Prvaci sigurno do pobjede

J Med Mla 171122 3Nakon tromjesečnog čekanja na početak, juniorsko prvenstvo se odvija brzinom svjetlosti. Dva dana nakon prve utakmice između Mladosti i Zagreba, na led Doma sportova isklizali su i juniori Medveščaka. Nasuprot njima stajali su branitelji naslova prvaka, hokejaši Mladosti. Poput "veprova" u prvom kolu, i "medvjedi" su rano poveli. Mladost je do kraja prve trećine uspjela izjednačiti, a početkom druge i preokrenuti omjer. Medveščak je sredinom druge trećine poravnao pa se u zadnju trećinu ušlo u rezultatskoj ravnoteži. "Mamuti" su vratili prednost odmah na početku treće dionice susreta, a neizvjesnost je potrajala sve do sredine zadnje trećine. Mladostaši su potom triput zatresli protivničku mrežu čime su osigurali pobjedu od 6:2.

Mladost 6 min

Medveščak: Pilipović, Ivasović - Babić, Matišin, Burazin, Paulović, Vuglač - Belinić, Hrnjak, Bublić, Rakar, Popović Tijan - Belina, Premerl, Hercigonja, Vujasinović, Fernandez Genc - Jünker Đurić I. Trener: Sertić

Mladost: Goršić - Seitz, Kramarić L., Kozina, Šutevski, Trstenjak - Kuzmanović S., Cerovečki, Grgurić, Jakovac, Mandić - Janjatović, Đerek, Idžan, Kramarić N., Hanžek. Trener: Franjković

Momčad Medveščaka ostala je između dvije sezone bez vratarskog dvojca Nikolić, Jünker-Đurić, braniča Matije Premerla i Burazina te napadača Mijača kojima je istekao juniorski staž. Od njih petorice, u ovoj su sezoni na led stupili samo vratari. Nikolić je standardni prvi vratar seniorske momčadi koja nastupa u IHL-u, dok se Jünker-Đurić nekoliko puta pojavio u svojstvu pričuve. Među igračima koji su i dalje juniori, trener Sertić nije imao na raspolaganju braniča Jakova Jünkera Đurića i napadača Lopotara. "Medvjedi" su ove sezone dobili značajni priljev igrača ulaznog godišta njih osam, od kojih je četorici, napadaču Vujasinoviću, braničima Tomislavu Premerlu i Beliniću te pričuvnom vrataru Ivasoviću ovo bio prvi nastup u uzrastu juniora. Mlađih juniora u sastavu nije bilo.

Ove sezone je dres seniorske momčadi u IHL-u nosilo pet Medveščakovih juniora od kojih je najviše utakmica odigrao Paulović i jedini postigao pogodak. "Medvjedi" su daleko zastupljeniji u juniorskoj selekciji u kojoj ih je zaigralo čak 13, uz još dvojicu mlađih juniora. Vratar Pilipović branio je na dvije utakmice uz postotak obrana od 87,3%, napadač Paulović je s 9 bodova najuspješniji u sastavu, a Burazin s 5 unutar petorice najučinkovitijih napadača. Među braničima je Belina jedan od najistaknutijih s 3 boda.

Na drugoj strani Mladost je nastupila u nešto drugačijem sastavu od onog koji je dva dana ranije svladao Zagreba. Umjesto vratara Rastovskog i Tomića, između vratnica je stajao Goršić. Braniča Savanovića je u trećem paru zamijenio mlađi junior Janjatović, a napadača Tina Kuzmanovića u drugom napadu, još jedan mlađi junior, Mandić koji inače igra na mjestu braniča. Trener Franjković i dalje nije mogao računati na napadače Dobrića i Pleštinu.

Suparnici su u utakmicu ušli oprezno, bez previše rizika tako da vratari u uvodnim minutama nisu imali previše posla. Međutim, prvi je pogodak ipak postignut već u četvrtoj minuti. Paulović se našao iza gola odakle je uposlio Burazina na prvoj stativi odakle napadač "modrih" dovodi svoju momčad u vodstvo. Na iduće uzbuđenje valjalo je pričekati dvije minute do isključenja Premerla. Mladostaši se nisu dobro snašli s igračem više pa nisu stvorili ni jednu, jedinu priliku u iduće dvije minute. Na drugoj strani, Goršić je u sedmoj minuti morao braniti bekhend Vuglača iz sredine.

"Mamuti" su prvi put ozbiljnije zaprijetili vratima Medveščaka tek kad su se snage opet izjednačile. Trstenjak je u  devetoj minuti tukao iz sredine. Pilipović odbija pak na stranu do Kozine koji udarcem iskosa s desne strane ne uspijeva svladati protivničkog vratara. "Žuti" su sada preuzeli inicijativu pa je Pilipović u par navrata morao intervenirati. "Medvjedi" su na izazov protivnika odgovorili početkom drugog dijela trećine. Goršić je u 11. minuti odličnom obranom zaustavio udarac Burazina iz neposredne blizine, a potom mu obranio i odbijanac. Medveščak je još neko vrijeme opsjedao vrata "žutih", a onda je u 12. minuti Trstenjak pobjegao u protunapad. Pod prekršajem Vuglača je pucao iz sredine, a nakon Pilipovićeve obrane, Mladost je ostala s igračem više.

Obrana Medveščaka je ovog puta imala nešto težu zadaću nego kod prethodnog isključenja. Pilipović je skupio par obrana, a naročito se istaknuo zaustavivši udarac Hanžeka iz sredine u 13. minuti. Netom po izjednačenju snaga na ledu, Rakar izlazi sam pred gol no njegov bekhend nije svladao Goršića. U idućoj minuti Mladost je poravnala omjer. Trstenjak je izveo slalom kroz postavu "modrih" i sigurnim udarcem iz blizine pogodio mrežu. "Medvjedi" su u 16.  minuti ponovo mogli biti u vodstvo, ali rakarov udarac iskosa s desne strane nije iznenadio vratara "žutih". Medveščak je u završnici trećine bio bolja momčad. Goršić je tri minute prije odmora zaustavio pokušaj Burazina iskosa s lijeve strane, a minutu kasnije i udarac Paulovića iz blizine.

Nakon uvjerljive pobjede protiv Zagreba, mladostaši nisu očekivali da će Medveščak biti tako tvrd orah. "Mamuti" su se previše oslanjali na mogućnosti svoje prve petorke zaboravljajući da protivnik ima ujednačeniju momčad bez ijednog mlađeg juniora u sastavu. Uvodne minute nastavka pripale su mladostašima koji su u više naleta uputili niz udaraca prema vratima "modrih". Pritisak Mladosti doveo je i do prekršaja Fernandeza Genca u 24. minuti. "Žutima" je treća bila sreća pa su nakon gotovo pune dvije minute kombiniranja po protivničkoj trećini, iskoristili brojčanu prednost. Luka Kramarić je uposlio Đereka koji puca s lijeve strane, a Grgurić pred vratima skreće pločicu u mrežu.

Vodeći pogodak dao je dodatni poticaj "mamutima" koji idućih nekoliko minuta stvaraju prilike za povećanje razlike. Međutim, prekršaj Luke Kramarića u 29. minuti dao je "medvjedima" priliku za izjednačenje. Medveščaku je trebalo svega trideset sekundi da nadmudri protivničku obranu. Vuglač se našao iza gola odakle je uposlio Paulovića pred vratima koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Minutu kasnije, u velikoj se prilici ponovo našao Rakar. U protunapadu je izašao sam pred vrata no Goršić je i iz ovog međusobnog dvoboja izašao kao pobjednik. Uslijedilo je dugo zatišje koje je potrajalo gotovo pet minuta. Igralo se sporo i nepovezano, bez ijednog udarca prema bilo čijim vratima.

Dosadu je razbio Trstenjak udarcem sdesna u 36. minuti koji pogađa stativu. Završnica trećine donijela je nešto više uzbuđenja. Tri minute prije kraja trećine, Matišin pravi prekršaj nad Grgurićem koji mu uzvraća udarac pa je sudac obojicu poslao na klupe za kažnjene. U igri četvorice protiv četvorice bolje se snašla Mladost koja je pritisnula "modre" no Pilipović je u par navrata zaustavio pakove upućene prema vratima. Obje su momčadi u 39. minuti zaigrale s punim postavama no tridesetak sekundi pred odlazak na odmor prekršaj pravi Paulović. "Medvjedi" su se aktivno i učinkovito branili no čekala ih je teška zadaća na početku posljednje trećine.

Mladost nije gubila vrijeme. Za samo 22 sekunde zadnje trećine, "žuti" su iskoristili igrača više. Kozina je vratio pak na plavu liniju do Seitza tuče prema vratima. Pilipović odbija pločicu, ali samo do Nikole Kramarića koji udarcem slijeva pogađa mrežu. Medveščak je minutu kasnije dobio priliku za odgovor nakon isključenja Cerovečkog. Mladost je igrala aktivnu obranu pa su se tijekom iduće dvije minute prigode nizale na obje strane. Vratari su bili na visini zadatka pa se mreže nisu tresle. Medveščak nakon izjednačenja snaga na ledu preuzima inicijativu i stvara više prigoda. Izdvajamo onu Vuglača u 47. minuti kad je pucao izbliza, a Goršić odličnom obranom sačuvao svoju mrežu.

Minutu kasnije Vuglač pravi prekršaj i dobija i disciplinsku kaznu što je značilo da ga neće biti u igru do mogućeg produžetka. Mladostašima je ovog puta trebalo samo 17 sekundi da iskoriste igrača više. Trstenjak je vratio pak na plavu liniju odakle Luka Kramarić preciznim udarcem postiže pogodak. "Mamuti" su u idućem napadu mogli povećati prednost kad je Jakovac pucao iskosa s desne strane. Idućih nekoliko minuta se malo toga događalo na ledu, a onda je u 54. minuti Hanžek izmaknuo pažnji obrane "modrih" i izašao sam pred vrata. Međutim, Pilipović je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije, pak se ponovo našao u mreži Medveščaka.

Nikola Kramarić se probio po lijevoj strani i pucao prema vratima. Pilipović odbija pak, ali samo do Kramarića koji iz drugog pokušaja pogađa mrežu. Grgurić je u 56. minuti tukao iz sredine, a pak se odbija do Seitza koji puca s plave linije. Pak je u letu skrenuo Mandić i on je završio u vratima Medveščaka. Zadovoljni rezultatom, "mamuti" su u završnici susreta prepustili inicijativu protivniku. "Medvjedi" su stvorili niz prigoda iz kojih su mogli ublažiti poraz, a najizgledniju je imao Fernandez Genc u 58. minuti kad je pucao iz blizine. Međutim, Goršić je zaključao svoja vrata i osigurao visoku pobjedu svoje momčadi.

Mladost je tek u trećem dijelu susreta opravdala ulogu favorita i došla do planirana tri boda. Ovog puta je to bilo dovoljno no "medvjedi" su pokazali da se mogu nositi s prvacima te da bi prvenstvo moglo biti zanimljivije nego što se to isprva činilo. Premda "mamuti" imaju nekolicinu igrača koji su već standardni članovi seniorskog sastava cijela momčad nije na toj razini pa u igri Mladosti dolazi do velikih razlika ovisno o tome koja je postava na ledu. Medveščak se dobro nosio s favoriziranim protivnikom, a kad se "medvjedi" još malo uigraju, mogli bi doći i do bodova protiv Mladosti što obećava zanimljivo doigravanje za naslov prvaka.