Igračem više do pobjede

U18 TZG Ble 171203Zagrebački juniori su u trećem pokušaju došli do pobjede protiv suparnika iz Bleda. Team Zagreb se dvaput vraćao iz zaostatka da bi preokretom došao do prednosti koju je morao braniti do posljednjih trenutaka dvoboja. Bled je poveo već u drugoj minuti no domaći su zbili redove i spriječili suparnika da stvori razliku na samom početku. Domaći su sredinom prve trećine izjednačili, ali su "labudovi" i dalje imali inicijativu koju su krajem trećine pretvorili u pogodak. Team Zagreb se početkom druge trećine vratio u utakmicu, a na polovici dvoboja domaći s dva pogotka u dvije minute stvaraju značajnu prednost nad suparnikom. Bled je u idućem napadu smanjio zaostatak, ali su domaći zadržali prednost do kraja trećine. Gosti su u posljednjoj trećini uložili veliki napor kako bi preokrenuli nepovoljan omjer, ali im ništa nije polazilo za rukom. Team Zagreb u završnici susreta vraća razliku na dva gola koju su gosti u zadnjim sekundama stigli samo smanjiti.

Team Zagreb - Bled 5:4 (1:2, 3:1, 1:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 3.12.2017.

Bled 10 min

Team Zagreb: Slivnjak, Pilipović - Seitz, Belina, Selitaj, Vragolović, Burazin - Joja, Matišin, Kramarić, Dobrić, Hanžek - Đerek, Hrnjak, Fernandez Genc, Grgurić, Rakar - Belinić, Supančić, Jakovac, Fernandez Genc. Trener: Bregant

Bled: Jeler Remškar, Pančur - Tušek, Borse, Koržilecki, Pretnar, Kos - Podrekar, Livrin, Konc, Stan L., Stan J. - Jeločnik, Mahkovec, Zupan, Jazbec. Trener: Jakopič

U redovima Teama Zagreb nije bilo previše razloga za optimizam pred dvoboj protiv Bleda na Velesajmu. Mjesec studeni nije bio osobito ljubazan prema zagrebačkim juniorima. Zagrepčani su zabilježili jednu iznenađujuću pobjedu u Beogradu, a uvjerljivo su gubili od Slavije, Triglava i Jesenica. Team Zagreb se nalazio na pretposljednjem mjestu sa svega 10 bodova iz 14 utakmica. Iza Zagrepčana se nalazio samo Maribor sa 7 boda, a neposredno ispred bila je Slavija s 14 bodova. U prethodne dvije utakmice "labudovi" su bili uspješniji s 5:1 na Velesajmu i 6:2 na Bledu.

Najučinkovitiji napadač u redovima Teama Zagreb bio je Paulović s 9 bodova. Slijedili su ga Dobrić s 8 te Vragolović i Hanžek sa po 7 bodova. Belina i Đerek skupili su najviše bodova među braničima, svaki po 3. Od četvorice vratara samo je Goršić skupio više od 40% vremena u igri. Upisao je jednu pobjedu uz 86,24% obrana. Slivnjak je drugi vratar s pobjedom u džepu uz 85,60% zaustavljenih udaraca. Od standardnih igrača na utakmici protiv Bleda nije bilo vratara Goršića, braniča Cerovečkog i Premerla te napadača Paulovića, Popovića Tijana i Pleštine.

Bled je u Zagreb stigao kao četvrta momčad u ligi s 21 bodom, šest manje od Olimpije na trećem mjestu te tri boda prednosti nad Crvenom zvezdom. Najučinkovitiji Bleđani su Luka Stan, Podrekar i Pretnar. Vratar Pančur je s nešto manje od 90% obrana treći najuspješniji u ligi među vratarima sa značajnijom minutažom. Od standardnih igrača treneru Jakopiču nedostajali su napadači Klančar i Gomboc. Čak 12 igrača u postavi Bleda bili su mlađi juniori.

Prvi udarac na utakmici pronašao je put do mreže. Gosti su u drugoj minuti s trojicom igrača napali dvojicu "plavih" i nakon kombinacije Luke i Jakoba Stana, Podrekar je udarcem iz sredine svladao čuvara mreže domaćih. Zagrepčani su prvi put zaprijetili Jeleru Remškaru tek u četvrtoj minuti kad se u protunapadu Seitz probio kroz sredinu i jakim udarcem zamalo "probio" vratara gostiju. Minutu kasnije u dobroj se prigodi našao i Burazin no njegov udarac iz blizine nije pronašao put do mreže. Unatoč lošem ulasku u utakmicu, "plavi" su postepeno preuzeli igru u svoje ruke.

Naleti Teama Zagreb nižu se jedan za drugim pa "bijeli" imaju sve više poteškoća u obrani. Od brojnih prigoda Zagrepčana izdvajamo udarac Selitaja iz sredine u devetoj minuti s kojim se vratar Bleda dosta namučio. Minutu kasnije isti igrač prolazi kroz sredinu i upošljava Dobrića na desnom krilu. Napadač "plavih" došao je u mrtvi kut kad je neočekivanim udarcem iznenadio Jelera Remškara i izjednačio. Primljeni pogodak je trgnuo "labudove" koji u idućih nekoliko minuta imaju inicijativu iz koje je proizašao niz prilika pred vratima Zagrepčana.

Ofanzivu gostiju prekinuo je udarac Selitaja iz sredine, a u nastavku napada prekršaj pravi Mahkovec. Domaći su izuzetno loše odigrali s igračem više ne uspijevajući uputiti nijedan udarac prema vratima. Nedugo po izjednačenju snaga na ledu, Zagrepčani griješe pri letećoj izmjeni pa zbog viška igrača na ledu ostaju s igračem manje. Domaći su bez poteškoća izdržali prvu minutu kazne, ali je potom Vragolović napravio prekršaj pa su Bleđani sada imali dvojicu igrača više. "Plava" trojka je neko vrijeme držala protivnika na distanci, a onda u 19. minuti Podrekar udarcem slijeva pogađa prečku.

Tijekom idućeg napada vratio se u igru jedan od isključenih igrača no samo šest sekundi kasnije Bled je ponovo bio u vodstvu. Podrekar je s plave linije opalio u gužvu pred vratima odakle Konc skreće pak u mrežu. Zagrepčani su u preostaloj minuti i pol pokušali na brzinu izjednačiti no na prvi se odmor ipak pošlo s minimalnim vodstvom "labudova".

Team Zagreb je drugi dio utakmice započeo napadački. Jeler-Remškar je u kratkom roku zaustavio nekoliko udaraca, a najteže mu je bilo u 24. minuti kad je Burazin tijekom isključenja sa zadrškom opalio iz prve s lijeve strane. Kad su gosti osvojili pak, na klupu za kažnjene morao je poći Borse. Gosti su izdržali samo minutu s igračem manje, a onda je Burazin iza gola uposlio Selitaja na desnoj strani koji prizemnim udarcem šalje pak u mrežu.

Poslije izjednačenja razvila se obostrano otvorena igra u kojoj su obje momčadi imale svoje prigode. Prekršaj Podrekara u 30. minuti dao je priliku domaćima za preokret. Jeler Remškar je zaustavio jedan udarac "plavih", a onda ga je trener Jakopič zamijenio Pančurom. Zagrepčani su pojačali pritisak ne bi li iskoristili nezagrijanost novog čuvara mreže. Njihovi napori su se isplatili samo osam sekundi prije istjeka kazne. Vragolović je iz desnog kuta ubacio pak pred gol do Burazina koji obilazi vratara i iz neposredne blizine bekhendom ubacuje pak u mrežu.

Minutu kasnije, Pančur ponovo vadi pločicu iz mreže. Lovak je pucao iz sredine, vratar "bijelih" odbija pločicu do Fernandeza Genca koji iz neposredne blizine pogađa nebranjeni dio mreže. Prije nego što su se Bleđani stigli zabrinuti zbog dva gola zaostatka, prekršaj Joje ostavio ih je s igračem više. Gostima je trebalo svega 11 sekundi da brojčanu prednost pretvore u zgoditak. Koržilecki je s desne strane dao pak poprijeko do Pretnara koji udarcem iskosa s lijeve strane pogađa mrežu "plavih".

Team Zagreb je mogao vratiti razliku na dva pogotka u 35. minuti kad se Burazin našao sam pred protivničkim vratima no Pančur je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Malo kasnije, isključen je Belina pa su "labudovi" dobili priliku za poravnanje u završnici trećine. Bled je žestoko pritisnuo domaće. Slivnjak se našao pod baražnom paljbom gostiju te je s više odličnih obrana sačuvao minimalno vodstvo svoje momčadi. "Bijeli" su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Pritisak Bleda doveo je i do prekršaja Rakara u 38. minuti.

Zagrepčani su se ponovo našli na mukama. Opsada njihovih vrata potrajala je pune dvije minute tijekom kojih je Slivnjak imao pune ruke posla. Naleti "bijelih" nastavili su se i nakon povratka isključenog napadača domaćih u igru. Kad je sirena označila završetak trećine, hokejaši Teama Zagreb mogli su odahnuti i poći na odmor sasvim zadovoljni zbog minimalne prednosti koju su uz puno napora sačuvali.

Suparnici su u treću dionicu susreta ušli potpuno otvoreno. Uvodne minute trećine prštale su od klizanja, dvoboja uz ogradu i udaraca prema vratima. Bleđani su bili nešto poduzetniji no obojica vratara su imala tešku zadaću u čuvanju svojih vrata. Prva "žrtva" bespoštedne borbe bio je Podrekar koji je napravio prekršaj u 45. minuti. Iako su domaći u prve dvije trećine iskoristili dvije od tri prilike s igračem više, ovog puta su bili uglavnom bezopasni. Nakon izjednačenja snaga na ledu nastupilo je kratko zatišje, a onda se nakon greške obrane "plavih" u 49. minuti pred vratima našao Koržilecki, ali nije uspio svladati Slivnjaka.

Prekršaj Hanžeka u 52. minuti vratio je Bleđane u napadačku trećinu. Gosti su tražili izjednačenje, ali jedinu pravu priliku imali su minutu kasnije kad se iza gola našao Pretnar te uposlio Luku Stana pred vratima kojem nije pošlo za rukom zatresti mrežu. Kad su ponovo zaigrali s punom postavom, Zagrepčani su počeli zatvarati utakmicu ne bi li sačuvali prednost koja bi im donijela vrijednu pobjedu. Na prvu iduću priliku čekali smo do 56. minute kad Burazin izlazi sam pred gol no Pančur ponovo spašava svoja vrata.

Prekršaj Pretnara četiri minute prije kraja potaknuo je klupu Teama Zagreb da zatraži pola minute predaha kako bi pripremila možda i odlučujući napad svoje momčadi. Tridesetak sekundi kasnije, ovaj se potez isplatio. Selitaj je s desne strane poslao pak poprijeko do Vragolovića koji udarcem iskosa s lijeve strane postiže zgoditak za "plave". Bled se sada našao u gotovo izgubljenom položaju. Zagrepčani su dobili dodatni poticaj pa su izveli još nekoliko napada na gostujuća vrata. U 58. minuti Pančur je obranio samostalni izlazak Dobrića i na trenutak produžio nadu svojim suigračima.

Bled je potom krenuo u posljednji juriš. "Labudovi" su u par navrata zaposlili Slivnjaka, a u zadnju minutu su ušli sa šestoricom igrača. Sekunde su prolazile, a "bijelima" nikako nije polazilo za rukom uputiti udarac. Kad su napokon izborili buli u napadačkoj trećini, gostima je ostalo svega desetak sekundi. Luka Stan je osvojio buli i vratio pak na plavu liniju odakle Pretnar dalekometnim udarcem pogađa mrežu. Trener Jakopič je potom zatražio pola minute predaha, ali u preostalih šest sekundi više nije bilo vremena za bilo što.

Team Zagreb je i nakon ove pobjede ostao pretposljednji, sa četiri boda manje od Slavije na šestom mjestu. Za Zagrepčane je značajnija od tri boda spoznaja da su nakon Maribora, Crvene zvezde i Olimpije svladali još jednog sedam suparnika u ovom natjecanju. Istina, minimalnu pobjedu nad protivnikom u kojem 12 od 16 igrača pripada mlađim juniorima ne treba posebno isticati, ali i takva pobjeda predstavlja napredak u odnosu na prethodna dva poraza. Za pohvalu je učinkovit igrač više, a nadamo se da će se popraviti i igra u obrani jer Team Zagreb uvjerljivo prednjači po broju primljenih pogodaka.