"Medvjedima" ponestalo energije

med zvezdaMedveščak je po drugi put ispustio uvjerljivo vodstvo na Velesajmu. Nakon poraza od Celja u utakmici u kojoj su "medvjedi" prvu trećinu završili vodstvom od 4:1, na sličan način je do bodova došla i Crvena zvezda. Zagrepčani su tijekom prvih dvadeset minuta bili daleko učinkovitiji u napadu od gostiju. Vodili su čak 3:0, ali su u završnici trećine primili pogodak. U nastavku susreta domaći još dva puta pogađaju protivničku mrežu no, znakovito, ponovo primaju pogodak u završnici trećine. Medveščak je u treću dionicu susreta ušao s tri zgoditka prednosti, ali se od početka trećine našao u podređenom položaju. Beograđani su malo po malo smanjivali zaostatak da bi sredinom trećine došli i do izjednačenja. Domaći su u drugom dijelu trećine zadržali protivničku "lavinu" i osvojili prvi bod. Međutim, Crvena zvezda je bila spretnija u produžetku pa je s Velesajma odnijela dva boda.

Medveščak - Crvena zvezda 5:6 (3:1, 2:1, 0:3, 0:1) PP

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 7.10.2018.

Crvena zvezda 14 min

Medveščak: Nikolić, Pilipović - Vedlin, Brenčun, Buković, Kovaček, Krivošić D. - Sertić, Babić, Mikulić, Paulović, Jazbec - Belina, Burazin, Vuglač, Rakar - Belinić, Budak. Trener: Kolombo

Crvena zvezda: Ranković, Vasić - Anić, Španjević, Zwick, Sabadoš, Arai - Podunavac, Novaković U., Kerezović, Sefić, Čegrincev - Marković, Ajduković, Daniel, Vukičević, Anđelković - Mašić, Janković, Jovović. Trener: Rus

Medveščak je nakon uvodne pobjede protiv Mladosti pretrpio tri uzastopna poraza. "Medvjedi" su protiv Celja ispustili vodstvo od 4:1 nakon prve trećine, protiv Zagreba su popustili tek u posljednjoj trećini, a jedino u dvoboju s Triglavom nisu imali nikakvih izgleda. Sve zajedno je bilo dovoljno za dva boda i predzadnje mjesto ispred Vojvodine koja još nije ni počela s natjecanjem. Prošle sezone Zagrepčani su odigrali samo dvije utakmice s Crvenom zvezdom. U Beogradu su doživjeli potop od 10:1, a na Velesajmu su slavili s 3:1.

U odnosu na sastav koji je isklizao u Kranju, trener Kolombo protiv Beograđana nije imao čak šestoricu igrača. Nedostajali su braniči Senzel, Šimunović i Matišin kao i napadači Fičur i Matija Krivošić. Pričuvni vratar Mikulić ustupio je mjesto kolegi Pilipoviću. Od standardnijih igrača u postavi nije bilo ni braniča Pleška i Poljaka kao ni napadača Ružića. Praznine u sastavu popunili su Jazbec te po prvi puta ove sezone Brenčun koji je postavljen u obranu. Najučinkovitiji "medvjedi" bili su Mikulić s 8 bodova i Vedlin s 5. Vratar Nikolić je u četiri utakmice ostvario 88,1% obrana. Zagrepčani su se zvezdašima suprostavili s petoricom braniča i nepotpune četiri navale.

Momčad koja je prošle sezone osvojila drugo mjesto u redovnom dijelu natjecanja pretrpjela je značajne promjene tijekom ljeta. Napadač Mirko Đumić se vratio u mladu momčad MAC-a za kojeg nastupa u EBYSL-u. Bjelorus Mihail Bučkin se vratio u redove bjeloruskog drugoligaša Himika, a njegov sunarodnjak Jevgenij Leonov pojašao je obranu drugoligaša Orše. U sastavu nema ni napadača Nemanje Vučurevića niti Uroša Bjelogrlića koji se povukao iz hokeja sa samo 22 godine. Klizaljke o klin je okačio i mladi branič Filip Pajević. Redove "crveno-belih" pojačali su mladi ruski napadač Vjačeslav Čegrincev koji je posljednje četiri godine nastupao u nižerazrednim kanadskim juniorskim ligama te mladi japanski napadač koji je prošle sezone igrao u kanadskoj nižerazrednoj ligi, a prije tri godine je branio boje svoje zemlje na svjetskom juniorskom prvenstvu.

Crvena zvezda je sezonu otvorila porazom u drugom kolu u Zalogu s 4:0, nakon čega su Beograđani odigrali dvije domaće utakmice protiv Celja s polovičnim učinkom. Zvezdaši su u Zagreb doputovali kao peta momčad u poretku s tri boda na računu. Od igrača koji su ove sezone ubilježili barem jedan nastup, nedostajali su im napadači Brkušanin, Dragović i Vuković. Najučinkovitiji zvezdaši trenutno su Vukičević s 5 bodova, Daniel s 4 te Anđelković s tri boda. Beograđani su isklizali s tri branička para i četiri navale. Između vratnica se nalazio Ranković, a na mjestu pričuve, Vasić.

Tek što je utakmica počela gosti su imali priliku postići vodeći pogodak. Čegrincev se našao pred vratima Medveščaka, ali je Nikolić odličnom reakcijom sačuvao svoja vrata. "Medvjedi" su se brzo pribrali pa su prenijeli igru na protivničku stranu. Početkom treće minute, "modri" prelaze u vodstvo. Mikulić je uposlio Rakara, a juniorski reprezentativac preciznim udarcem slijeva pogađa mrežu. Zvezdaši su na primljeni pogodak reagirali napadački. Preuzeli su igru u svoje ruke i uskoro su se akcije počele nizati pred vratima domaćih. Nikolić je imao pune ruke posla, ali je skupljao obranu za obranom. Beograđani su tijekom prvih deset minuta imali više od igre, ali svoju premoć nisu uspjeli pretvoriti u pogodak.

Daniel je u 11. minuti izmiješao protivničku postavu i izašao pred vrata no Nikolić je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije, "medvjedi" se ponovo vesele. Vedlin je krenuo po desnoj strani, obišao vrata i dao povratni pak za Kovačeka pred vratima koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Gosti se nisu obeshrabrili primljenim pogotkom nego su nastavili s otvorenom igrom. Medveščak je prihvatio izazov pa se igra u potpunosti rasplamsala. Akcije su se nizale na obje strane, pa vratari nisu imali nimalo predaha. Najbolju prigodu u toma razdoblju imao je Jazbec u 17. minuti kad tukao s desne strane no Ranković je bio na mjestu.

Zvezdaši su u završnici trećine pojačali tempo. Udarci su sijevali sa svih strana no Nikolić je bio na visini zadatka braneći jedan udarac za drugim. U jeku naleta "bijelih", Burazin se našao pred vratima i pucao. Ranković brani ovaj udarac, a potom i pokušaj Rakara iz neposredne blizine. Pak je ponovo došao do Rakara koji iz drugog pokušaja postiže novi pogodak za "medvjede". Ovaj zgoditak "presjekao" je goste koji nisu očekivali ovakav Medveščak. Kad se već činilo da se ništa bitno više neće dogoditi prije odlaska na odmor, Beograđani postižu pogodak. Janković je osvojio buli u napadačkoj trećini i dao pak za Španjevića koji udarcem iz sredine pogađa mrežu.

"Medvjedi" su mogli biti više nego zadovoljni razlikom od dva gola ako se uzme u obzir da su Beograđani imali više od igre tijekom prve trećine. Trener Crvene zvezde nikako nije mogao biti zadovoljan igrom u obrani koja je bila na razini slabih juniora, spora i mekana. Suparnici su u drugu trećinu krenuli otvorenom igrom no već u 22. minuti prekršaj pravi Čegrincev. Zagrepčani su prepoznali priliku za povećanje prednosti pa su započeli s opsadom protivničkih vrata. Ranković se našao pod baražnom paljbom "modrih", ali je sada branio u skladu sa svojim ugledom te je u kratkom roku nanizao pregršt obrana.

Tek što su izdržali dvije minute s igračem manje, zvezdaši su ostali bez Vukičevića koji je sjeo na klupu za kažnjene. Ovog puta su Beograđani odlično odigrali u obrani ne dopustivši domaćima nijedan udarac prema vratima. Štoviše, jedini koji je tijekom iduće dvije minute morao intervenirati bio je Nikolić. Mladi napadač gostiju se tek bio vratio na led, kad je Vedlin opalio s lijeve strane. Ranković odbija pak ispred sebe, ali samo do Vedlina koji iz drugog pokušaja ubacuje pločicu u mrežu. Premda se činilo da im utakmica izmiče ispod nogu, gosti se nisu predavali. Prvo su primirili protivnika, a nakon tri minute iznuđuju prekršaj Babića.

Gosti nisu imali vremena ništa uraditi tijekom dvadesetak sekundi prije nego što je na klupu za kažnjene sjeo Čegrincev. "Modri" su se bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice. Ranković je skupio jednu obranu prije nego što je u 31. minuti ponovo morao vaditi pak iz mreže. Paulović je spustio pak do Mikulića na desnoj strani koji pronalazi Vedlina u sredini. Medveščakov ofanzivni branič snažnim udarcem pogađa prečku od koje se pak odbio u vrata. Beograđani ni poslije ovog pogotka nisu klonuli duhom. Upravo suprotno, Crvena zvezda od sredine druge trećine preuzima igru u svoje ruke.

"Medvjedi" su se našli sabijeni na svoju polovicu, a Nikolić pod baražnom paljbom zvezdaša. Zagrebački vratar je poput hobotnice skupljao pakove koji su letjeli prema njemu sa svih strana. Ofanzivu Crvene zvezde prekinulo je tek isključenje Sefića šest minuta prije kraja trećine. Domaći su tražili pogodak kojim bi možda i slomili otpor "bijelih". Ranković je stigao upisati jednu obranu prije nego što je početkom 36. minute na klupu za kažnjene sjeo i Daniel. Medveščak je sada imao punu minutu s dvojicom igrača više. Bila je to prilika za riješiti utakmicu.

Zagrepčani su tukli prema Zvezdinim vratima sa svih strana, ali im nije pošlo za rukom svladati Rankovića. Čim se vratio na led, Sefić je u 37. minuti krenuo sam prema vratima no Nikolić je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Uskoro su se snage na ledu izjednačile pa su Beograđani mogli odahnuti. Minutu kasnije, gosti su popravili omjer. Daniel je s desne strane skrenuo u sredinu odakle je preciznim udarcem iznenadio čuvara mreže "modrih". Obje su momčadi u preostalih minutu i pol imale po prigodu no mreže se više nisu tresle. Unatoč tome što su povećali svoju prednost, "medvjedi" nisu mogli mirno na odmor, jer je Crvena zvezda i u drugoj trećini bila nadmoćna u igri s punim postavama.

Gosti nisu imali što izgubiti na početku zadnje trećine pa su krenuli na sve ili ništa. Od prve minute su počeli stvarati prilike, a Čegrincev je u 42. minuti došao pred vrata no Nikolić je zaustavio njegov udarac bekhendom. Malo kasnije ruski napadač sjeda na klupu za kažnjene. "Medvjedi" su krenuli po pogodak koji bi im osigurao pobjedu. Međutim, Ranković je bio na visini zadatka, pogotovo u 44. minuti kad je obranio pokušaj Paulovića iz neposredne blizine. Vratar gostiju bio je uspješniji i od Sertića koji se također probio pred gol.

Čim se vratio na led, Čegrincev je primio pak i izbjegao pažnji svojih čuvara. Kad se približio vratima, prekršaj na njemu pravi Babić, a ruski napadač gubi ravnotežu pa pogodak postiže klizaljkom. Budući da nije bilo namjernog pomaka noge, pogodak je bio regularan. Ionako borbeno raspoloženim Beograđanima dodatno se podigao duh. U kratkom roku su stvorili par prilika za pogodak no Nikolić je bio na mjestu. U 46. minuti Vedlin bježi svojim čuvarima i izlazi sam pred gol, ali ne uspijeva svladati odličnog Rankovića. Malo kasnije vratar gostiju dobija dvije minute kazne zbog zadržavanja igre. Naime, Rankoviću je pukla palica pa je u prekidu igre pošao po zamjensku. Pritom je zaboravio na pravilo 202 koje vratarima brani odlazak do klupe za pričuve. Vratar Crvene zvezde trebao je tražiti nekog od suigrača da mu donese palicu. Pravilo je tipičan proizvod birokrata iz IIHF-a, ali je na snazi i treba ga poštivati.

Medveščak je dobio novu priliku otkloniti svaku dvojbu oko ishoda. "Modri" su pritisnuli protivnika i zasuli njegova vrata nizom udaraca. Ranković je ponovo bio na visini zadatka te je zadržao izglede svoje momčadi u podvig. Netom po izjednačenju snaga na ledu, Crvena zvezda je izvela protunapad kojim je uhvatila priključak s domaćima. Daniel je prošao po desnom krilu odakle je prebacio pak na drugu stativu do Vukičevića koji udarcem iz prve postiže pogodak. Beograđani su imali dugih 12 minuta za pokušaj izjednačenja.

Zagrepčani su pokušali odgovoriti na Zvezdin izazov pa su u kratkom razdobolju stvorili par prigoda za vraćanje razlike na dva gola. Međutim, gosti su bili u naletu kojem se "medvjedi" nisu mogli suprostaviti. Anić je u 52. minuti s plave linije spustio pak do Anđelkovića na desnom krilu koji prebacuje pak na drugu stativu do Španjevića koji iz neposredne blizine postiže izjednačujući zgoditak. Medveščak je shvatio kako je "vrag odnio šalu" pa je zaigrao nešto poduzetnije. Gosti su prihvatili otvorenu igru pa se borba u potpunosti rasplamsala. Prilike su se nizale na obje strane kao da ni jednima niti drugima nije bilo do produžetka. Prekršaj Vedlina u 56. minuti prekinuo je ovo razdoblje izjednačene igre.

Zvezdaši su krenuli po pobjedonosni pogodak. Gosti su dvije minute opsjedali Medveščakova vrata, ali je Nikolić s više obrana sačuvao barem jedan bod svojoj momčad. Beograđani su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Vukičević je u 59. minuti ozbiljno zaprijetio udarcem iz sredine, ali je vratar "modrih" bio na mjestu. Zvezdaši su u još par navrata mogli doći do sva tri boda no nije im pošlo za rukom nadmudriti čuvara mreže domaćih. Zvuk sirene označio je završetak šezdesete minute i po jedan bod svakom od suparnika.

Produžetak je predstavljao nadmudrivanje dvojice trenera. Zagrepčani su pokušali sve riješiti s prvom trojkom. Zamalo im je plan i uspio jer se Vedlin u 61. minuti našao sam pred golom no Ranković je fantastičnom obranom zadržao svoju momčad u utakmici. Minutu kasnije došao je red na goste. Daniel je opalio s desne strane, Nikolić odbio pak, ali samo do Čegrinceva koji udarcem iz neposredne blizine donosi drugi bod svojoj momčadi.

Crvena zvezda je na Velesajmu došla do vrijednih bodova. Beograđani su unatoč nepovoljnom razvoju događaja u prvih četrdeset minuta shvatili da ni po čemu nisu inferiorni domaćima što im je dalo dovoljno samopouzdanja za posljednju trećinu. Čim su gosti ubrzali igru i pritisnuli u obrani, Medveščakova prednost se počela topiti i za deset minuta je više nije bilo. Što će dalje biti s Crvenom zvezdom u velikoj mjeri ovisi o mogućim pojačanjima koje ovaj klub u pravilu dovodi tijekom cijele sezone. Domaća jezgra mlađih igrača postoji i ako se "crveno-belima" pridruže dva, tri iskusnija stranca, bit će težak protivnik svakom u ligi.

Medveščak je ispustio još jednu pobjedu na svom ledu. Ako je i bilo nerealno očekivati da će se "medvjedi" moći s Celjem nositi punih šezdeset minuta, Zagrepčani su protiv suparnika koji je dobio led tek nakon prvog kola, morali sačuvati tri gola prednosti. Jedina dobra vijest za branitelja naslova pobjednika lige je velika minutaža mlađih igrača koji sve bolje koriste ponuđenu priliku za igru. Kako god bilo, "medvjedima" ostaje pričekati povećanje satnice raspoloživog leda i mogući povratak nekih od igrača koji bi svojim iskustvom i znanjem bili od velike pomoći ovoj mladoj momčadi.