Krah u Novom Sadu

vojvodina igracHokejaši Mladosti su na gostovanju u Novom Sadu pretrpjeli težak poraz s nepopravljivim posljedicama. Vojvodina je u izravnom dvoboju za mjesto u doigravanju pregazila "mamute" s 9:0 i ostavila ih iza sebe na ljestvici. Domaći su tijekom ravnopravne borbe poveli sredinom prve trećine te zadržali minimalnu prednost do odlaska na odmor. Suparnici su u nastavku susreta obostrano otvorenom igrom tražili pobjedu no "lale" su bile učinkovitije te su s dva zgoditka postignuta sredinom druge trećine došli u nadmoćni položaj. Zagrepčanima nije uspjelo smanjiti zaostatak do kraja trećine pa su u treći dio susreta ušli s malodušnoću. Vojvodina je prepoznala slabost gostiju te je za sedam minuta zadnje trećine čak pet puta zatresla protivničku mrežu. Desetak minuta prije kraja domaći postavljaju konačni omjer koji ih vodi u doigravanje.

Mladost 10 min

Vojvodina: Godbout Parent, Belić - Dergačjov, Čengeri, Laptev, Akimov, Babić - Tumbas, Jerković, Radosavljević, Milojković, Hoholev - Tomašević, Miličević, Ekmeščić, Meseldžić, Drozdik. Trener: Ristić

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Ljubić, Matošić, Čunko, Novak, Martinić - Borić, Cerovečki R., Manzoni, Grahovar, Šutevski - Ivšac, Večerina. Trener: Franjković

Teško je bilo treneru Mladosti skupiti igrače za put u Novi Sad. Dan ranije, Zagrepčani su utakmicu protiv Slavije završili oko 19:30. Čekao ih je kratki odmor, a potom put ranom zorom do 380 kilometara udaljene vojvođanske prijestolnice u kojoj ih je čekao dvoboj s početkom u 13:15. Ako nekom trebaju argumenti protiv ovakvog međunarodnog natjecanja za amatere ne treba tražiti dalje od ovog maltretiranja mladostaša koji su na autobus za Novi Sad sjeli isključivo iz ljubavi prema hokeju i osjećaja odgovornosti prema klupskim suigračima.

Nakon 22 odigrane utakmice, najučinkovitiji mladostaš i dalje je bio ozlijeđeni Smerdelj s 25 bodova. Slijedii su ga Novak s 22 boda i Čunko sa 16. Najviše bodova među braničima postigli su Nikša Trstenjak, ukupno 14 te Ljubić, 8. Vratar Štimac-Rojtinić je upisao 4 pobjede uz 88,51% obranjenih udaraca. U sastavu koji je isklizao u SPENS-u nije bilo napadača Smerdelja, Toma Trstenjaka, Dobrića, Kozine, Grgurića i Pleštine, braniča Kramarića, Delića i Nikole Cerovečkog te pričuvnog vratara Rastovskog.

Vojvodina je Zagrepčane dočekala na pretposljednjem mjestu s dva boda i utakmicom manje u odnosu na goste. Tijekom siječnja "lale" su odigrale četiri utakmice. Prvo su izgubili kod kuće od Medveščaka s 5:4, nakon čega su pretrpjeli poraz u Beogradu od 5:1. Gostovanje na Bledu završilo je potopom od 9:2, a Vojvodina je bez bodova ostala i u domaćoj utakmici protiv Zagreba koju je izgubila s 3:2. U prethodne dvije utakmice protiv Mladosti, Novosađani su izgubili u Domu sportova s 5:0 dok su kod kuće slavili s 3:2. Najveća opasnost mreži gostiju prijetila je od Akimova, Lapteva i Babića. Treneru domaćih, Ristiću, nedostajali su braniči Mirković i Gunner Rabbitskin te napadač Nikolić.

Uvodne minute dvoboja obilježila je ravnopravna igra. Domaći su na papiru imali tri petorke no od treće se očekivalo samo da omogući nešto predaha za udarne navale. Gosti su na raspolaganju imali svega 12-oricu igrača od kojih su samo trojica bili pravi braniči pa se obrani morao pridružiti Robert Cerovečki. Promjene u odnosu snaga nije bilo ni nakon početnog ispitivanja snaga. Prilike su se smjenjivale na obje strane no vratari su bili na visini zadatka. Ravnotežu je narušilo tek isključenje Martinića u 11. minuti.

Zagrepčani su se uspješno branili više od minute i pol no kad je do povratka napadača "žutih" ostalo samo 17 sekundi, Akimov je iz samostalne akcije zatresao mrežu Mladosti. Gostima nije bilo drago što su morali juriti rezultat no vremena za povratak je bilo napretek. I dalje se vodila ravnopravna borba no prekršaj Borića u 16. minuti doveo je "mamute" u nezgodan položaj. Vojvodina je ponovo pritisnula Zagrepčane nastojeći iskoristiti ponuđenu priliku. Međutim, Mladost se ovog puta obranila s igračem manje pa je u završnicu trećine ušla s minimalnim zaostatkom.

Mladostaši su pritisnuli domaće ne bi li izjednačili prije odlaska na odmor. Pak nije htio u mrežu "lala" no 13 sekundi prije završetka trećine, prekršaj pravi Babić. Premda je ostalo premalo vremena za bili kakav ozbiljniji pokušaj u prvoj trećini, "žuti" su se nadali da bi početkom nastavka susreta mogli iskoristiti brojčanu prednost za izjednačenje. Unatoč uloženom naporu, Zagrepčanima nije pošlo za rukom pretvoriti igrača više u pogodak. Mladost je nastavila s napadačkom igrom i nakon izjednačenja snaga na ledu što su prihvatili i "crveni".

Razvila se otvorena borba u kojoj nije nedostajalo prilika za zgoditke. Udarci su sijevali sa svih strana no Godbout Parent i Štimac-Rojtinić su bili na visini zadatka pa su mreže mirovale. Naposljetku su se Novosađani pokazali učinkovitijim u napadu. Kombinaciju Hoholeva i Radosavljevića u 29. minuti je preciznim udarcem dovršio Čengeri. Utjehu gostima dao je istovremeni prekršaj Milojkovića koji je dao priliku mladostašima za brzi odgovor. "Lale" su zbile svoje redove te su se uspješno oduprle pokušajima Zagrepčana da s igračem više uhvate priključak s protivnikom.

Isključenje Šutevskog dvadesetak sekundi kasnije dalo je priliku Vojvodini da poveća svoju prednost na teško dostižnih tri razlike. Otpor "žutih" slomljen je već poslije četrdesetak sekundi. Akciju Akimova i Dergačjova u pogodak je pretvorio Babić. Mladost se našla u teškom položaju. Igrača je bilo malo, bili su iscrpljeni od utakmice večer ranije i dugog puta i još su zaostajali za tri gola. Prilika za popravak omjera stigla je za samo 15 sekundi kad je na klupu za kažnjene sjeo Hoholev.

Mladostaši su propustili iskoristiti i trećeg igrača više na utakmici što je ozbiljno nagrizlo raspoloženje u sastavu. Tračak nade se pojavio minutu kasnije kad je prekršaj Miličevića po četvrti put ostavio Novosađane s igračem manje. Zagrepčani su i ovog puta ostali kratkih rukava. Obrana Vojvodine na čelu s kanadskim vratarom Godboutom Parentom je izdržala još dvije minute s igračem manje. U preostale tri minute gosti više nisu bili u stanju bilo što uraditi kako bi popravili omjer. "Crveni" su na drugi odmor pošli puni optimizma pred posljednju trećinu.

Otpor "žutih" u trećem dijelu susreta potrajao je manje od minute i pol. Toliko je trebalo Radosavljeviću da svlada Štimca-Rojtinića i otkloni svaku dvojbu oko ishoda. Nisu prošle ni dvije minute do trenutka kad su slomljeni mladostaši primili još jedan pogodak. Akimov je bio strijelac na asistenciju Babića. Deset sekundi kasnije, pak se ponovo našao u mreži gostiju. Babić je opet bio asistent, a zagrebačkog vratara svladao je Laptev. Malo kasnije na klupu za kažnjene sjeda Tumbas, a trener Franjković koristi prekid igre da na led pošalje pričuvnog vratara Goršića.

U 45. minuti grubi nasrtaj drškom palice čini Radosavljević koji je kažnjen disciplinskom kaznom igre. U tom trenutku bilo je prekasno za bilo kakav podvig no "mamuti" su dobili pet minuta da s jednim igračem više barem ublaže poraz jer je istovremeno isključen i Šutevski. Međutim, Zagrepčanima više nije bilo ni do igre niti do bilo čega. Prošla je samo minuta prije nego što su "lale" s igračem manje došle do sedmog pogotka. Akimov je asistirao, a Laptev pospremio pak u mrežu. Minutu kasnije, Vojvodina postiže još jedan pogodak s igračem manje. Na asistenciju Akimova, Goršića je svladao Tumbas.

Mladostaši su se uspjeli obraniti u preostale tri minute s igračem više pa su domaći u zadnjih deset minuta ušli s osam pogodaka prednosti. Minutu po izjednačenju snaga na ledu, Drozdik nakon akcije Dergačjova i Meseldžića postavlja konačnih 9:0 u korist Vojvodine. Domaći su poslije ovog pogotka prepustili inicijativu "žutima" koji su preostalu energiju potrošili na bezuspješne pokušaje postizanja počasnog zgoditka. Godbout Parent je sačuvao svoja vrata nakon čega je sa suigračima mogao proslaviti izvjestan ulazak "lala" u doigravanje.

Zagrepčani su u odlučujućoj utakmici potučeni do nogu. Prije nego što su poraženi igrači na ledu, poraz je pretrpjela klupska diplomacija koja nije uspjela izboriti barem dan odmora prije ovako važne utakmice. Poraz su pretrpjeli i odgovorni za prvu momčad koji su ispustili igrače iz ruku. Pojedini prvotimci cijele su sezone birali na kojim će se utakmicama pojaviti i koliko će energije uložiti. Mladost se godinu dana po naprasnoj smjeni trenera Breganta ponovo našla na rubu propasti. Unatoč svim naporima trenera Franjkovića, prva se momčad raspadala tijekom cijele sezone da bi na kraju sve završilo novosadskom katastrofom. Sezona u IHL-u je izgubljena, a "mamutima" je preostalo spasiti što se spasiti da u doigravanju domaćeg prvenstva. Vojvodina može proslaviti uspjeh, ulazak u doigravanje u povratničkoj sezoni kluba što će zasigurno dati poticaj novosadskom hokeju za iduću sezonu.