Nesalomljivi Hrvati došli do pobjede

wc20hrvpol05Hrvatska mlada reprezentacija je poslije dva poraza u trećem kolu svjetskog prvenstva divizije IB zabilježila prvu pobjedu. Hrvati su se žestoko borili tijekom cijele utakmice i odbili predati kad je sve izgledalo izgubljeno. Prvih dvadeset minuta proteklo je u ravnopravnoj borbi u kojoj su mreže ostale mirovati. Naši mladi hokejaši su poveli početkom druge trećine no Poljska je smjesta izjednačila. Poljaci su tijekom druge trećine imali nešto više od igre što su okrunili zgoditkom u drugom dijelu trećine. Poljska je u zadnjoj trećini povećala razliku, ali su Hrvati sredinom trećine smanjili zaostatak. Kad su Poljaci u završnici trećine ponovo otišli na dva gola razlike činilo se da je utakmica odlučena. Međutim, Hrvatska je poslije pola minute predaha krenula sa šestoricom igrača i u minutu i pol je postigla dva pogotka za izjednačenje i produžetak. Dodatnih pet minuta je proteklo u obostrano opreznoj igri pa je odluka pala u raspucavanju u kojem su Hrvati bili uspješniji.

Opširnije...

Težak poraz na kraju

wc20esthrv01Hrvatska je u posljednjoj utakmici na svjetskom prvenstvu divizije IB pretrpjela težak poraz od Estonije kojim je izgubila mogućnost osigurati opstanak u trećem razredu svjetskog hokeja. Estonci su žestoko krenuli u utakmicu i s dva zgoditka u prvih pet minuta usmjerili utakmicu u svoju korist. Hrvatska je promijenila vratara i uspostavila ravnotežu u igri no Estonci su sačuvali stečenu prednost, a u završnici trećine su dvaput iskoristili igrača više i praktički dobili utakmicu. Hrvati su bilo kakvu nadu u čudesni preokret izgubili u prvoj minuti nastavka u kojoj je Estonija povećala razliku. Nemajući što izgubiti, hrvatska reprezentacija je bacila sve karte u napad i u prvom dijelu trećine dvaput smanjila zaostatak. Međutim, Estonci su do sredine druge trećine povećali razliku. Hrvatima je do kraja trećine pošlo za rukom još jednom popraviti omjer. Estonija je i u zadnjoj trećini postigla pogodak u prvoj minuti, a nekoliko minuta kasnije je postavila i konačnih 8:3. Hrvatska je tako ostala na dva boda u iščekivanju talijanske pobjede protiv Poljske koja bi zadržala Hrvate u diviziji IB.

Odluka će pasti u zadnjem kolu

Oihrvtur01Hrvatska je upisala drugu uzastopnu pobjedu na kvalifikacijskom turniru za Olimpijske igre. Nakon Tajvana, hrvatski hokejaši su svladali i suparnike iz Turske. Pobjeda je na kraju izgledala uvjerljivo, ali su se Hrvati trebali dosta potruditi da je dosegnu. Hrvatski strijelci su tijekom prve trećine bili jednako neučinkoviti kao protiv Tajvana. Turci su se uspješno branili, a kad su u završnici trećine ostali s igračem više, pogotkom u posljednjoj minuti su prešli u vodstvo. Turska je početkom druge trećine zadala još jedan udar povećavši razliku na dva gola. Kad su Hrvati minutu kasnije ostali s igračem manje pojavila se zabrinutost. Međutim, Hrvatska je tijekom iduće dvije minute postigla čak dva pogotka s igračem manje. Turci se nisu oporavili od ovog neugodnog iznenađenja pa su do kraja trećine primili još jedan pogodak. Hrvatska je tek u posljednjoj trećini zaigrala kako se od nje očekivalo pa je za dvadeset minuta još tri puta zatresla mrežu za konačnih 6:2.

Hrvatska zapela u prvom krugu

oisrbhrv01Hrvatska nije uspjela proći prvi krug kvalifikacija za nastup na Olimpijskim igrama u Cortini 2026. Nakon dvije pobjede protiv Tajvana i Turske, hrvatski "oklopnici" su pokleknuli u borbi protiv Srbije. Domaći sastav je imao blagu inicijativu tijekom prve trećine no mreže su mirovale sve do završnice trećine u kojoj su Srbi iskoristili prednost dvojice igrača više. Nastavak dvoboja je donio rastrganu igru s obje strane bez previše prigoda za pogotke pa nikoga nije začudilo što su mreže mirovale svih dvadeset minuta. "Orlovi" su početkom treće trećine povećali razliku i napravili veliki iskorak prema osvajanju turnira. Hrvatima je malo toga polazilo za rukom pa je nada u preokret svakom minutom bivala sve manja. Kad su domaći u završnici trećine postigli i treći pogodak, priči je bio kraj. Srbija je malo kasnije još jednom zatresla mrežu za konačnih 4:0 koja srpske hokejaše vodi u sljedeći krug kvalifikacija.

Hrvatska protiv Estonije - 7 godina kasnije

Estonia02Posljednjeg dana svjetskog prvenstva divizije IB mladu reprezentaciju Hrvatske čeka vjerojatno odlučujući susret u borbi za opstanak. Hrvatski hokejaši će se sučeliti reprezentaciji Estonije, države koja je površinom manja i koja ima tri puta manje stanovnika od Hrvatske, a ipak ima sedam zatvorenih i pet otvorenih klizališta. Hrvatski hokejaši su se često susretali s estonskima u sva tri uzrasta, a u posljednje vrijeme Estonci su imali više uspjeha. Estonsku mladu reprezentaciju je novi sustav natjecanja zatakao u diviziji IIB. Momčad s Baltika je već u drugoj sezoni izborila napredak u diviziju IIA  u kojoj je ostala šest godina, napredujući malo po malo sve dok se ponovo nije probila u viši razred natjecanja. Estonci su u diviziji IB već četvrtu godinu za redom pa ćemo se imati priliku boriti za bodove po prvi put poslije prosinca 2016. Tada smo upravo u Tallinnu ispali u diviziju IIB iz koje smo se jedva iskoprcali prije dvije godine.

Ukrajina preokretom do pobjede

wc20ukrhrv2Hrvatska mlada reprezentacija je na krilima uspjeha protiv Poljske pružila vrlo dobar otpor reprezentaciji Ukrajine u utakmici četvrtog kola svjetskog prvenstva divizije IB na Bledu. Ukrajinci su tijekom prve trećine imali više od igre što su okrunili zgoditkom u prvom dijelu trećine. Hrvati su se učinkovito branili vrebajući svaku prigodu za pogodak. Hrvatska je početkom druge trećine izjednačila što je potaknulo ukrajinske hokejaše na opću ofenzivu. Prigode su se nizale pred hrvatskim vratima, ali nijedan pak nije prošao pokraj vratara naše reprezentacije. Hrvatska je u završnici trećine preokrenula omjer pa se na drugi odmor pošlo s minimalnom prednošću naši hokejaša. Posljednja trećina nije donijela promjenu u odnosu snaga. Ukrajinci su napadali, Hrvati su se aktivno branili. Odluka je ipak pala u tri minute prvog dijela trećine. Ukrajina je izjednačila iz kaznenog udarca, a potom u kratkom roku postigla još dva pogotka koji su usmjerili utakmicu u njenu korist. Ukrajinci su u drugom dijelu trećine još jednom zatresli mrežu za konačnih 5:2.