Demonstracija sile

med cz 0 5Medveščak je na Velesajmu po drugi pute ove sezone ugostio Crvenu zvezdu. Za razliku od prethodnog susreta u kojem su Zagrepčani prokockali tri gola prednosti da bi utakmicu izgubili u produžetku, ovog puta nije bilo dvojbe kome će pripasti bodovi. Beograđani su se od samog početka nametnuli kao bolja momčad i činilo se kako je samo pitanje vremena kad će svoju nadmoć pretvoriti u zgoditke. Crvena zvezda je povela u završnici prve trećine kad je imala igrača manje. Gosti su u drugu trećinu ušli goropadno pa su na samom početku povećali prednost, a do sredine trećine imali su tri gola razlike. "Medvjedima" je malo što polazilo za rukom pa do kraja trećine nisu uspjeli zatresti protivničku mrežu. Četvrti pogodak zvezdaša na početku zadnje trećine otklonio je svaku dvojbu oko ishoda. Zagrepčani su pokušavali postići barem počasni pogodak, ali u tome nisu uspjeli. U završnici susreta Crvena zvezda postavlja konačnih 5:0 u svoju korist.

Medveščak - Crvena zvezda 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 4.11.2018.

Crvena zvezda 6 min

Medveščak: Nikolić, Mikulić I. - Pleško, Sertić, Buković, Brenčun, Kovaček - Šimunović, Smolec, Mikulić L., Fičur, Miličić - Babić, Vedlin, Burazin, Paulović, Rakar - Belina, Belinić, Krivošić D., Vuglač, Budak. Trener: Kolombo

Crvena zvezda: Ranković, Mitić - Podunavac, Kulešov, Kerezović, Čegrincev, Novaković U. - Anić, Gajdaš, Zwick, Sabadoš, Vukičević - Španjević, Marković, Dragović, Daniel, Anđelković - Jovović, Vuković, Mašić, Janković, Arai. Trener: Rus

Nije prošlo ni mjesec dana od prošlog boravka Crvene zvezde na Velesajmu, a dogovor klubova doveo je Beograđane ponovo na megdan Medveščaku. Gledajući kako se i nakon dva mjeseca natjecanja u raznim uzrastima prvenstva Slovenije utakmice i dalje odgađaju, pomiču, unaprijed igraju ili se mijenjaju domaćinstva ne možemo se oteti dojmu kako su hrvatski juniori, mlađi juniori i kadeti nepravedno zakinuti odlukom vodećih ljudi hrvatskog hokeja da povuku selekcije Teama Zagreb iz natjecanja. Sada je potpuno jasno da nije bilo nikakvih prepreka da zagrebačke selekcije odigraju svoja gostovanja po planu, a da domaće utakmice odgode ili odigraju na strani. Pravu istinu o ovom udarcu u razvoj hrvatskog hokeja ćemo teško saznati dokle god odgovorni budu i dalje vedrili i oblačili hrvatskim hokejom.

Medveščak se pred ovaj dvoboj nalazio na šestom mjestu s devet bodova, čak osam manje od Beograđana koji su se uspeli do drugog mjesta. "Medvjedi" su između dva dvoboja sa zvezdašima odigrali tri utakmice. Svladali su Slaviju na Velesajmu s 4:1, provukli se u Novom Sadu s 4:3 i izgubili u Celju sa 6:2. Najučinkovitiji članovi zagrebačkog sastava bili su Mikulić s 13 bodova, Vedlin s 11 te Jazbec s 4 boda. Vratar Nikolić skupio je 89,4% obrana. Od standardnijih igrača, u postavi nije bilo braniča Senzela i Matišina te napadača Jazbeca i Matije Krivošića. U odnosu na postavu koja je izgubila u Celju, trener Kolombo nije imao na raspolaganju ni braniča Tadića, ali se po prvi put u momčadi pojavio napadač Miličić koji je odmah zauzeo mjesto u udarnom napadu s Mikulićem i Fičurom. Medveščak je imao punu klupu što je značilo da će igrati s četiri navale i najmanje šest braniča.

Beograđani su nakon nevjerojatnog preokreta na Velesajmu u kojem su zaostatak od tri gola razlike pretvorili u pobjedu u produžetku nanizali četiri pobjede od kojih dvije u Kranju, a dvije kod kuće protiv Slavije. Značajni doprinos ovim uspjesima dao je novopridošli ruski branički dvojac, Kulešov - Gajdaš od kojih je prvi u Beograd došao iz treće, a potonji iz druge ruske lige. Najopasniji zvezdaš bio je Rus Čegrincev s 12 bodova, ispred Brkušanina s 9 te Čeha Daniela, mladog Vukičevića i braniča Podunavca sa po 8 bodova. Vratar Ranković skupio je više od 91% obrana. Trener gostiju, Rus, doveo je u Zagreb pun zapisnik igrača u kojem nije bilo napadača Brkušanina i mladog braniča Ajdukovića. U redovima Beograđana šestorica igrača su bili juniori koliko ih je bilo i u domaćem sastavu.

Crvena zvezda je od samog početka dala do znanja da se ne radi o istoj momčadi koja je primila tri gola od Medveščaka prije nego što je počela igrati. Nikolić je već u početnim minutama skupio nekoliko intervencija kojima je pokazao da nije slučajno dio profesionalnog sastava zagrebačkog kluba. "Medvjedi" su se postupno oslobađali početnog pritiska pa je i Ranković dobio priliku pokazati svoje kvalitete. Prvih desetak minuta obilježila je brza igra, bez previše udaraca i bez ijednog prekršaja. Upravo u desetoj minuti Miličić sjeda na klupu za kažnjene. Beograđani su u par navrata zaprijetili vratima domaćih no nije im pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost.

Gosti su zadržali napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu. Stvorili su nekoliko prilika od kojih je najizgledniju imao Sabadoš u 13. minuti kad se našao pred vratima. Naleti "bijelih" potrajali su sve do prekršaja Čegrinceva šest minuta prije kraja trećine. Zagrepčani su osvojili pak u napadačkoj trećini i počeli kombinirati no tridesetak sekundi kasnije Nikolić je morao vaditi pak iz mreže. Novaković je dugim dodavanjem izbacio Kerezovića u protunapad. Napadač gostiju je s lijeve strane uposlio Podunavca u sredini koji udarcem iz prve postiže pogodak.

"Medvjede" je ovo izbacilo iz ravnoteže pa do izjednačenja snaga na ledu nisu stigli ništa uraditi. Tek tada su došli k sebi i pritisnuli Beograđane. Ranković je u završnici trećine skupio više obrana čime je sačuvao minimalnu prednost svoje momčadi. Crvena zvezda je zadovoljna otklizala na odmor, jer je ne samo nadigrala Zagrepčane nego i stekla vodstvo na način koji je uzdrmao protivnika. Medveščak je s druge strane ipak imao još 40 minuta za preokret.

Zvezdaši su napadački započeli i drugu trećinu. Nikolić je na brzinu skupio par obrana, ali je već nakon dvije minute ponovo morao vaditi pak iz mreže. Dragović je uzeo pak "medvjedima" na njihovoj plavoj minuti i u idućem se trenutku našao pred golom postižući pogodak. Crvena zvezda je dobila dodatni poticaj pa su se Zagrepčani našli pod pritiskom. Naleti "bijelih" nizali su se jedan za drugim, a Nikolić je održavao svoju momčad u utakmici. Pritisak gostiju doveo je i do prekršaja Fičura u 27. minuti. Beograđani su zasuli Medveščakova vrata baražnom paljbom, ali vratar "modrih" je i dalje bio raspoložen za igru.

Ni povratak napadača domaćih nije pomogao u zaustavljanju Zvezdine ofanzive. Udarci su sijevali sa svih strana, a "medvjedi" su bili potpuno nemoćni prenijeti igru na protivničku polovicu leda. Pritisak gostiju naposljetku je urodio plodom u 29. minuti kad je Sabadoš iz gužve pred vratima "modrih" uspio ugurati pak u mrežu. Zagrepčani su smatrali da je pogodak postignut nakon ometanja vratara no svima u Hrvatskoj i bližoj okolici je poznato da zagrebački suci pomažu svima samo ne domaćim klubovima. Kao dodatni začin, isključen je i Pleško, kao valjda jedini domaći branič koji je izgurao protivničkog napadača sa svog vratara. Ponekad se pitamo zašto se zagrebački hokejaši na Velesajmu osjećaju jednako u gostima kao i u Zalogu ili na Bledu?

Medveščak se uspio obraniti tijekom iduće dvije minute no zaostatak od tri gola i potpuna nemoć u napadu nije previše obećavala za preostali dio dvoboja. Nakon izjednačenja snaga na ledu Zagrepčani ipak uspijevaju prenijeti igru na protivnički dio leda. Ranković je skupio nekoliko obrana no kad mu se u 37. minuti Vedlin probio pred vrata, vratara "bijelih" spasio je promašaj. Nešto bliže zgoditku bio je Sertić koji je u istoj minuti udarcem s plave linije pogodio prečku. Minutu kasnije, prekršaj Vukičevića ostavlja "medvjede" s igračem više. Bila je to odlična prilika za domaće da smanje zaostatak no jedinu prigodu imao je Čegrincev u 40. minuti kad je izašao sam pred gol no Nikolić je fantastičnom obranom spasio svoja vrata.

Medveščak se nalazio u nezavidnom položaju pred posljednju trećinu. Crvena zvezda je u potpunosti dominirala ledenom plohom na Velesajmu. Beograđani potpuno oduzeli domaćim prostor za igru pa su se "medvjedi" ograničili na pojedinačne akcije s kojima su gosti lako izlazili na kraj. Domaći su u treću dionicu susreta krenuli na sve ili ništa. Žestoko su pritisnuli "bijele" i prvih par minuta proveli u napadačkoj trećini. Ranković je nizao obranu za obranom, a njegovi suigrači su početkom 43. minute riješili pitanje pobjednika. Gosti su izveli protunapad trojice na jednog u kojem je Zwick uposlio Gajdaša koji udarcem iz sredine "probija" vratara domaćih.

"Medvjedima" je naglo pala volja za igru pa se idućih nekoliko minuta malo toga događalo na ledu. Prekršaj Gajdaša u 46. minuti dao je "modrima" priliku da postignu barem počasni pogodak. Zagrepčani su pritisnuli "bijele" i u par navrata dali posla Rankoviću no nije im pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost. Trener Kolombo je pri prvom idućem prekidu zamijenio vratare čime je i simbolično "bacio ručnik u ring". Između vratnica je stao junior Mikulić. Tijekom iduće dvije minute mladi vratar domaćih je upisao prvu obranu, a deset minuta prije kraja i trner Rus ubacuje u igru vratarsku pričuvu Mitića.

Idućih nekoliko minuta gledamo ravnopravnu igru, ali bez previše prilika za pogotke. U 55. minuti Sabadoš osvaja buli u napadačkoj trećini i vraća pak na plavu liniju do Anića koji je dalekometnim udarcem iznenadio čuvara mreže Medveščaka. Domaći su u završnici susreta imali više od igre, ali nikako nisu pronalazili put do mreže. Rankovićeva mreža je ostala netaknutom, a Zagrepčanima je ostalo razmišljati što bi bilo kad bi i oni mogli trenirati nekoliko puta tjedno kao i svaka druga normalna momčad izvan hrvatske metropole.

Medveščak je nakon ovog poraza ostao na šestom mjestu, jer su i mladostaši uvjerljivo poraženi u Zalogu. Pobjede Slavije i Zagreba povećale su razmak između ove dvije momčadi i "medvjeda" na šest bodova. Branitelji naslova osvajača lige sasvim sigurno imaju potencijala za više no sa samo jednim treningom tjedno teško se nositi s protivnicima koji su, poput Slovenaca, šest dana u tjednu na ledu. Zagrepčani su i u ovakvom stanju imali priliku učiniti nešto više no čini se da nisu bili dovoljno taktički spremni kao što je to bio slučaj protiv Slavije. Crvenu zvezdu se nije doživjelo kao momčad koja je dvaput svladala Triglav i Slaviju nego kao nekoga koga se može napasti i pobijediti pojedinačnim akcijama. Ni neke navale nisu bile najsretnije složene pa ni igrači nisu mogli dati sve što se od njih očekivalo. U svakom slučaju, Medveščak ima i širinu i kvalitetu pa kad bude u stanju spojiti jedno i drugo s treningom, bit će opasan protivnik svakoj momčadi u ligi.

Crvena zvezda je s nova tri boda preuzela vodstvo u poretku. Beograđani su s dvojicom novih braniča učvrstili obranu i stvorili uvjete za brzu igru kojom nižu pobjedu za pobjedom. Budući da slovenski klubovi nemaju poteškoća s treningom za očekivati je kako će se Triglav, Celje i Slavija brzo prilagoditi na "novi" izazov iz Beograda, a od zagrebačkih klubova teško je očekivati bilo kakav brzi napredak dok Dom sportova i Šalata ne prorade punim kapacitetom i time rasterete derutno zdanje na Velesajmu.