravnotežu tako da do odlaska na prvi odmor nije bilo novih pogodaka. U nastavku susreta domaći imaju nešto više od igre, ali ne uspijevaju doći do izjednačenja. Triglav je početkom zadnje trećine povećao prednost što je natjeralo Team Zagreb da ubaci više rizika u igru. Gosti su znali iskoristiti nastale praznine u obrani Zagrepčana te su do kraja susreta čak triput zatresli protivničku mrežu za konačnih 5:0 u svoju korist.

Zagreb, klizalište Velesajam, 19.11.2017
Gledatelja: 53
Suci:Novak, Mažar, Polašek

TEAM ZAGREB U18 -  TRIGLAV U18 0:5 (0:1, 0:0 ,0:4)

Sastavi:
Team Zagreb: Goršić, Slivnjak - Seitz, Cerovečki, Popović Tijan, Vragolović, Selitaj - Belina, Matišin, Burazin, Paulović, Rakar - Hrnjak, Joja, Belinić, Grgurić, Jakovac - Fernandez Genc, Lopotar. Treneri: Bregant, Sertić

Triglav: Pelko, Hafner - Gartner, Udir, Grilj, Žagar, Morel - Jazbec, Kremenović, Vidjak, Jenko,  Burgar - Janežič, Mravlje Lombar, Štenkler, Pavlovič, Nadižar. Trener: Hafner

Zagrebački juniori su se pobjedom u Beogradu, tek drugom u prvenstvu, odmaknuli od Maribora i samostalno zasjeli na sedmo mjesto s bodom manje od Slavije. Idući protivnik Teama Zagreb bila je momčad Triglava, trenutno vodeća na ljestvici. Prva međusobna utakmica ovih sastava odigrala se u Kranju gdje su "orlovi" nanijeli težak poraz gostima od 10:3. U odnosu na postavu koja je ugodno iznenadila pobjedom protiv Crvene zvezde došlo je do nekoliko izmjena. Slivnjak i Goršić su zamijenili mjesta pa se sada potonji našao između vratnica. Obrani su se pridružili Matišin, Joja i Hrnjak kojih nije bilo u Pioniru. U napadu je Popović Tijan zaigrao s Vragolovićem i Selitajem umjesto Fernandeza Genca, a na njegovo mjesto u napadu s Paulovićem i Rakarom došao je Burazin. Grgurić i Jakovac u napad su dobili Belinića. U postavi nije bilo napadača Dobrića, Hanžeka, Pleštine, Kramarića kao ni braniča Đereka niti Premerla. Od četvorice vratara najviše uspjeha imao je Goršić s 89,36% obrana. Najučinkovitiji napadač je Paulović s 9 bodova ispred Hanžeka sa 7 te Dobrića i Vragolovića sa po 6. U obrambenim redovima po 3 boda imali su Belina i Đerek.

Triglav je u Zagreb doputovao u oslabljenom sastavu. "Orlovima" su nedostajali pričuvni vratar Jeler Remškar te trojica od četvorice ponajboljih napadača Tavčar, Prostor i Vilfan. Momčad iz Kranja je u dosadašnjem dijelu natjecanja izgubila samo tri utakmice. Jednu od Jesenica i čak dvije od svoje "crne mačke", Crvene zvezde. Kranjčani za sada imaju bod više od Jesenica no "železari" imaju utakmicu manje. Triglav je od poraza u Beogradu mjesec dana prije ove utakmice, u produžetku svladao Slaviju u Zalogu, potom minimalno Jesenice Pod Mežaklom, a zatim i Olimpiju kod kuće. U zadnjoj utakmici prije gostovanja u Zagrebu, "orlovi" su nadjačali i Maribor u njegovoj dvorani.

Uvodne minute susreta obilježila je tvrda i nepovezana igra obje momčadi. Posljedično, prilika je bilo malo na što se domaći nisu mogli požaliti jer im je još u ušima odzvanjala "desetka" iz dvoboja u Kranju. Prvi su potez ipak potegli gosti. U 6. minuti kombinaciju Gartnera i Morela zgoditkom završava Grilj. Team Zagreb je priliku za izjednačenje dobio dvije minute kasnije kad je na klupu za kažnjene sjeo Gartner. Zagrepčani nisu bili u stanju povezati svoje redove pa je Triglav bez poteškoća dočekao povratak svog braniča u igru.

Vodstvo "orlova" nije utjecalo na igru. Ni jedni niti drugi nisu bili posebno nadahnuti za stvaranje prilika pa se malo toga događalo na ledu. Prekršaj Grilja u 13. minuti dao je "plavima" novu priliku za izjednačenje. Zagrepčani su i dalje napadali bez mašte pa vratar Pelko nije imao previše posla tijekom dvije minute koje je njegova momčad odigrala s igračem manje. U posljednjih pet minuta domaćima nije pošlo za rukom ozbiljnije zaprijetiti protivničkim vratima, a "orlovi" su bili zadovoljni minimalnim vodstvom poslije prvih dvadeset minuta.

Team Zagreb je u nastavak susreta ušao sa željom da poništi protivničko vodstvo i upusti se u borbu za bodove s uglednim protivnikom koji si je dopustio nastup bez nekolicine najboljih igrača. Prilika se ukazala nakon četiri minute kad je jedini član seniorske momčadi Triglava koji je doputovao u Zagreb, Jenko, neoprezno naletio na glavu protivnika pa je dobio dvije minute i disciplinsku kaznu. Tako nešto domaći nisu smjeli propustiti. Međutim, "plavi" ne samo da nisu pronašli put do mreže nego su nakon minute i pol ostali bez Selitaja koji je napravio prekršaj.

Igra četvorice protiv četvorice, brzo je prošla, a onda su gosti krenuli po povećanje vodstva. Sada je došao red na Zagrepčane da se obrane s igračem manje. Unatoč svim pokušajima "bijelih", domaći su sačuvali svoju mrežu i spriječili Triglav da se odlijepi s rezultatom. Zatišje je potrajalo dvije minute, a onda je na klupu za kažnjene sjeo Matišin. "Orlovi" su ponovo krenuli prema vratima Goršića, ali prije nego što su stigli pritisnuti svom snagom, prekršaj Gartnera izjednačio je snage na ledu.  Višak prostora u igri četvorice protiv četvorice nije donio promjenu rezultata, a u pedesetak sekundi domaći nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost.

Do kraja trećine je ostalo malo više od sedam minuta. Bilo je to dovoljno za pritisak prema vratima no Team Zagreb se nije uspio nametnuti gostima. U posljednje četiri minute sastavu "bijelih" pridružio se i Jenko pa je velika prilika Zagrepčana propala. Posljednja minuta druge trećine donijela je još jednu disciplinsku kaznu za "orlove". Ovog puta je iz igre izbačen branič Gartner što je predstavljalo značajnu prazninu u obrani Triglava. Sad je bilo na "plavima" da iskoriste novu priliku u posljednjoj trećini.

Tek što je posljednja trećina počela, gosti su povećali vodstvo. Kremenović je u 43. minuti uposlio Morela koji preciznim udarcem pogađa mrežu. Zagrepčani sada nisu imali što čekati, "orlove" je trebalo napasti bez zadrške. Iskusni trener Triglava, Edo Hafner je samo to i čekao. "Plavi" su tražili način kako probiti protivničku obranu no ništa im nije polazilo za rukom. Neizvjesnost je potrajala još pet minuta, a onda je prekršaj napravio Cerovečki.

Gosti su prepoznali priliku i navalili iz sve snage. Otpor Zagrepčana je potrajao malo više od minute, a onda je kombinaciju Udira i Kremenovića preciznim udarcem završio onaj od kojeg se to i očekivalo, Jenko. Premda je do kraja trećine ostalo nešto više od 11 minuta bilo je jasno da te večeri domaći neće postići tri pogotka. Jedini dostižni cilj za "plave" bio je da makar jednom zatresu protivničku mrežu.

Međutim, gostima nije padalo na pamet da ostave bilo kakvu prazninu u svojim redovima. Uspješno su držali kontrolu nad pakom i odbijali sve pojedinačne nalete Zagrepčana prema Pelku. Pet minuta prije kraja pločica se ponovo našla u mreži domaćih. U akciji su ponovo bili Jenko i Udir, a sretni strijelac bio je mlađi junior Burgar. Demoralizirani Team Zagreb primio je minutu kasnije još jedan pogodak. Žagar je na asistenciju Jazbeca postavio konačnih 5:0 u korist svoje momčadi.

Team Zagreb je unatoč porazu ostao na sedmom mjestu jer je i Maribor izgubio od Olimpije pa Zagrepčani i dalje imaju tri boda više u odnosu na "lisjake". Da je Triglav na Velesajmu nastupio u punom sastavu rekli bismo da je zagrebačka selekcija dobro prošla. Međutim, ostaje žal što se nije iskoristio izostanak trojice vrsnih "orlova" da se prikupe neplanirani bodovi. Odgovornost za poraz svakako dijeli stručni stožer koji je bez posebnog objašanjenja iz sastava izostavio trojicu mlađih juniora koji su od prve utakmice standardni članovi postave i koji su se ne jednom dokazali na ovoj razini. Ovaj potez je tim manje objašnjiv jer je u zapisniku Teama Zagreb bilo svega 17 igrača. Na žalost, kao što smo ti više puta naglasili, riječ "odgovornost" ne postoji u hrvatskom hokeju, pa nekolicina ljudi već godinama vedre i oblače zagrebačkim klizalištima neovisno o uspjesima koji ih u posljednje vrijeme uglavnom zaobilaze.