Zamalo prokockali dobitak

IHLZagrebaši ne mogu izbjeći neizvjesne završnice. U prošlom kolu su već izgubljenu utakmicu protiv Slavije zamalo preokrenuli u svoju korist, a na gostovanju u Novom Sadu dogodilo im se isto što i Ljubljančanima na Velesajmu. Vojvodina je u svojoj prvoj ovosezonskoj utakmici povela sredinom prve trećine, a Zagreb je već u idućoj minuti izjednačio. "Veprovi" su u drugom dijelu trećine još dvaput zatresli mrežu domaćih pa su na prvi odmor otklizali s pristojnom prednošću. Gosti su odlično započeli drugu trećinu u kojoj su za pet minuta postigli dva pogotka pa se činilo da su na najboljem putu prema pobjedi. Međutim, Vojvodina je ubrzo i sama dvaput svladala protivničkog čuvara mreže. U obostrano otvorenoj igri obje su momčadi postigle još po jedan pogodak tako da je Zagreb i na kraju druge trećine imao dva razlike u svoju korist. Novosađani su napadačkom tigrom uhvatili priključak na polovici zadnje trećine. Zagrepčani su izdržali protivnički pritisak i zgoditkom u nebranjenu mrežu potvrdili pobjedu od 7:5.

Zagreb 16 + 10 (Jarčov L.) min

Vojvodina: Godbout-Parent, Belić - Dergačjov, Lantagne, Le Fol-St-Amour, Radosavljević, Babić - Miličević, Jerković, Čengeri, Nadaški, Drozdik - Tomašević, Ješić, Maletić, Ekmeščić. Trener: Ristić

Zagreb: Hergešić-Adamović, Filipec - Srketić, Videk, Jačmenjak, Blagus, Kaleb - Stančić T., Škrapec, Jarčov L., Jarčov F., Jović - Tadić. Trener: Miljak

Zagreb je u Novom Sadu nastupio u minimalističkom sastavu, sa svega 11 igrača i dvojicom vratara. "Veprovima" su u najvećem vojvođanskom gradu nedostajali braniči Kegalj, Polašek, Babić i Patrik Stančić te napadači Novotny, Lazić, Novak i Čizmadija. Vodeći strijelci Zagreba do ovog susreta bili su Blagus s pet bodova, Filip Jarčov s 4 te Jačmenjak, Kaleb, Srketić i Luka Jarčov sa po tri boda. Zagrebaši su s četiri boda osvojena protiv gradskih suparnika držali četvrto mjesto iza sva tri slovenska kluba. Na drugoj strani, Vojvodina je svoju prvu utakmicu odigrala tek u listopadu. Za razliku od Zagrepčana, Novosađanima nedostatak leda nije poslužio kao izgovor za odustajanje od natjecanja. Umjesto da svoje hokejaše pošalju na suho ili u emigraciju, kao što su to učinili zagrebački hokejaški vlastodršci, Vojvođani su svoje utakmice odgodili dok ne dobiju led. "Lale" su u svojoj prvoj utakmici nastupili sa svega 14 igrača i dvojicom vratara od kojih smo većinu gledali i prošle sezone.

Prvih desetak minuta proteklo je u ispitivanju snaga. Suparnici su jedan drugome tražili slabe točke i prilagođavali se igri protivnika. Vodila se ravnopravna borba u kojoj su mreže mirovale, a suci za kazne promatrali borbu na ledu. Domaći su udarili prvi. Mladi Ješić je uposlio povratnika u hokej, Maletića koji preciznim udarcem dovodi Vojvodinu u vodstvo. Samo 17 sekundi kasnije, gosti su ostali s igračem više poslije prekršaja Radosavljevića. "Veprovi" nisu dugo uživali brojčanu prednost jer je dvadesetak sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeo Kaleb. Zagrepčani su se bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice. U 11. minuti Filip Jarčov je na asistenciju Jovića izjednačio. Uskoro se na led vratio Radosavljević, a potom i Kaleb no momčadi nisu dugo ostale u punim sastavima.

Filip Jarčov pravi prekršaj u 13. minuti pa su Novosađani krenuli po novo vodstvo. Međutim, zagrebaši su se uspješno oduprli pritisku domaćih. Minutu po izjednačenju snaga na ledu, Zagreb prelazi u vodstvo. Videk je pronašao Tibora Stančića koji šalje pak iza kanadskog vratara Godbouta Parenta. Prije nego što su "lale" stigle bilo što poduzeti, njihov vratar je po treći put morao vaditi pak iz mreže. Kombinaciju Jovića i Filipa Jarčova u 17. je minuti u pogodak pretvorio Tibor Stančić. "Veprovi" su u preostale tri minute do kraja trećine kontrolirali igru tako da su na odmor pošli s dva gola prednosti. Gosti su mogli biti zadovoljni svojom izvedbom u prvih dvadeset minuta no do kraja susreta ostalo je još puno za odigrati.

Tek što je počela druga trećina, domaći su zbog prekršaja Lantagnea ostali s igračem manje. "Veprovi" su pokušali iskoristiti brojčanu prednost kako odmaknuli na tri gola razlike no obrana Vojvodine je odoljela ovom iskušenju. Zagreb je ipak zadržao napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu pa u 25. minuti Kaleb na asistenciju Srketića pogađa mrežu domaćih. Nisu se "lale" pravo ni snašle, a 17 sekundi kasnije Zagreb ponovo slavi. Jović je ponovo uposlio Filipa Jarčova koji je preciznim udarcem svladao Godbouta-Parenta za kojeg je utakmica u tom trenutku završila. Vojvodina je u nastavak susreta ušla s Belićem između vratnica u nadi da će se dogoditi čudo koje će je vratiti u utakmicu.

Prekršaj Jovića u 27. minuti zaustavio je zamah Zagrepčana. Novosađani su došli pred vrata Hergešića-Adamovića sa željom da poprave omjer. Gosti su se odupirali gotovo minutu i pol, a onda je nakon kombinacije Dergačjova i Lantagnea mrežu Zagreba pogodio još jedan povratnik u hokej, Nadaški. Minutu kasnije, isključenja su zbog međusobnih prekršaja zaradili Hergešić-Adamović i Nadaški. Samo šest sekundi kasnije, Radosavljević je na asistenciju Babića svladao gostujućeg čuvara mreže. Igra četvorice protiv četvorice nastavila se bez uzbuđenja sve do prekršaja Le Fol-St-Amoura u 31. minuti.

"Veprovima" je trebalo svega tridesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u zgoditak. Blagus je uposlio Jačmenjaka koji točno devet minuta prije kraja trećine vraća prednost Zagreba na tri gola. Vojvodini nije trebalo puno vremena za odgovor. U 33. minuti Babić i Le Fol-St-Amour izveli su akciju iz koje Radosavljević pogađa mrežu gostiju. Malo kasnije, Kanađanin zvučnog prezimena pravi prekršaj nad Lukom Jarčovom koji je odlučio ne ostati dužan, ali se u okršaj uključio i drugi Kanađanin, Lantagne. Kad se ledena prašina slegla, oba kanadska hokejaša dobila su po dvije minute, Le Fol-St-Amour i disciplinsku kaznu, a hrvatski napadač dvije plus dvije minute na klupi za kažnjene. Suparnici su svejedno nastavili igrati s punim postavama jer su se male kazne međusobno pokratile.

Međutim, tridesetak sekundi kasnije, prekršaj Babića ostavlja goste s igračem više. Zagrebaši su pokušali povećati svoju prednost, ali bez uspjeha. U igru se u međuvremenu vratio Lantagne, a neposredno nakon odlaska Luke Jarčova s klupe za kažnjene, na nju je u 38. minuti sjeo Videk. Sada je došao red na Novosađane da pritisnu protivnika do krajnjih granica ne bi li uhvatili priključak. "Veprovi" su odolijevali opsadi svojih vrata, a obrani se pridružio i Luka Jarčov. Međutim, samo minutu nakon izdržane kazne, napadač gostiju pravi novi prekršaj za kojeg je uz dvije dobio i deset minuta disciplinske kazne. Vojvodina je sada više od minute imala dvojicu igrača više. Zagrebaši su se borili do zadnjeg djelića energije i uspjeli su dočekati povratak svog braniča u igru netaknute mreže. "Veprovi" su izdržali još 27 sekundi do kraja trećine, a na početku posljednje trećine očekivalo ih je još 15 sekundi s igračem manje.

Zagrepčani su bez poteškoća dočekali trenutak kad su mogli zaigrati u punom sastavu no Luka Jarčov je ostao na klupi za kažnjene služiti disciplinsku kaznu, jednako kao i Le Fol-St-Amour kojem je preostalo još pet minuta na klupi za kažnjene. Goste je očekivalo dugih dvadeset minuta u kojem su namjeravali uštedjeti što više energije za završnicu susreta. Prekršaj Radosavljevića u 42. minuti pomogao je "veprovima" prenijeti igru u napadačku trećinu ne bi li mogućim pogotkom "ohladili" domaće. Međutim, Vojvodina se obranila pa je sve više preuzimala inicijativu. Dvije minute kasnije trener Ristić mogao je koristiti i svog kanadskog napadača pa se pritisak Novosađana pojačao. Zagreb je održao dva gola razlike tijekom prvih deset minuta zadnje trećine.

Povratak Luke Jarčova u rotaciju u 51. minuti olakšao je teret njegovim suigračima. Međutim, minutu kasnije, Vojvodina je uhvatila priključak. Babić je asistirao Radosavljeviću koji preciznim udarcem upotpunjuje hat trick. Domaći su dobili dodatni polet te su pojačali tempo ne bi li što prije izjednačili, a moguće i preokrenuli omjer. Planove "lala" poremetilo je isključenje Lantagnea u 54. minuti. Zagrebašima bi pogodak bio odlično došao, no "veprovi" su bili spremni uzeti i dvije minute predaha od naleta Vojvodine. Novosađani su sačuvali svoja vrata te su u zadnje četiri minute krenuli na sve ili ništa. Gosti su se učinkovito branili, a kad je minutu i pol prije kraja trećine Belić ustupio mjesto šestom igraču, Zagrepčani su iskoristili ponuđenu priliku.

Jačmenjak je krajem 59. minute osvojio pak te uposlio Blagusa koji ga šalje u nebranjenu mrežu. Zagrebaši su otišli na dva razlike i sada im je samo preostalo mirno privesti utakmicu pobjedonosnom završetku. "Veprovi" svakako mogu biti zadovoljni bodovima sa strane koje su osvojili u desetkovanom sastavu. Zagreb je sada na trećem mjestu s bodom više od svog idućeg suparnika Celja kojem idu u goste. Uspiju li se Zagrepčani za predstojeću utakmicu okupiti u većem broju, svakako imaju izgleda protiv suparnika koji nije na razini na kojoj je bio prošle sezone. Vojvodina je ostala bez bodova u utakmici u kojoj je čak pet puta zatresla mrežu no za momčad kojoj je prvenstvo tek počelo to je sasvim pristojan ishod. Za nešto više, Novosađanima će trebati više leda u nogama, ali i više igrača, jer se s nepotpune tri petorke ne može igrati ozbiljan natjecateljski hokej.