Vrag je u detaljima

IHL MlaSla 181006Hokejaši Mladosti pretrpjeli su i treći uzastopni poraz od slovenskih suparnika. Od Zagrepčana je na ledu Velesajma bila uspješnija Slavija. Ljubljančani su se nametnuli već u prvoj trećini koristeći svoju bolju fizičku pripremljenost. Mladostaši su se uglavnom branili no u drugom dijelu trećine gosti prelaze u vodstvo. Tek što je druga trećina počela, momčad iz Zaloga je povećala prednost. Domaći su potom zaigrali bolje pa se do kraja trećine vodila ravnopravna borba u kojoj se mreže više nisu tresle. Slavija je početkom zadnje trećine pobjegla na tri razlike no "mamuti" su odmah odgovorili pa smo gledali sličan hokej kao i u prethodnih dvadeset minuta. Sredinom posljednje trećine Mladost prilazi na samo gol zaostatka. Ljubljančani su ipak zadržali prednost koju su u posljednjoj minuti i povećali za konačnih 4:2.

Mladost - Slavija 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 6.10.2018.

Slavija 14 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Tomić - Ljubić, Matošić, Mirić, Novak, Trstenjak T. - Kramarić L., Trstenjak N., Čunko, Cerovečki R., Trstenjak P. - Borić, Franjković, Grahovar, Kopajtić, Plahutar - Cerovečki N., Kozina, Hanžek, Šutevski, Ivšac. Trener: Smerdelj

Slavija: Pavlič, Sotlar - Ščap, Zibelnik, Čampa, Humar, Gorše - Kompolšek, Bernard, Sitar, Bohinc, Tišlar - Poklukar, Miklavčič, Pušenjak, Čuden, Lapornik - Lavriša, Skerlep, Trškan, Ferle. Trener: Rekelj

Mladost se nakon četiri kola nalazila na šestom mjestu s tri boda, jednako kao i Crvena zvezda s utakmicom manje. "Mamuti" su sve bodove osvojili u susretima s gradskim suparnicima dok su na gostovanjima u Kranju i Celju pretrpjeli poraze od 2:0 i 6:1. Dvoboj sa Slavijom pružao je treneru smerdelju priliku da vidi što njegova momčad može napraviti u punom sastavu protiv bržeg, uigranijeg i izdržljivijeg protivnika. U prošloj sezoni Zagrepčani su protiv Slavije odigrali tri utakmice. Dvoboj u Zalogu su izgubili s 4:2, a u Domu sportova oba puta igrali produžetak, jednom uspješno, a jednom ne. Trenutno najučinkovitiji mladostaši su Mirić i Nikša Trstenjak sa po tri boda, ispred Novaka i Kopajtića sa po dva.

Veliki broj igrača stavlja trenera Smerdelja pred "slatke brige" koje sa sobom nose i odgovornost za pravilan odabir igrača i njihov razmještaj po postavama. Za razliku od gostovanja u Celju koje su mnogi igrači preskočili zbog drugih obaveza, ovog puta su na raspolaganju bili gotovo svi. Od igrača koji su odigrali većinu utakmica, u sastavu pretežito nije bilo juniora poput Janjatovića, Nikole Kramarića, Đereka i Lovaka. Izostao je i napadač Martinić. Prva dva branička para zaigrala su u standardim postavama, a u trećem su se po prvi put zajedno našli Borić i Franjković. Novak i Mirić u prvom napadu još uvijek traže trećeg. Poslije Petra Trstenjaka, Božića, Čunka i Hanžeka, priliku je dobio Tomo Trstenjak. Drugi napad je zaigrao u potpuno novom sastavu jednako kao i treći čije je glavno obilježje pregršt iskustva s obzirom da najmlađi Grahovar ima 32 godine.

Slavija junior zauzela je u IHL-u mjesto svoje starije "sestre", Playboy Slavije. Ljubljanski klub pošao je stazom Acroni Jesenica i Telemach Olimpije koji su bankrotirali pa su na njihova mjesta morali "uklizati" klubovi s istim imenom. Za razliku od Jesenica gdje je osnovan novi klub, u Tivoliju i u Zalogu mjesta ugaslih klubova preuzeli su klubovi koji su dotad vodili brigu samo o mlađim uzrastima. Otprilike polovica standardnih igrača iz prošlogodišnjeg sastava ostala je i u redovima nove momčadi. Za sada u redovima Slavije nismo vidjeli braniče Ilovara, Kisoveca i Glavana kao ni napadače Jerihu i Matica Snoja. Od pojačanja, valja izdvojiti braniča Zibelnika koji je došao iz Olimpije, napadača Goršeta koji se vratio iz švedske pete lige i napadača Humara koji se reaktivirao nakon propuštene prošle sezone. U dosadašnjem tijeku natjecanja, najučinkovitiji su bili Humar i Bernard sa po četiri boda.

Gosti su aktivnije ušli u utakmicu i već su u prvih nekoliko minuta više puta zaprijetili vratima "crnih". Štimac-Rojtinić je od samog početka bio na visini zadatka marljivo skupljajući jednu obranu za drugom. Mladostaši su malo po malo, uspostavili ravnotežu u igri, ali po cijenu gušenja igre obje momčadi pa je uskoro uslijedilo razdoblje gotovo bez ijedne ozbiljnije prigode u bilo čijoj trećini. Zatišje je prekinulo isključenje Kramarića u devetoj minuti. Ljubljančani su navalili prema vratima domaćih pa je Štimac-Rojtinić ponovo imao posla. Poslije jednog od udaraca prema golu, "bijeli" su digli ruke kao da je pak prešao crtu gola no sudac je raširio ruke tako da se igra nastavila.

Slavija je nastojala zadržati napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu no "mamuti" su se vratili "gušenju" igre u čemu im je pomogla činjenica da su mogli vrtjeti četiri navale i time pratiti jak tempo gostiju. Ljubljančani su u 13. minuti ipak naplatili svoju bolju igru. Humar je prošao po lijevom krilu i preciznim udarcem u prve rašlje svladao vratara "crnih". Vodeći pogodak dao je dodatni poticaj gostima koji su u idućih par minuta baražnom paljbom zasuli vrata Mladosti. Štimac-Rojtinić je unatoč primljenom zgoditku ostao usredotočen te je nizom obrana spriječio Slaviju da se već u prvoj trećini odlijepi od domaće momčadi.

Ščap je u 17. minuti udarcem s plave linije pogodio stativu. Gosti su u istoj minuti još jednom zaprijetili protivničkim vratima, a onda je došlo do pucanja pleksija pa je zbog duljeg prekida sudac poslao hokejaše u svlačionice. Nakon što je služba za održavanje postavila novi pleksi, a rolba počistila led, moglo se odigrati preostale tri minute prve trećine. Obje su momčadi u ovom razdoblju imale svoje prilike, a "bijeli" su, kao i u prethodnih 17 minuta, imali nešto više od igre. Pogodaka ipak nije bilo pa se nakon isteka prve trećine utakmica smjesta nastavila početnim bulijem na sredini leda.

Slavija je već u 21. minuti mogla povećati prednost kad je izvela protunapad trojice na jednog kojeg je nakon dva brza i precizna dodavanja završio Bohinc udarcem izbliza. Čim je Štimac-Rojtinić obranio udarac, Robert Cerovečki je morao sjesti na klupu za kažnjene. Mladostaši su osvojili pak i stigli zapucati prema vratima prije nego što je prekršaj Čampe izjednačio snage na ledu. Suparnici su sa po četvoricom igrača na ledu zapodjenuli ravnopravnu borbu s prilikama na obje strane. Humar je u 23. minuti pobjegao u protunapad i izašao sam pred gol no Štimac-Rojtinić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Povratkom Cerovečkog u igru, Mladost je dvadesetak sekundi imala igrača više.

Domaći ne samo da ništa nisu napravili u tom razdoblju nego su nepažnjom omogućili "bijelima" da povećaju prednost. Gorše je presjekao dodavanje protivnika i sjurio se sam prema vratima i sigurnim udarcem svladao čuvara mreže Mladosti. Mladost je, kao i nakon prvog primljenog zgoditka, pala u igri pa je Slavija u idućih nekoliko minuta zagospodarila ledenom plohom. Akcije gostiju nizale su se jedna za drugom, ali je Štimac-Rojtinić poput hobotnice hvatao jedan pak za drugim. Najteže mu je bilo u 28. minuti kad su "bijeli" izveli protunapad dvojice na jednog kojeg je Sitar završio udarcem slijeva. Vratar domaćih bio je na mjestu čime je zadržao izglede svoje momčadi u povoljan ishod susreta.

Prekršaj Nikše Trstenjaka u 30. minuti dodatno je otežao položaj Mladosti. Prije nego što su Ljubljančani stigli bilo što učiniti, tridesetak sekundi kasnije čampa pravi prekršaj za kojeg je kažnjen s dvije plus dvije minute na klupi za kažnjene. "Mamuti" su se bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice. Uputili su više udaraca prema vratima, a kad su poslije dvije minute zaigrali s igračem više, Zagrepčani su pojačali pritisak. Pavlič je s više odličnih obrana sačuvao svoju mrežu pa je Slavija izjednačenje snaga na ledu dočekala s dva gola prednosti. U 35. minuti gosti su izveli još jedan od svojih brojnih protunapada. Ovog puta su svladali i Štimca-Rojtinića no Ljubić je s crte ispucao pak.

Mirić je uzvratio minutu kasnije kad je izašao sam pred gol no pucao je preko gola. Suparnici su nastavili s ravnopravnom igrom, ali isključenje Kompolšeka minutu i pol prije kraja trećine dalo je novu priliku Mladosti za hvatanje priključka s gostima. Zagrepčani su zasuli protivnička vrata nizom udaraca no Pavlič je i dalje branio na visokoj razini. Svojim obranama "izluđivao" je pucače domaće momčadi zadržavajući prednost Slavije. U posljednjim trenucima trećine, Ljubljančani su izveli još jedan protunapad trojice na jednog, ali Štimac-Rojtinić je sjajnom obranom zaustavio udarac Tišlara iz sredine.

"Mamuti" su prvih tridesetak sekundi zadnje trećine imali igrača više, ali nisu stigli ništa učiniti prije izjednačenja snaga na ledu. Slavija je potom preuzela inicijativu pa je Štimac-Rojtinić ponovo morao spašavati svoju mrežu. Međutim, u 42. minuti Kompolšek je laganim udarcem s plave linije iznenadio zaklonjenog vratara "crnih". Zagrepčani se nisu predavali pa je Grahovar minutu kasnije izašao sam pred gol no njegov bekhend nije svladao Pavliča. "Mamuti" su nastavili s naletima u kojima su u više navrata zaprijetili suparničkim vratima. Ofanziva Mladosti brzo je urodila plodom. Nikša Trstenjak je u 44. minuti uposlio svog brata Tomu Trstenjaka koji udarcem iz sredine pogađa mrežu.

Mladostašima se vratila "krv u obraze" pa su nastavili s ofanzivom.  Slavija se par minuta nalazila u teškom položaju no uskoro je uspostavila ravnotežu pa je i Štimac-Rojtinić skupio par obrana. U 46. minuti izbijen je još jedan pleksi pokazujući koliko je klizalište na Velesajmu, u ovom trenutku jedino u Zagrebu, zapravo nesigurno za seniorski hokej. Trebalo je nekoliko minuta za pronaći tehničku službu koja je u kratko vrijeme osposobila klizalište za igru. Par minuta smo gledali ravnopravnu borbu, a onda je u 49. minuti na klupu za kažnjene sjeo Sitar.

Mladostaši nisu bili opasni s igračem više, a čim su se snage na ledu izjednačile, Čuden je u 51. minuti udarcem iz sredine pogodio stativu. Minutu kasnije, međusobni prekršaji Trškana i Kopajtića ostavljaju obje momčadi s igračem manje. Domaći su se bolje snašli s viškom prostora. Matošić je u 53. minuti prošao po desnom krilu i bekhendom ubacio pak pred vrata. Pločica se odbila od braniča Slavije i zavarala Pavliča uletjevši u gol. Mladostaši su nastavili s napadima sve dok ih isključenje Nikše Trstenjaka u 55. minuti nije vratilo pred vlastita vrata. Samo deset sekundi kasnije, međusobni prekršaji Matošića i Goršeta ponovo prekidaju igru.

Mladostaši su zatvorili sve prilaze svojim vratima pa gosti nisu bili osobito opasni po Štimca-Rojtinića. Kad su se snage ponovo izjednačile trener Smerdelj iskoristio je prvu priliku kako bi pozvao pola minute predaha. Međutim, mladostaši su ponovo dopustili protivniku da izvede protunapad trojice na jednog no gosti su promašili vrata ostavljajući Zagrepčanima nadu u povoljan ishod utakmice. Minutu prije kraja trećine, izbijen je i treći pleksi nakon naleta Goršeta na Kramarića.

Zanimljivo, sudac nije našao za shodno dosuditi nabijanje na ogradu premda branič "crnih" od siline udarca nije bio u stanju nastaviti s igrom. Nije sudac dosudio ni zakašnjeli nalet premda se Kramarić riješio paka prije nego što ga je Gorše zakucao u ogradu. Postavlja se pitanje čemu promjene pravila u svrhu zaštite igrača ako ih suci ne znaju ili ne žele primijeniti? Kad je tehnička služba zamijenila i treći pleksi, utakmica se mogla nastaviti. Slavija je dominirala u završnici pa su se mladostaši morali braniti umjesto da jure izjednačenje. Bohinc je u 60. minuti tukao iz sredine no Štimac-Rojtinić je bio na mjestu.  Kad se već činilo da je uzbuđenjima kraj, obrana Mladosti nije očistila jedan pak ispred svojih vrata što je iskoristio Humar i udarcem iz blizine postavio konačnih 4:2.

Slavija se pokazala kao mlada momčad koja zna igrati hokej i ima dovoljno energije za svih šezdeset minuta. Ljubljančani su u razmaku od tri dana dvaput došli na Velesajam u brojnom sastavu i osvojili svih šest bodova kojima su se svrstali na drugo mjesto u poretku. Mladost je na drugoj strani pretrpjela i treći poraz protiv slovenskih klubova. Zagebački sastav je za dvoboj protiv Slavije izveo sve raspoložive snage i ipak nije uspio dohvatiti ni bod. Pokazalo se da mladostašima prije svega nedostaje kondicije zbog čega im klizački nadmoćniji protivnik neprestano stvara prilike iz protunapada u kojima dvojica pa i trojica napadača izlaze na usamljenog braniča. "Mamutima" nedostaje i uigranosti zbog čega pati učinkovitost u napadu. Stručni stožer još uvijek traži optimalne postave, ali nam se čini da ne koristi u dovoljnoj mjeri sve potencijale ove momčadi.

Na kraju treba spomenuti i nesvakidašnju pojavu oštećenja čak tri pleksija na jednoj utakmici. Nevjerojatno je da se na dotrajalom klizalištu na Velesajmu mogu i smiju igrati međunarodne službene utakmice. Ljudi koji vode hrvatski i zagrebački hokej imaju odgovornost zatražiti od upravitelja klizališta na Velesajmu da u najkraćem roku uloži potrebna sredstva za obnovu dvorane. Postojeća ograda i pleksi opasni su za zdravlje igrača i bojimo se da je samo pitanje vremena kad će doći do ozljede igrača uzrokovane nepropisnim klizalištem. Ako je grad Sisak mogao preko ljeta zamijeniti nepropisnu ogradu onom uz koju se mogu igrati i utakmice EBEL-a, onda si isto može priuštiti i grad Zagreb. Sve što je potrebno je da institucije koje vode hrvatski i zagrebački hokej napokon obave svoju zadaću.