Sigurno do pobjede

zagreb2018 19Zagreb je na Velesajmu nanio težak poraz gostima iz Novog Sada. "Veprovi" su poveli već u uvodnim minutama susreta, a svoju su prednost povećali s dva zgoditka u završnici prve trećine. Vojvodina je u drugoj trećini imala brojne prilike s igračem više, ali ne samo što nijednu nije iskoristila, nego je pritom primila dva pogotka. Zagrebaši su jednom zatresli mrežu s punim sastavom pa se na drugi odmor otišlo s nedostižnih šest golova razlike u korist domaćih. Zagreb je početkom trećine povećao prednost, a potom su i gosti postigli svoj prvi pogodak. Mreže su potom mirovale sve do završnice susreta kad domaći postižu još dva pogotka, a Novosađani jedan z akonačnih 9:2 u korist Zagreba.

Zagreb - Vojvodina 9:2 (3:0, 3:0, 3:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 3.11.2018.

Vojvodina 8 min

Zagreb: Filipec, Hergešić-Adamović - Polašek, Kegalj, Jačmenjak, Blagus, Čizmadija -
Stančić T., Škrapec, Novak, Jarčov F., Novotny - Stančić P., Jović, Tadić. Trener: Miljak

Vojvodina: Godbout-Parent, Belić - Miličević, Lantagne, Mirković, Čengeri, La Fol-St-Amour - Jerković, Dergačjov, Vučurević, Nadaški, Radosavljević - Tomašević, Nikolić, Ekmeščić. Trener: Ristić

Zagreb je Novosađane dočekao na četvrtom mjestu u poretku s 12 bodova, jednako kao i Slavija na petom mjestu. "Veprovi" su se s Vojvodinom susreli prije manje od mjesec dana kad su slavili sa 7:5. Od tog susreta Zagreb je odigrao tri utakmice u kojima je pretrpio poraz u Celju, pregazio Triglava na Velesajmu i svladao Mladost u produžetku. Zagrebaše po učinku predvode Blagus sa 16 i Jačmenjak s 14 bodova, a slijede ih Filip Jarčov i Kaleb sa po 7. Među braničima je najučinkovitiji Srketić sa 6 bodova. Vratar Hergešić-Adamović skupio je odličnih 91,8% obrana. Trener Miljak imao je dosta poteškoća u skupljanju sastava za ovu utakmicu. Nedostajali su mu braniči Srketić, Videk i Babić te napadači Kaleb i Luka Jarčov. Umjesto Kaleba je u prvu navalu uklizao Čizmadija koji ima već dosta iskustva u igri s vodećim napadačkim dvojcem. Druga navala je ostala u istom sastavu, a treća se morala "krpati". U obrani je Polašek prešao u prvi par, a povratnik u sastav, Škrapec u drugi. Ovog puta je između vratnica stao Filipec.

Vojvodina je trenutno prikovana za dno bez ijednog osvojenog boda. Na posljednja dva gostovanja u Kranju i Celju, "lale" su primile 24 pogotka što ukazuje da se momčad u ovom trenutku ne može nositi sa slovenskim momčadima. U dvobojima sa zagrebačkim sastavima Novosađani su gubili manjom razlikom, ali i protiv Mladosti su sedam puta vadili pak iz mreže. Hokejaši Vojvodine teško pronalaze put do protivničkih mreža pa njihov najučinkovitiji napadač Babić ima svega 5 bodova, a slijede ga Radosavljević i kanadski dvojac Lantagne i Le Fol-St-Amour sa po tri boda. Trener Ristić u Zagreb nije doveo napadače Babića i Ješića te braniče Tumbasa i Matića pa je Vojvodina i prije utakmice bila u podređenom položaju.

Zagreb se od samog početka namjeravao nametnuti kao bolja momčad ne bi li što brže došao do prednost koju gosti više ne bi mogli sustići. "Veprovi" su svoj plan počeli ostvarivati već u četvrtoj minuti kad je Blagus asistirao Jačmenjaku za vodeći pogodak. Vojvodina se nije dala slomiti na otvaranju nego je zbila svoje redove i izdržala početni nalet protivnika. Malo po malo, Novosađani su uspostavili ravnotežu u igri pa je prilika za pogotke bilo na obje strane.

Domaći su u drugi dio trećine ušli s minimalnom prednošću koju su pošto-poto nastojali povećati prije odlaska na odmor. "Lale" su se odupirale pritisku Zagreba sve do završnice trećine kad je obrana gostiju popustila. Prvo je Blagus na asistenciju Jačmenjaka zatresao mrežu Vojvodine u 17. minuti. Novosađanima je bilo sve teže odbijati nalete "veprova" pa su 12 sekundi prije kraja trećine propustili i treći pak u svoja vrata. Na dodavanje Tibora Stančića, strijelac je ponovo bio Blagus.

Gosti su u nastavku susreta mogli birati između juriša na sve ili ništa, ili smanjivanja štete. Prekršaj Jerkovića u 21. minuti gurnuo ih je u vlastitu trećinu no Novosađani su izdržali pune dvije minute s igračem manje. Igra s punim postavama potrajala je samo dvije minute, jer su Zagrepčani pogriješili pri letećoj izmjeni. Vojvodina je krenula iz sve snage ne bi li iskoristila brojčanu prednost i time popravila omjer. Međutim, domaći ne samo što su se obranili nego su u 27. minuti zatresli mrežu s igračem manje. Nakon kombinacije Novaka i Polašeka, protivničkog vratara svladao je Novotny.

Uzdrmanim Novosađanima malo je toga polazilo za rukom, a nakon još četiri minuta igre, vratar Godbout-Parent ponovo je morao vaditi pak iz mreže. U akciji su bili braniči Polašek i Kegalj nakon čega je Blagus preciznim udarcem upotpunio hat trick. Premda je u tom trenutku utakmica za Zagrepčane bila praktički dobivena, uslijedilo čudno razdoblje u kojem su momčadi koja je uživala nedostižnu prednost dosuđeno čak četiri isključenja u šest minuta kao da "veprovi" nisu imali ništa pametnije za raditi nego prekršaje nad već pobijeđenim suparnikom.

Prvi je na klupu za kažnjene morao sjesti Patrik Stančić u 32. minuti. Vojvodina je pokušala postići počasni pogodak, ali joj to nije pošlo za rukom. Od izjednačenja snaga nije prošlo ni 20 sekundi, a već je na klupu za kažnjene morao sjesti Blagus. Gosti su ponovo opsjedali vrata Zagreba no Filipec je zajedno sa svojim suigračima sačuvao svoju mrežu. Kad se prvi strijelac "veprova" vratio na led, domaći su dobili "čak" minutu i pol predaha prije nego što je isključen Škrapec. Zagrepčani su se opirali tridesetak sekundi, a onda je pak osvojio Blagus i poslije samostalne akcije svladao Godbout-Parenta

Desetak sekundi kasnije, kaznu od dvije minute "zaradio" je i Filipec. Novosađani su sada imali 78 sekundi s dvojicom igrača manje u samoj završnici trećine. Međutim, umor je više djelovao na goste nego na "veprove". Zagrebačke trojke su izdržale sve iz repertoara Vojvodine, a sedam sekundi prije odlaska na odmor istekla je kazna za Škrapeca. Zagrebašima je u posljednjoj trećini preostalo još tridesetak sekundi s igračem manje no uspješnom obranom u drugom dijelu druge trećine otklonili su svaku nadu gostiju u mogući podvig.

Domaći su izdržali preostali dio kazne za svog vratara netaknute mreže, a tri minute kasnije postižu sedmi zgoditak. Akciju Jačmenjaka i Škrapeca u pogodak je pretvorio, a tko bi drugi?, kapetan Blagus. Minutu kasnije Novosađani su ipak došli do počasnog pogotka. Strijelac je nakon samostalne akcije bio Nadaški. Vojvodina je u 48. minuti dobila novu priliku za popravak omjera kad je na klupu za kažnjene sjeo Polašek. Zagrebaši su još jednom zbili redove te su se po šesti put za redom obranili s igračem manje.

Minutu kasnije, prekršaj Tomaševića vraća igru u trećinu gostiju. Unatoč već izgubljenoj utakmici, gosti su uložili preostalu energiju i učinkovito obranili svoja vrata. Pet minuta prije kraja susreta Patrik Stančić povećava prednost Zagreba na sedam pogodaka razlike. Minutu kasnije na klupe za kažnjene odlaze Jačmenjak i Nikolić. Budući da je hokejaš Vojvodine dobio dvije više dvije minute kazne, Zagreb je ostao s igračem više. Domaćima je trebalo 25 sekundi da iskoriste brojčanu prednost. Kegalj je na asistenciju Filipa Jarčova zatresao mrežu Vojvodine. U samoj završnici dvoboja gosti su ublažili poraz. Mirković je na asistenciju Vučurevića u 59. minuti postavio konačnih 9:2 u korist Zagreba.

Zagreb je ovom pobjedom zadržao četvrto mjesto s istim brojem bodova kao i Slavija koja je uvjerljivo svladala Mladost. Budući da je Triglav pregazio Celje, "veprovi" sada imaju samo tri boda manje od Gorenjaca i Štajeraca. Iz kola u kolo zagrebaši pokazuju da i bez nekolicine standardnih igrača mogu pobjeđivati u ovoj ligi. Učinak Zagrepčana sličan je onom iz prethodne sezone što je više nego dobra vijest za sve ljubitelje hrvatskog hokeja. Još uvijek se sjećamo proljetnih glasina o osnivanju tzv. Teama Zagreb koji bi nastupio u IHL-u umjesto tri zagrebačka kluba. Takva odluka dala bi alibi neradnicima i bila značajni korak natrag za hrvatski hokej.

Na drugoj strani, nastup Vojvodine u IHL-u dobra je stvar za srpski hokej. Međutim, slaba momčad koja gubi dvoznamenkastom razlikom od Slovenaca, a ne može uzeti boda ni Hrvatima šteti ligi, jer postavlja pitanje o svrsishodnosti dalekih putovanja do Novog Sada za utakmice u kojima se unaprijed zna pobjednik. Odgovornost je naravno, na Novosađanima koji bi se trebali pobrinuti da pojačaju svoju momčad.