Ne ide preko tjedna

IHL Celje Mla 181003Mladost je poslije poraza u Kranju već za četiri dana očekivalo gostovanje u Celju. Radne i školske obaveze značajno su prorijedile redove Zagrepčana koji nisu gajili velike nade u povoljan ishod utakmice. Celjani su opravdali ulogu favorita vodećim pogotkom već u drugoj minuti. Mladostaši su "opasno živjeli" tijekom većeg dijela prve trećine, ali su spriječili domaće da već na otvaranju susreta stvore značajniju prednost. "Grofovi" su pred kraj prve trećine ipak povećali vodstvo. Gosti su u nastavku susreta uspostavili ravnotežu, ali su sredinom druge trećine primili još jedan zgoditak. Mreže su nakon toga mirovale pa se na drugi odmor pošlo s tri gola razlike u korist Celja. Premda je ishod bio jasan, "mamuti" u posljednjoj trećini pružali dobar otpor tijekom prvih deset minuta. Međutim, domaći su potom iskoristili pad koncentracije i nakupljeni umor da do kraja susreta još tri puta zatresu mrežu "žutih". Mladost je počasni pogodak postigla sa sirenom za konačnih 6:1 u korist Celja.

Celje - Mladost 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)

Celje, Dvorana u gradskom parku, 3.10.2018.

Mladost 12 + 10 (Matošić) min

Celje: Trelc, Jeram T. - Klavžar, Podrekar, Uduč, Kastelic, Ogrizek - Zupanc J., Voh, Zupanc M., Leber, Ograjenšek - Kukovič, Jeram U., Ribič. Trener: Rojšek

Mladost: Štimac-Rojtinić, Goršić - Janjatović, Matošić, Mirić, Novak, Hanžek - Borić, Đerek, Šutevski, Cerovečki R., Martinić - Cerovečki N., Kramarić L., Lovak, Kramarić N., Ivšac - Grgurić. Trener: Smerdelj

Dres Mladosti je u prve tri utakmice ovog prvenstva navlačio čak 31 hokejaš. Velik broj igrača na raspolaganju omogućio je treneru Smerdelju da, unatoč brojnim otkazima, u Celje dovede 16 igrača i dvojicu vratara. U postavi Zagrepčana nije bilo napadača Kopajtića, Plahutara, Tome i Petra Trstenjaka, Grahovara, Kozine i Božića, kao ni braniča Nikše Trstenjaka, Ljubića, Franjkovića, Premerla niti Smerdelja. Pričuvni vratar u Kranju je bio Tomić pa je u Celju došao red na Goršića. Osmorica igrača gostiju bili su juniori. "Mamute" ne krasi osobita učinkovitost u napadu, a među igračima koji su isklizali u Celju, najviše bodova skupio je Mirić, tri, a slijedio ga je Novak s dva.

Iza Celjana bio je težak vikend s dvije utakmice u Beogradu protiv Crvene zvezde. "Grofovi" su prvi dvoboj glatko izgubili s 5:0, ali su u drugom uzvratili domaćima pobjedom od 5:4. U odnosu na momčad koja je otputovala u Beograd, u dvoboju protiv Mladosti trener Rojšek nije mogao računati na napadače Filipa Jerama, Kneza i Nemečeka kao ni na braniča Kolara. Celjani su nastupili sa samo petoricom braniča i osmoricom napadača pri čemu je branič Matic Zupanc morao biti prekomandiran u napad. Dvojica Celjana još su bili juniori. Strijelce Celja predvodio je trojac Kastelic, Ogrizek i Leber, svi sa po pet bodova. Prošle sezone Celje i Mladost sučelili su se dvaput. Štajerci su u Zagrebu slavili s 8:2, a kod kuće s 8:6. Inače, od standardnih igrača Celja iz prošle sezone, vratar Avsenik je sada u Jesenicama, u Alpskoj ligi, a branič Nik Grahut u Olimpiji. Na svoj prvi nastup još čekaju braniči Žiga Grahut i Mercina te napadač Rakanovič.

Domaći su zamalo poveli već u prvom napadu. Uduč je primio pak pred golom i pokušao ga skrenuti u mrežu no Štimac-Rojtinić je bio na mjestu. Desetak sekundi kasnije "plavi" ponavljaju istu akciju s Udučem pred vratima, ali je vratar "žutih" i drugi put bio uspješniji od protivnika. Treća je bila sreća za Celjane. Matic Zupanc je uposlio Ograjenšeka nalijevom krilu koji ubacuje pak pred vrata, a Leber ga skreće u mrežu. Celje je nastavilo s pritiskom ne bi li već na početku usmjerili utakmicu u svoju korist. Mladostaši su se teško nosili s bržim i uigranijim suparnikom, a Štimac-Rojtinić je u četvrtoj minuti zaustavio udarac Ribiča iz blizine.

"Mamuti" su prvi put došli do izražaja u četvrtoj minuti kad je Borić zaprijetio udarcem iz sredine. Nakon kratkotrajnog zatišja, Zagrepčani su novu priliku imali u sedmoj minuti kad je Martinić iz lijevog kuta pronašao Roberta Cerovečkog pred vratima no Trelc je bio spreman. Ova dva "izleta" u napadačku trećinu samo su dodatno "razljutili" Celjane koji ubacuju u višu brzinu. Idućih nekoliko minuta Mladost se nalazila pod velikim pritiskom. Naleti "plavih" nizali su se jedan za drugim i svaki je završavao udarcem prema vratima. Štimac-Rojtinić je marljivo skupljao obrane čime je održavao svoju momčad u utakmici.

U 11. minuti Robert Cerovečki pravi prekršaj nad Leberom pred svojim golom na što je domaći napadač uzvratio pa je došlo do kraćeg koškanja. Obojica su poslana na klupe za kažnjene, ali je napadač "žutih" dobio četiri minute pa je Mladost ostala s igračem manje. Prvu priliku imao je Novak u 12. minuti kad je tukao iz sredine i pogodio Trelca u kacigu. Celjani su stvorili par prilika za povećanje prednosti, ali obrana gostiju je zajedno s vratarom otklonila sve opasnosti.

Zapisnički stol u Celju se nije snašao s primjenom ove dvije kazne. Nakon dvije minute s igračem manje, Grgurić je ušao u igru. Leber je morao ostati na klupi do prvog prekida no Roberta Cerovečkog se nije smjelo pustiti s klupe s kažnjene sve dok nije odslužio druge dvije minute kazne. Međutim, Leber i Cerovečki su u istom prekidu otklizali na svoje klupe za pričuve. Nakon izjednačenja snaga na ledu razvila se ravnopravna borba s prigodama na obje strane. Domaći su u 14. minuti bili blizu povećanja vodstva kad je Kastelic udarcem iz blizine natjerao Štimca-Rojtinića na još jednu odličnu obranu.

Prekršaj Matošića u 16. minuti dao je "plavima" novu mogućnost za povećanje prednosti. Celje je brzo uspostavilo igru u napadačkoj trećini te je u nekoliko navrata zaprijetilo gostujućim vratima. Međutim, najbliže pogotku bio je Šutevski kad je u 18. minuti u protunapadu dvojice na jednoga opalio s lijeve strane i pogodio prečku. Domaći su odgovorili već u idućem napadu tako da su postigli pogodak. Kastelic je u samostalnoj akciji prošao kroz postavu "žutih" i udarcem iz sredine po ledu svladao čuvara mreže Mladosti.

Zagrepčani su se u završnici trećine našli u nezavidnom položaju. Celje je pojačalo pritisak kako bi do kraja slomilo otpor "žutih". Domaći su zasuli protivnička vrata nizom udaraca od kojih je najopasniji bio onaj Ogrizeka iz neposredne blizine u 19. minuti. Štimac-Rojtinić je bio na visini zadatka te je s više odličnih obrana zadržao kakve-takve izglede svoje momčadi u nastavku susreta. Celje se, unatoč malom broju igrača, u potpunosti nametnulo gostima. Neiskustvo je u velikoj mjeri otežavalo mladostašima borbu sa suparnikom koji ima više utakmica u nogama i redovito trenira.

Uvodnih par minuta druge trećine prošlo je bez uzbuđenja, a onda su "mamuti" stvorili par prilika za hvatanje priključka. Martinić se u 23. minuti našao pred vratima, a minutu kasnije pred gol Celja probio se i Nikola Kramarić. Međutim, Trelc je u oba slučaja sačuvao svoju mrežu netaknutom. Domaći uviđaju da bi se njihova prednost mogla smanjiti pa preuzimaju inicijativu. Idućih nekoliko minuta proteklo je u znaku "plavih". Celjani su stvorili više prigoda, ali nisu uspjeli iskoristiti nijednu. Štimac-Rojtinić je marljivo skupljao obrane kupujući vrijeme svojim suigračima.

Ofanzivu domaćih prekinuo je prodor Luke Kramarića u 27. minuti no njegov udarac iz sredine zaustavlja čuvar mreže "plavih". Minutu kasnije Mirić tuče s lijevog krila, Trelc odbija pak na drugu stranu odakle Novak puca iz prve. Međutim, vratar domaćih sjajnom reakcijom brani i ovaj udarac. Pritisak "žutih" se nastavio no pak nikako nije htio u mrežu Celja. Borić je u 29. minuti udarcem s plave linije pogodio stativu. Naleti gostiju potrajali su još neko vrijeme no ulaskom u drugi dio trećine Celjani preuzimaju igru u svoje ruke.

Obrana Mladosti ponovo se našla pod iskušenjima. Prilike su slijedile jedna drugu, a vratar "žutih" jedva da je imao vremena predahnuti između dva napada domaćih. Pritisak Celja naposljetku je urodio plodom. Kastelic je u 32. minuti izveo slalom kroz postavu gostiju i otklizao iza gola odakle je pronašao Uduča pred vratima koji udarcem iz prve postiže pogodak. Zagrepčani su se sada našli na rubu poraza što su domaći osjetili pa su nastavili s pritiskom kako bi riješili sve dvojbe oko ishoda već u drugoj trećini. Štimac-Rojtinić je i dalje bio pod baražnom paljbom, a pred njegovim vratima stalne se odvijala borba za prostor. U 34. minuti je naguravanje otišlo korak dalje pa su isključeni Ribič i Luka Kramarić.

Za mladostaše je igrati s četvoricom protiv četvorice bilo isto kao i da imaju igrača manje. Celje je imalo inicijativu i stvaralo prigode, Zagrepčani su se branili i čekali trenutak u kojem će zaigrati u punom sastavu. Dvadesetak sekundi po povratku isključenih igrača na led, prekršaj je napravio Klavžar. Sudačka odluka se nikako nije svidjela Ribiču koji se zbog prigovora vratio na klupu za kažnjene na kojoj je imao provesti sljedećih deset minuta. Dvadesetak sekundi kasnije, na klupu za kažnjene se zbog prekršaja vratio i Luka Kramarić. "Mamuti" su odlično odigrali obranu s igračem manje, čak su stvorili i par prilika za pogodak. Prekršaj Podrekara u 38. minuti izjednačio je snage na ledu.

Zagrepčani su bili nešto poduzetniji u igri četvorice protiv četvorice, ali bez ozbiljnijih prijetnji protivničkim vratima. Međutim, kad su zaigrali s igračem više, nestalo je poleta u igri "žutih" pa Celjanima nije bilo teško zadržati protivnika podalje od svojih vrata. Dvadesetak sekundi prije kraja trećine oba su sastava bila kompletna što je pogodovalo izdržljivijim domaćima. Mladost je izdržala zadnji juriš "plavih" pa se na drugi odmor pošlo s tri gola razlike u korist Celja. Domaći su praktički imali dobivenu utakmicu no ipak su morali biti oprezni kako im Zagrepčani ne bi priredili kakvo iznenađenje u zadnjih dvadeset minuta.

Hanžek je u 41. minuti izašao sam pred gol, ali je Trelc i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Domaći su odgovorili dvije minute kasnije kad Ogrizek udarcem iz sredine pogađa stativu. Celjani su u ovom dijelu utakmice igrali u nešto lakšem tempu. Imali su uvjerljivo vodstvo, a i malobrojnost je sve više dolazila do izražaja. Na drugoj strani, ni mladostaši nisu bili u stanju pojačati ritam igre tako da je vrijeme prolazilo bez previše prilika za pogotke. Domaći su prvi došli do daha pa su ponovo započeli s naletima prema suparničkim vratima. Nakon nekoliko akcija, Matošić pravi prekršaj u 48. minuti za kojeg je uz dvije, dobio i disciplinsku kaznu tako da je za njega utakmica praktički završila.

"Plavi" se nisu posebno pretrgnuli s igračem više pa su mladostaši uspješno "odgulili" dvije minute s igračem manje. Domaći su nastojali zadržati napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu no isključenje Klavžara u 51. minuti dalo je "mamutima" priliku za popravak omjera. Zagrepčani su osvojili buli i počeli kombinirati u napadačkoj trećini no onda su pogriješili pa je pak osvojio Ogrizek koji u protunapadu dvojice na jednog pogađa mrežu i rješava pitanje pobjednika. Gosti su nastavili sa svojom igrom pa su u više navrata gađali prema Trelcu. Kad su domaći nakratko preuzeli pak i prešli na protivničku polovicu leda, Novak je povukao protunapad u kojem je uposlio Martinića pred vratima no vratar "plavih" je i dalje predstavljao enigmu za Mladost.

Trener domaćih je u 53. minuti povukao Trelca iz igre i između vratnica postavio mladog Timoteja Jerama. Rasterećeni brige o ishodu, suparnici su zapodjenuli ravnopravnu borbu. Prekršaj Ribiča u 55. minuti dao je Zagrepčanima priliku da nakon 115 minuta igre napokon postignu zgoditak. Trener Smerdelj čak je uzeo i pola minute predaha za pripremu akcije. Međutim, gostima nije bilo pomoći. Celje se ne samo obranilo s igračem manje nego je i pritisnulo "žute" stvarajući par prilika za pogodak. Nakon što su se "obranili" s igračem više, mladostaši su se u završnici susreta našli pod pritiskom domaćih.

Tri minute prije kraja utakmice Ribič je vratio pak na plavu liniju do Jureta Zupanca koji tuče prema vratima. Netko od gostiju je u pokušaju bloka skrenuo pak koji je prevario Štimca-Rojtinića i završio u mreži. Mladost je u tom trenutku dosegnula prag "pristojnog poraza" no tu nije bio kraj problemima za "žute". Premda su Zagrepčani izveli par napada u kojima su mogli postići počasni pogodak, Celje je u zadnjoj minuti dvoboja povećalo prednost. Ogrizek je iz sredine dao pak nadesno za Matica Zupanca koji snažnim udarcem pogađa prečku od koje se pak spustio iza crte u gol. Kad se činilo da se više nema što vidjeti u ovom susretu, Šutevski je sa sirenom iz okreta u neposrednoj blizini vrata svladao Jerama za konačnih 6:1 u korist Celja.

Celjani su zabilježili drugu uzastopnu pobjedu protiv zagrebačkih klubova čime su podijelili drugo mjesto sa Slavijom. Bez obzira na manji broj hokejaša od protivnika, njihovo klizanje, izdržljivost i uigranost bili su nadmoćni svemu što je Mladost prikazala u gradskom parku. Međutim, opći dojam kojeg su "grofovi" ostavili ukazuje kako je ova momčad slabija od one koja je prošle sezone igrala finale doigravanja protiv Medveščaka.

Mladostaši su platili danak gostujućoj utakmici u sredini tjedna zbog koje nisu mogli nastupiti u jačem sastavu. Sastav u kojem su polovicu igrača činili juniori nije se bio u stanju nositi s protivnikom koji je u svim elementima hokejaške igre bio nadmoćniji. Međutim, pitanje je u kojoj bi mjeri zagrebački sastav bio u stanju ravnopravno se nositi sa Celjanima i da je bio kompletan. Naime, čak se ni amaterska liga poput IHL-a ne može normalno igrati sa samo dva treninga tjedno, a na "svježinu" se, kako je pokazala utakmica Mladosti u Kranju, može igrati najviše 20 minuta. Zagrepčane očekuje domaći dvoboj protiv Slavije u kojoj će trener Smerdelj pokušati postaviti najjači raspoloživi sastav. Upravo će utakmica protiv mlade i poletne momčadi koja je u 50 minuta "razmontirala" Zagreb pokazati koje su zapravo mogućnosti ovosezonske Mladosti.