Prekasno se probudili

IHL Mla Cel 181122Mladost je ove sezone prvi puta nastupila u Domu sportova. Protivnik je, u unaprijed odigranoj utakmici 17. kola, bila momčad Celja. Prvih dvadeset minuta proteklo je u znaku premoći domaćih premda se to ne bi moglo zaključiti iz rezultata. Gosti su do sredine prve trećine dvaput zatresli protivničku mrežu dok mladostaši nikako nisu uspijevali namjestiti svoje ciljnike. Zagrepčani su u nastavku tražili pogodak kojim bi uhvatili priključak no Celjani su održavali ravnotežu u igri. Stvari su krenule nizbrdo za "mamute" u drugom dijelu trećine kad su gosti s dva zgoditka s igračem više stvorili gotovo nedostižnu prednost. Mladost je do kraja trećine uspjela samo smanjiti zaostatak. Početkom zadnje trećine "grofovi" vraćaju razliku na četiri gola. Kad se već činilo da se ništa bitno više neće dogoditi, mladostaši su odlučili proigrati. U osam minuta postigli su tri gola i zamalo ugrozili već sigurnu pobjedu Štajeraca. Međutim, Celjani su sačuvali sada minimalnu prednost i odnijeli sva tri boda iz "ledene".

Celje 6 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Tomić - Ljubić, Đerek, Mirić, Novak, Hanžek - Kramarić L., Trstenjak N., Šutevski, Cerovečki R., Plahutar - Borić, Matošić, Trstenjak T., Grahovar, Manzoni - Janjatović, Cerovečki N., Lovak, Kramarić N., Ivšac. Trener: Smerdelj

Celje: Trelc, Jeram T. - Zupanc M., Zupanc J., Ogrizek, Kastelic, Nemeček - Srebot, Kolar, Jeram U., Knez, Jeram F. - Klavžar, Kukovič, Robar, Čurčić. Trener: Rojšek

Zagrepčani su dočekali Celje u dobrom raspoloženju. Neočekivana pobjeda u Kranju pokazala je mladostašima da znaju i mogu igrati hokej protiv svakoga u ovoj ligi. Sada su "samo" trebali nastaviti u istom ritmu i protiv Celjana. "Mamuti" su u prvoj međusobnoj utakmici izgubili u gostima s uvjerljivih 6:1 tako da su imali dovoljno razloga za uzvrat. Pobjeda protiv Triglava u prošlom kolu izjednačila je Mladost s Medveščakom na podjeli šestog mjesta. Obje momčadi su u devet utakmica osvojile isto toliko bodova, a neposredno pred njima, sa 6 bodova prednosti, nalazio se Zagreb.

Najučinkovitiji mladostaš bio je branič Nikša Trstenjak s 10 bodova, a slijedili su ga napadači Novak s 8 i Mirić sa 6 bodova. Vratar Štimac-Rojtinić je skupio tri pobjede uz 90,5% obrana. Od standardnijih igrača, u postavi nije bilo braniča Franjkovića i Premerla kao ni napadača Martinića niti Kozine. U odnosu na sastav koji se slavodobitno vratio iz Gorenjske, vratio se trener Smerdelj koji je sastavio novu treću navalu u kojoj se po prvi puta ove sezone pojavio Manzoni. Prve dvije navale su ostale u istim sastavima, a treća "kranjska" je prekomandirana u četvrtu. U obrani, Borić i Matošić su ostali zajedno, dok je povratnik u sastav Ljubić "preuzeo" juniora Đereka tako da su ponovo spojeni Nikša Trstenjak i Luka Kramarić. Četvrti branički par sastavljen je od krila četvrte navale iz Kranja. Po ustaljenom redu, Goršića je na klupi za pričuve zamijenio Tomić.

Celjani su u Zagreb stigli kao četvrta momčad u ligi s 18 bodova iz 12 utakmica, tri više od mladostaša. Štajerci su zaostajali za bod za svojim sunarodnjacima iz Zaloga i Kranja. Momčad iz gradskog parka je posljednju pobjedu bila ostvarila još krajem listopada u unaprijed odigranoj utakmici protiv Vojvodine. Nakon toga Celjani su zaredali s porazima. Prvo ih je u Kranju pregazio Triglav s 9:2, a poslije međunarodne stanke pretrpjeli su dva domaća poraza od Crvene zvezde s 2:1 i 4:1. Najopasniji strijelci bili su Kastelic s 23 te Ogrizek sa 16 bodova, a slijedio ih je Uduč s 12. Za razliku od domaćih koji su napunili klupu i zapisnik, Celjani su stigli s nepune tri postave. Od standardnijih igrača nedostajali su napadači Uduč, Leber, Ograjenšek, Voh, Ribič i branič Podrekar.

Robert Cerovečki je otvorio utakmicu udarcem iskosa s desne strane kojeg Trelc brani. Vratar "žutih" je u idućih par minuta skupio još nekoliko obrana što je ukazivalo na napadački pristup domaćih. Izdržavši početni nalet Mladosti, Celjani su i sami počeli stvarati prilike za vodstvo. Štimac-Rojtinić je bio na visini zadatka no u šestoj minuti je ipak morao vaditi pak iz mreže. Nakon kombinacije Robara i Kneza, pak je ostao kod Klavžara na lijevom krilu kojem se odjednom otvorio prostor za udarac. Branič gostiju nije propustio ukazanu priliku pa je udarcem iz zgloba svladao vratara Mladosti.

"Mamuti" se nisu dali izbaciti iz ravnoteže no već u idućoj minuti su zamalo primili još jedan pogodak. Štajerci su izveli protunapad trojice na jednog kojeg Ogrizek nije uspio završiti pogotkom. Uslijedila je žestoka ofanziva "mamuta" koji su zasuli protivnička vrata nizom udaraca. Trelc je imao dosta posla, ali valja priznati da većina udaraca nije bila na razini potrebnoj da ugrozi seniorskog vratara. Iznimka je bila akcija u devetoj minuti kad se Novak našao iza gola odakle je uposlio Mirića koji iz neposredne blizine pogađa prečku od koje se pak odbio unutar okvira vrata pa van.

Premda su gledatelji vidjeli pak u vratima, sudac je odlučio ne priznati pogodak. Zašto se zagrebački suci u dvojbi u pravilu odlučuju za gostujuću stranu pitanje je koje već godinama mori zagrebačke ljubitelje hokeja. Ne vjerujemo da se radi o namjeri, ali ne možemo isključiti da se ne radi o nekakvom iracionalnom strahu od osude susjeda za navodnu pristranost, premda su zagrebački klubovi na gostovanjima nerijetko izloženi "domaćinskom" suđenju. U svakom slučaju, pogreška glavnog suca bitno je utjecala kako na dalji tijek utakmice, tako i na ishod.

"Mamuti" su nastavili s pritiskom pa se činilo kako gol Celja "visi u zraku". Trelc je i dalje bio najzaposleniji čovjek na ledu no pak nikako nije htio u njegovu mrežu. U 12. minuti vratar "žutih" gubi pak iza gola od Novaka koji pronalazi Mirića pred vratima. Napadač domaćih je oklijevao s udarcem, a kad se napokon odlučio pucati pogodio je nemoćnog Trelca koji se ispružio po ledu. "Kazna" za ovaj propust stigla je već u idućem napadu. Ogrizek je povukao protunapad te uposlio Kastelica koji izlazi sam pred gol i zakucava pak pod prečku. Celjani su nakon toga imali još jednu priliku, a potom Mladost ponovo preuzima igru u svoje ruke.

Gosti su bili prisiljeni na obranu u čemu su se podosta oslanjali na raspoloženog Trelca koji je "začarao" svoja vrata. Udarci su sijevali sa svih strana, ali vodstvo Celja nije bilo ugroženo. Pritisak Zagrepčana doveo je i do isključenja Kukoviča. Međutim, "mamuti" s igračem više nisu bili ni izdaleka tako goropadni kao u ravnopravnom odnosu snaga. Prvu prigodu imali su "žuti" kad je Ogrizek u 18. minuti pobjegao u protunapad no Štimac-Rojtinić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Obje su momčadi stvorile po jednu prigodu prije nego što su se snage na ledu opet izjednačile.

Mladost je dominirala i u završnici trećine. Kanonada prema vratima Celja nije prestajala. Prekršaj Nemečeka u zadnjoj minuti trećine dao je dodatni poticaj "mamutima". Trelc je i dalje bio nesavladiv unatoč velikom broju pakova koje su "crni" uputili prema njegovim vratima. Znak sirene ostavio je navijače Mladosti u nevjerici. Zagrepčani su bili daleko bolja momčad, postigli su i pogodak, a na semaforu je pisalo da gosti vode s 2:0. Ništa još nije bilo izgubljeno za mladostaše, ali je u nastavku trebalo popraviti učinkovitost. Celjani su s druge strane mogli biti potpuno zadovoljni ishodom prve trećine.

Zagrepčanima nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost tijekom prvih 70 sekundi nastavka susreta. Kad su se snage izjednačile, Ogrizek je zaprijetio udarcem iskosa s desne strane. Malo kasnije, s istog mjesta tuče i Klavžar no Štimac-Rojtinić je u oba slučaja bio na mjestu. Hanžek se u 24. minuti našao pred vratima, ali nije uspio ugurati pak preko crte. "Mamuti" su potom ponovo preuzeli inicijativu. Stvarali su prigode, ali Trelc je i dalje bio na visini zadatka. Naleti Mladosti nizali su se jedan za drugim, a od brojnih prigoda izdvajamo udarac Matošića iskosa s desne strane.

Ofanzivu "crnih" zaustavio je protunapad gostiju kojeg je Luka Kramarić prekinuo prekršajem. Gostima je trebalo svega tridesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u pogodak. Klavžar je poslao pak nalijevo po plavoj liniji do kolege Jure Zupanca koji topovskim udarcem pogađa prečku od koje se pak odbio u rašlje. Domaće je uzdrmao ovaj pogodak koji ih je snažno gurnuo prema novom domaćem porazu. Nastupilo je zatišje od nekoliko minuta tijekom kojeg su se Zagrepčani pokušali pribrati no to im nije pošlo za rukom. Prekršaj Roberta Cerovečkog u 34. minuti ponovo je doveo Celjane u trećinu domaćih.

Otpor domaćih potrajao je manje od četrdeset sekundi. Štimac-Rojtinić je zaustavio pokušaj Kastelica iskosa s desne strane, ali kad je, nakon kombinacije Nemečeka i Klavžara, s istog mjesta pucao Ogrizek, vratar "crnih" je bio svladan. Mladost je pokušala načeti Trelca u 36. minuti kad je Nikola Kramarić opalio iz sredine no vratar gostiju je bio na mjestu. Malo kasnije, "mamuti" su ipak ugurali pak preko crte. Manzoni je obišao protivnička vrata i "varaždincem" pokušao svladati celjskog vratara. Od prve nije uspio, ali je upornošću uspio pogurnuti pak u vrata Celja.

Završnica trećine donijela je potpuno otvorenu igru. Akcije su se bez prestanka smjenjivale na obje strane pa su vratari imali pune ruke posla. Domaći su tražili pogodak kojim bi vratili nadu u povoljan ishod utakmice, dok je Celjanima trebao još jedan zgoditak da konačno slome otpor "crnih". Unatoč brojnim prigodama, mreže se do kraja trećine više nisu tresle pa su gosti na drugi odmor pošli s velika tri gola prednosti.

Nikša Trstenjak je u 41. minuti udarcem iz sredine pogodio prečku. Navijači domaćih još su žalili za ovom prigodom kad je Celje postiglo peti pogodak. Nemeček je povukao protunapad po lijevom krilu i iz kuta ubacio pak pred gol odakle Kastelic skreće pak u mrežu.  Raspoloženje "crnih" dotaknulo je dno. Budući da je pred njima ipak bila još cijela trećina, domaći su se odlučili pokušati popraviti omjer koliko god to bilo moguće. Celjani su prihvatili izazov "mamuta" pa se razvila obostrano otvorena igra. Prilike su se nizale i pred jednim i pred drugim vratima.

Kastelic je u 44. minuti pokušao "varaždincem" iznenaditi Štimca-Rojtinića, a dvije minute kasnije Plahutar gađa bekhendom iz blizine no promjene omjera nije bilo. U 47. minuti Kastelic bježi sam u protunapad, ali Štimac-Rojtinić iz ovog dvoboja izlazi kao pobjednik. "Mamuti" su na trenutak preuzeli inicijativu pa su se udarci prema vratima Celja počeli nizati jedan za drugim. U 49. minuti Mladost smanjuje zaostatak. Šutevski je s lijeve strane pucao prema vratima, Trelc odbija pak, ali samo do Roberta Cerovečkog koji udarcem iskosa s lijeve strane postiže pogodak.

Urh Jeram je minutu kasnije opasno tukao iz sredine no mreža "crnih" se nije zatresla. Mladostaši su pokušali prenijeti igru na protivničku polovicu no gosti su ponovo navalili. Klavžar je u 51. minuti gađao iz sredine, a minutu kasnije s istog mjesta puca Matic Zupanc. Vratar domaćih u oba je slučaja sačuvao svoju mrežu. Pritisak Celja doveo je i do prekršaja Grahovara osam minuta prije kraja trećine. Gosti su žestoko navalili prema vratima Mladosti ne bi li novim pogotkom dokrajčili otpor "crnih". Štimac-Rojtinić se našao pod kanonadom gostiju, ali je izdržao sve što je bilo ispaljeno na njega. "Mamuti" nisu imali vremena čekati na izjednačenje snaga na ledu pa su još s igračem manje stvorili par prilika.

Trelc je u prvo zaustavio pokušaj Roberta Cerovečkog iskosa s desne strane, a u 54. minuti i projektil Plahutara iz sredine. Čim su se snage na ledu izjednačile, "mamuti" su u prvom idućem napadu popravili omjer. Mirić je krenuo iz desnog kuta unaokolo po napadačkoj trećini i potom udarcem iz sredine svladao čuvara mreže "žutih". Ovaj pogodak vratio je mladostaše u život. Gosti su još uvijek imali dva razlike u svoju korist, ali takav se zaostatak mogao stići u nešto više od pet minuta koliko je preostalo do kraja trećine. Međutim, u 56. minuti Nemeček se sjurio sam prema vratima, ali je zato Štimac-Rojtinić sjajnom obranom sačuvao nadu svoje momčadi.

"Mamuti" su tražili priliku iz koje bi se mogli približiti na samo gol manjka. Vrijeme je prolazilo, a gosti su uspješno držali igru podalje svoje trećine. Kad je netko od Celjana u 57. minuti naravio prekršaj, domaći su zadržali pak u posjedu pa su sa šestoricom igrača pritisnuli protivnika. Pak je kružio unaokolo trećine gostiju, a mladostaši su napunili prostor pred vratima. Ljubić se odlučio iskoristiti zaklonjenost vratara Trelca pa je uputio udarac sdesna kojeg je Mirić spretno skrenuo u mrežu. Mladost je tri i pol minute prije kraja trećine uhvatila priključak.

Trener Rojšek smjesta jde pozvao pola minute predaha tijekom kojih su se njegovi igrači "istutnjali" jedni na druge. Celje je odmah po nastavku igre moglo osigurati pobjedu kad je Nemeček iz protunapada udarcem iz sredine pogodio stativu. Mladostaši su potom preuzeli pak u svoje ruke i krenuli po izjednačenje. Pritisak "crnih" nije stvarao prigode, ali je iznudio prekršaj Matica Zupanca točno minutu prije kraja trećine. Domaći su već bili igrali sa šestoricom igrača. Čim se igra nastavila Zagrepčani su nastavili s opsadom protivničkih vrata. Ispalili su nekoliko udaraca prema Trelcu no celjski čuvar mreže je ponovo bio na visini zadatka te je nizom obrana spasio bodove svoje momčadi.

Celje je sasvim zadovoljno napustilo Dom sportova. Štajerci su doputovali u oslabljenom sastavu s četvoricom juniora, a ipak su prekinuli niz poraza i odnijeli sva tri boda iz Doma sportova. Štajerci su ovom pobjedom zasjeli na drugo mjesto s dva boda više od druga dva slovenska kluba, ali i tri odnosno dvije utakmice više Triglava i Slavije. Iduću utakmicu, Celjani opet igraju u Zagrebu, a domaćin će im biti "veprovi" s Velesajma.

Mladost je porazom donekle pokvarila dobar dojam iz Kranja. "Mamuti" su u utakmicu ušli tromo i mekano pa su unatoč velikoj premoći u prvih dvadeset minuta pali u rupu od dva gola. Ništa bolje nije bilo ni u nastavku susreta što su gosti kaznili s još dva zgoditka. Zagrepčani su počeli igrati tek kad je utakmica bila praktički izgubljena. Činjenica da su za osam minuta posljednje trećine čak tri puta zatresli mrežu pokazuje koliko je Celje na ovoj utakmici bilo zrelo za poraz. Mladostaši su propustili priliku približiti se Zagrebu, a sada ih očekuje vikend u Novom Sadu gdje će se suprostaviti probuđenoj Vojvodini.