Ponovili gađanje

zvezda zagreb2Hokejaši Zagreba su na vikendu u Beogradu uz utakmicu 15. kola, odigrali i zaostali dvoboj 1. kola koji nije mogao biti odigran po rasporedu zbog nedostatka leda u Pioniru. Premda su "veprovi" htjeli popraviti dojam iz prve utakmice koju su izgubili s 8:2, to im nije pošlo za rukom. Domaći su rano došli u vodstvo, nakon čega su u potpunosti zagospodarili ledenom plohom. Svoju premoć, "crveno-beli" su iskazali s još tri zgoditka tijekom prve trećine. Zagrepčani su u nastavku susreta zaigrali puno bolje. U obostrano otvorenoj igri, jedini pogodak u drugih dvadeset minuta postigli su Beograđani. U zadnjoj trećini nije bilo previše prigoda, ali su obje momčadi bile izrazito učinkovite. Početkom trećine domaći povećavaju prednost, ali potom Zagreb postiže prvi zgoditak. Crvena zvezda je u drugom dijelu trećine još dvaput zatresla mrežu, a gosti postavljaju konačnih 8:2 u posljednjim trenucima dvoboja.

Crvena zvezda - Zagreb 8:2 (4:0, 1:0, 3:2)

Zagreb 10 + 10 (Kaleb) min

Crvena zvezda: Ranković, Mitić - Gajdaš, Kulešov, Sabadoš, Daniel, Brkušanin - Podunavac, Novaković U., Zwick, Ristić, Dziov - Anić, Španjević, Janković, Vukičević, Vuković - Ajduković, Marković, Tharakan, Mašić. Trener: Rus

Zagreb: Hergešić-Adamović,
Filipec - Srketić, Kegalj, Jarčov L., Blagus, Novotny - Videk, Stančić T., Novak, Jarčov F., Kaleb - Škrapec, Krikšić, Jović, Čizmadija. Trener: Miljak

Budući da je od prethodne utakmice ovih suparnika
prošlo manje od 24 sata, nije bilo za očekivati bilo kakve značajnije promjene u odnosu na prvu utakmicu. Zagrebaši su isklizali s istim snagama kao i dan ranije no trener domaćih postavio je momčad bez vrsnog napadača Kerezovića pa se u sastavu našao i juniorski napadač Tharakan. Uz Kerezovića, Beograđani su zaigrali i bez svog najboljeg strijelca Čegrinceva. Zagrebašima su od standardnijih igrača nedostajali napadači Jačmenjak i Tadić te branič Škrapec. Blagus s 31 i Jačmenjak s 30 bodova i dalje su predvodili strijelce Zagreba u ovom prvenstvu. Slijedio ih je Filip Jarčov s 14 bodova. Među braničima prednjačili su Tibor Stančić s 11 i Srketić s 9 bodova. Vratar Hergešić-Adamović je prošlu utakmicu prosjedio na klupi pa je ostao na 7 pobjeda uz 90,0% obrana. Najučinkovitiji zvezdaš bio je Čegrincev s 27 bodova, ispred Brkušanina s 24 i Daniela s 19. U obrani Crvene zvezde istaknuli su se Gajdoš i Podunavac sa po 15 bodova. Crvena zvezda je bila uvjerljivo prva na ljestvici s 44 boda, 15 više od Triglava koji je Zagrebu na podjeli trećeg mjesta bježao za 4 boda.

Utakmica je trajala samo 11 sekundi kad su suci dosudili prvo isključenje. Na klupu za kažnjene sjeo je Luka Jarčov. Zagrebaši su se odupirali minutu prije nego što su "crveno-beli" iskoristili brojčanu prednost. Kombinaciju Ristića i Brkušanina, preciznim je udarcem završio branič Kulešov. Zvezdaši su nakon postignutog pogotka nastavili s ofanzivom. Akcije su se smjenjivale pred vratima gostiju kojima je teško uspijevalo prenijeti igru na protivničku polovicu leda. Inicijativa domaćih ipak nije dovela do promjene omjera, jer su se "veprovi" disciplinirano i učinkovito branili, vrebajući svaku priliku za mogući protunapad. Crvena zvezda je svoju priliku za povećanje vodstva dočekala u 12. minuti kad je prekršaj napravio Hergešić-Adamović.

Ovog puta Beograđani su popravili svoj učinak iz prvog igrača više. Za manje od minute, vratar "bijelih" ponovo je morao vaditi pak iz mreže. Strijelac za domaće je, poslije asistencija Daniela i Brkušanina, bio Sabadoš. Prekršaj Gajdaša minutu i pol kasnije, dao je gostima priliku da uhvate priključak s "crveno-belima". Domaći su ne samo odigrali čvrsto u obrani, nego su pedesetak sekundi kasnije zatresli mrežu Zagreba. Sabadoš je na asistenciju Podunavca povećao prednost Crvene zvezde. "Veprovi" su imali igrača više dulje od minute, ali nisu uspjeli zaprijetiti mreži Beograđana. Gosti su zadržali inicijativu i nakon izjednačenja snaga na ledu pa je samo 40 sekundi kasnije Ranković ispucao pak preko ograde. Zagrebaši su dobili novu priliku za upis na popis strijelaca.

Međutim, "crveno-beli" su i ovog puta bili odlični s igračem manje. Zagrepčanima nikako nije polazilo za rukom ozbiljnije zaprijetiti Rankovićevim vratima. Vrijeme je prolazilo, a gosti su propuštali i drugu priliku s igračem više. Tridesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, klupe za kažnjene su ponovo dobile korisnije. Pograbili su se Dziov i Čizmadija pa su obojica isključeni. Beograđani su se pokazali opasnijima u igri četvorice protiv četvorice. Trebalo im je četrdesetak sekundi da Brkušanin pretvori u pogodak kombinaciju Daniela i Podunavca.  Uskoro je završila i prva trećina koju bi "veprovi" najradije zaboravili. Nije bio problem samo što su primili čak četiri pogotka, nego što su tijekom cijele trećine uputili samo tri udarca. Utakmica je praktički već bila izgubljena pa je bilo preostalo samo ublažiti poraz.

Budući da više nisu imali što izgubiti, gosti su u nastavak susreta ušli potpuno otvoreno pa što bude. Crvena zvezda je prihvatila ovaj način igre pa se utakmica rasplamsala s prilikama na obje strane. Zagrepčani su se ravnopravno nosili s goropadnim domaćinom no u 26. minuti klupa "bijelih" se privremeno skratila jer je Kaleb zaradio disciplinsku kaznu. Manjak igrača nije utjecao na sposobnost zagrebaša da se bore s Beograđanima. Aktivna igra gostiju, dovela je i do prekršaja Daniela u 29. minuti. Zagreb je pritisnuo "crveno-bele" no ni ovog puta nije bio učinkovit s igračem više. Upravo se kod igrača više itekako osjetio izostanak Jačmenjaka. Nakon izjednačenja snaga na ledu, prošle su dvije minute prije nego što su domaći povećali prednost.

Nakon akcije Kulešova i Ristića, mrežu Zagreba zatresao je Zwick. Gosti nisu htjeli pokazati da li ih je ovaj pogodak uzdrmao, nego su nastavili igrati kao da se ništa nije zbilo. Tražili su "veprovi" prigodu za makar počasni pogodak no raspoloženi Ranković, zajedno sa svojim suigračima, nisu namjeravali dopustiti nijednom paku da završi njihovoj mreži. Ravnopravna borba se nastavila sve do posljednje minute u trećini kad je isključen Brkušanin. Još jednom su "bijeli" pokušali pretvoriti brojčanu prednost u zgoditak, ali su "crveno-beli" netaknute mreže priveli trećinu kraju. Crvena zvezda je i bez dvojice odličnih napadača stvorila nedostižno vodstvo dok su Zagrepčani ipak nastojali popraviti dojam.

Unatoč želji da se postigne pogodak, Zagrepčanima je bilo sve teže nositi se domaćim sastavom. Umor od dvije, a za pojedince i tri uzastopne utakmice sve je više uzimao danak. Crvena zvezda je uspješno odradila preostalu kaznu za svog napadača, a u 43. minuti na klupu za kažnjene sjeda Luka Jarčov. Domaćima je trebala jedna minuta da brojčanu prednost pretvore u pogodak. Brkušanin je asistirao Sabadošu za hat trick. Kad se činilo da Zagreb otklizuje prema rezultatskom potopu, najmlađi napad gostiju pronalazi put do protivničke mreže. Kombinaciju Jovića i Čizmadije, preciznim je udarcem završio Krikšić. Zagrebašima je prvi pogodak podigao raspoloženje i dao dodatni poticaj za nastavak igre. Gosti su pritisnuli "crveno-bele" i u 50. minuti iznudili isključenje Vukičevića.

Zagrebaši su se trudili iskoristiti brojčanu prednost no malo im je toga polazilo za rukom. Crvena zvezda se još jednom obranila, a kad je do povratka mladog napadača domaćih ostalo još šest sekundi Marković je asistirao Kulešovu za drugi pogodak Beograđana s igračem manje. Zagrebaše je primljeni pogodak "ohladio" od daljih napora za ublažavanje poraza pa su samo čekali da vrijeme napokon prođe. Ni Beograđanima više nije bilo previše do igre. Jedini koji su pokazivali entuzijazam bili su oni najmlađi pa je u 57. minuti juniorski napadač Tharakan na asistencije juniora Markovića i Mašića postigao osmi pogodak za domaće. Minutu kasnije, prekršaj Blagusa daje priliku "crveno-belima" za još jedan zgoditak. Međutim, četrdesetak sekundi kasnije, na klupu za kažnjene sjeda i Novaković.

U igri četvorice protiv četvorice ovog su se puta bolje snašli gosti. Luka Jarčov je u zadnjoj minuti nakon samostalne akcije zatresao mrežu Crvene zvezde. Povratkom Blagusa na led, Zagrepčani su 12 sekundi prije kraja dvoboja ostali s igračem više no bilo je to prekratko da bi se bilo što stiglo promijeniti. Domaći su tako zabilježili još jednu uvjerljivu pobjedu. Zvezdaši sada imaju 16 bodova više od drugouvrštenog Triglava i praktički su osigurali prvo mjesto. Uprava kluba se potrudila sastaviti momčad koja će jurišati na naslov i za sada je na dobrom putu. Pitanje je samo može li se razvoj srpskog hokeja svesti na samo jedan klub. Mi u Hrvatskoj već znamo odgovor. Na drugoj strani, Zagreb se borio koliko je mogao, no u oslabljenom sastavu s nekolicinom iscrpljenih igrača, teško se nešto više moglo učiniti. Nadajmo se da ćemo "veprove" vidjeti u boljem izdanju u domaćim dvobojima s Crvenom zvezdom.