Samo je na prolaznom bilo dobro

celje gostiHokejaši Zagreba su u zaostaloj utakmici 10. kola pretrpjeli visok poraz od Celja. "Veprovi" su odlično započeli susret i za manje od deset minuta napravili dva gola razlike. Unatoč početnom šoku, gosti su se uspjeli pribrati pa su u drugom dijelu trećine preuzeli igru u svoje ruke. Do odlaska na odmor uspjeli su smanjiti zaostatak. Nastavak susreta donio je obostrano otvorenu utakmicu u kojoj su obrane i vratari dominirali do sredine druge trećine. Zagrebaši su tik pred sredinu dvoboja još bili u vodstvu, a onda su kola krenula nizbrdo. Celje je prvo izjednačilo, a onda u drugom dijelu trećine još tri puta zatreslo mrežu domaćih. U posljednjoj trećini igrala je samo gostujuća momčad. Celjani su dominirali ledenom plohom, stvarali akcije od kojih su tri završili zgoditkom za konačnih 8:2.

Zagreb - Celje 2:8 (2:1, 0:4, 0:3)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 23.11.2017.

Celje 6 min

Zagreb: Hergešić-Adamović, Filipec - Polašek, Srketić, Jačmenjak, Blagus, Čizmadija - Stančić T., Stančić P., Novak, Jarčov, Novotny -  Tadić, Videk, Crnec, Jović, Selitaj - Joja. Trener: Miljak

Celje: Avsenik, Jeram Ti. - Grahut Ž., Zupanc M., Nemeček, Rakanovič, Leber - Klavžar., Mercina, Ogrizek, Kastelic, Ograjenšek - Srebot, Kolar, Ribič, Jeram F., Jeram U. Trener: Rojšek

Pet dana nakon Maribora, Zagreb je na Velesajmu dočekao drugog štajerskog predstavnika u ligi. Ovog puta suparnik je bila jaka momčad Celja, treća na ljestvici s devet bodova više i dvije utakmice manje u odnosu na "veprove". Zagrebaši su se nakon 13 odigranih utakmica nalazili u "zlatnoj sredini", predaleko od borbe za vrh, ali i na sigurnoj udaljenosti od četverca na začelju. Tijekom studenog, Zagreb je odigrao tri utakmice. Prvo je Triglav jedva iščupao bodove s Velesajma pobjedom od 2:1, a potom su "veprovi" na Bledu izgubili uz domaćinsko suđenje s 8:4. Zadovoljštinu su potražili i dobili svladavši juniore Maribora s 11:2.

U odnosu na sastav koji je pregazio "lisjake", nedostajao je Kaleb na čijem mjestu je zaigrao Čizmadija što je dovelo do pomaka Novaka u drugi napad. Vratarski dvojac je zamijenio mjesta pa se Hergešić-Adamović, kao i protiv Triglava, ponovo morao pripremiti za "streljanu". Zagrebaše je kao i obično predvodio Blagus s 37 bodova, a njemu uz bok bio je neumorni Jačmenjak s 27 bodova. Kao što smo već napisali, Kaleba i njegovih 14 bodova, nije bilo. Među braničima ističu se Srketić s 12 i Polašek s 9 bodova. U standardnom vratarskom dvojcu nešto je uspješniji Filipec s 88,81% obrana i pet pobjeda.

Celjani su u Zagreb doputovali kao favoriti. Mjesec studeni su otvorili pobjedom protiv Slavije s 4:1, nakon čega su bez poteškoća s 8:2 svladali Mladost u Domu sportova. Ni "medvjedi" im nisu predstavljali nepremostivu prepreku pa su "grofovi" rezultatom 7:4 još jednom slavili u "brlogu". Neuspjeh su pretrpjeli jedino kod kuće protiv Triglava. Poraz od 4:2 uzrokovao je gubitak koraka s Crvenom zvezdom pa su Celju bodovi protiv Zagreba bili neophodni kako bi se opet približili Beograđanima na bod manjka. Vodeći strijelci Celja bili su Ogrizek, Ograjenšek i Rakanovič, a vratar Avsenik je s nešto više od 91,5% obrana treći najuspješniji u ligi. Od standardnih igrača treneru Rojšeku nedostajao je samo napadač Knez.

Domaći su utakmicu otvorili na najbolji mogući način. Već u petoj minuti akciju Polašeka i Blagusa u pogodak je pretvorio Jačmenjak. Celjani nisu očekivali ovakav ulazak u dvoboj pa se nisu najbolje snašli. Dvije minute kasnije, gosti griješe pri letećoj izmjeni pa ostaju s igračem manje. Obrana "žutih" potrajala je nešto više od minute, a onda je Blagus na asistencije Novaka i Tibora Stančića preciznim udarcem pogodio mrežu Celja. "Grofovi" su sada shvatili da pobjeda neće doći sama od sebe nego da će se morati potruditi kako bi nadjačali borbene "veprove" na njihovom klizalištu.

Zagrebaši su održavali stečenu prednost, a u nezavidan položaj dovelo ih je obostrano isključenje Ribiča i Jarčova u 12. minuti. Naime, moglo se pretpostaviti da će klizački i fizički spremniji gosti nastojati iskoristiti višak prostora na ledu za kakvu brzu akciju iz koje će smanjiti zaostatak za "veprovima". Domaći su uspješno riješili ovaj izazov pa su nastavili parirati sve poduzetnijem protivniku. Napori Celjana da uhvate priključak urodili su plodom tek u 17. minuti. Tada je Ogrizek na dodavanje Ograjenšeka prepolovio zaostatak gostujućeg sastava. Do kraja trećine ostalo je još tri i pol minute no Zagrepčanima je uspjelo sačuvati prednost do odlaska na prvi odmor.

Suparnici su u nastavak susreta ušli otvoreno sa željom da postignu pogodak više od protivnika. Takav stav doveo je do niza prilika na obje strane. Budući da je vratarski dvojac bio raspoložen za igru, usprkos velikom broju udaraca, omjer se nije mijenjao sve do 30. minute. Tada je Leber asistirao Rakanoviču za izjednačujući pogodak Celja. Idealni odgovor Zagreba na ovaj izazov bio bi pogodak u što kraćem roku no "veprovi" bi bili zadovoljni i da su uspjeli neko vrijeme zadržati rezultatsku ravnotežu. Međutim, samo četiri minute kasnije, Leber je na asistenciju Srebota doveo goste u vodstvo.

Uskoro se ispostavilo kako je prelazak Celja u vodstvo bio odlučujući trenutak utakmice. Za manje od dvije minute Ograjenšek i Ogrizek pripremili su akciju iz koje je Filip Jeram povećao prednost gostiju. Otpor domaćih počeo se slamati. Zagrebaši su pogledavali na semafor poput đaka koji očekuju da iz zvono spasi od izlaska pred ploču no Celjani su bili brži od sirene. Dvije minute prije završetka trećine akciju Ograjenšeka i Kastelica pogotkom je dovršio je Ogrizek. Celje je sada imalo tri zgoditka razlike i samo je čudo moglo rastaviti goste od bodova.

Zagrebaši su poznati po poslovičnoj borbenosti. Ako bi im uspjelo na početku zadnje trećine smanjiti zaostatak, tada je još bilo moguće nadati se kakvom preokretu. Međutim, "grofovi" nisu htjeli ništa prepustiti slučaju. U 45. minuti Nemeček asistira Žigi Grahutu za šesti pogodak gostiju. Time je Celje otklonilo svaku dvojbu oko ishoda. Raspoloženje "veprova" naglo je palo. Svjesni neminovnog poraza, domaći bi najradije "premotali" utakmicu do kraja. Međutim, trebalo je odraditi i preostalih 14 minuta. Prekršaj Tadića ostavio je goste s igračem više i oni su to iskoristili nakon samo 16 sekundi. Žiga Grahut je uposlio Ogrizeka koji preciznim udarcem upotpunjuje hat trick.

Dvije minute kasnije domaći su dobili priliku ublažiti poraz kad je na klupu za kažnjene sjeo Zupanc. Sukladno očekivanju, Celje nije imalo većih poteškoća u obrani svojih vrata. Tek što su se snage izjednačile, prekršaj pravi Hergešić-Adamović. "Veprovima" je ipak proradio sportski inat pa nisu dopustili protivniku da im još jednom zatrese mrežu. Gosti su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu pa su u 56. minuti pronašli put do Zagrebove mreže. Ogrizek je u samostalnoj akciji postavio konačnih 8:2 u korist svoje momčadi. Tijekom preostale četiri minute suparnici su samo čekali da prođe vrijeme.

Celje je ovom pobjedom ispunilo svoj cilj i približilo se Crvenoj zvezdi na samo bod manjka. Do kraja drugog kruga Štajerci imaju odigrati još šest utakmica u kojima se nadaju izbiti na barem drugo mjesto u poretku. Zagreb je ostao gdje je i bio, na petom mjestu s istim brojem bodova kao i Bled. Međutim, razlika u broju utakmica se sada popela na tri što Bleđanima daje i više nego dovoljno prigoda da se odlijepe od zagrebačke pratnje. "Veprovi" su još uvijek ispred Medveščaka što im trenutno garantira ulazak u finale doigravanja hrvatskog prvenstva u kojem nisu bili više od desetljeća.