Belgijanci bez briga

belgijaNakon dvije najteže utakmice na turniru, Hrvatska će imati dan odmora. Treći protivnik naše momčadi na svjetskom prvenstvu u Zagrebu bit će sastav Belgije. Belgijanci su jedan od najstalnijih članova ovog razreda natjecanja. Izuzevši sezonu 2013/14 koju su proveli u diviziji III, mladi hokejaši Belgije natječu se u diviziji IIB od njenog osnivanja u sezoni 2011/12. Belgija je dosljedna u osvajanju četvrtih mjesta na turnirima, jedini put kad nisu bili četvrti, Belgijanci su ispali u najniži razred natjecanja. Kako stvari stoje, Belgija je i na predstojećem turniru najveći kandidat za osvajanje "drvene medalje".

Belgija je svjetsko prvenstvo divizije IIB u Beogradu otvorila uvjerljivom pobjedom protiv Turske. Turci su isprva pružali dobar otpor. Vodstvo Belgije od 2:0 su ubrzo smanjili pa se na prvi odmor pošlo s minimalnom prednošću Belgijanaca. Belgija je u nastavku susreta povećala razliku, ali su Turci potom s dva uzastopna zgoditka izjednačili. Belgijanci su se pred kraj trećine ipak vratili u vodstvo. Otpor Turaka slomljen je tek u zadnjih deset minuta susreta kad Belgija postiže četiri gola za redom. Belgijancima je potom uslijedio dvoboj s uzdrmanim Hrvatima. Naši su dobili prvu trećinu s 2:0, da bi Belgija sredinom druge trećine uhvatila priključak. U drugom dijelu zadnje trećine Hrvatska je prvo pobjegla na dva razlike, Belgija se ponovo približila, da bi Hrvati naposljetku postavili konačnih 4:2 u svoju korist. Belgijanci su iz trke za medalje počeli ispadati porazom u trećem kolu od domaćina. Srbija je na brzinu dvaput zatresla mrežu, ali je Belgija do sredine prve trećine smanjila zaostatak. Srbi su malo kasnije opet otišli na dva razlike no Belgijanci ubrzo opet smanjuju razliku. Na prvi odmor se ipak otišlo s dva razlike u korist domaćih. Srbija je pobjedu osigurala s dva zgoditka u prvom dijelu druge trećine. Belgijanci su u prvom dijelu zadnje trećine prišli na dva gola manjka, a kad su izvukli vratara Srbi su to znali iskoristiti. Na kraju su ipak Belgijanci imali zadnju riječ smanjivši na 7:5 u korist domaćih.

Težak poraz od Španjolske “objasnio” je Belgijancima da se još uvijek ne mogu boriti za odličja u ovom razredu natjecanja. Ništa u prvoj trećini nije najavljivalo katastrofu koja će zadesiti Belgijance koji su poveli na utakmici. Španjolska je izjednačila tek u zadnjoj minuti prve trećine. Belgija je početkom druge trećine opet povela, Španjolci su ubrzo izjednačili no Belgijanci su do sredine druge trećine ponovo imali prednost. Međutim, u završnici druge trećine Španjolska je s tri zgoditka u 72 sekunde ne samo preokrenula omjer nego i stekla razliku od dva gola. Španjolci su i u zadnjoj trećini nastavili nemilosrdno puniti protivničku mrežu zaustavivši se tek na 9:3. Budući da bi ih samo nevjerojatno težak poraz od Meksika izbacio u niži razred natjecanja. Belgijanci su si dopustili opuštanje u zadnjem kolu. Belgija je povela s 2:0, da bi Meksikanci ubrzo izjednačili. Do kraja prve trećine obje su momčadi po jednom zatresle mrežu. Belgija se na samom početku druge trećine vratila u vodstvo, ali je Meksiko do sredine trećine preokrenuo omjer. U posljednjoj trećini nije bilo pogodaka pa je Belgija unatoč porazu ostala četvrta, a “žrtva” je postala Turska koja je u zatvorenom krugu izvukla najkraću šibicu.

U siječnju 2014. Belgija je bila na samom dnu sustava natjecanja mladih reprezentacija. Na turniru divizije III u Izmiru, Belgijanci su jednu za drugom nanizali pet pobjeda. Redom su padale reprezentacije Meksika, Novog Zelanda, Turske, Južne Afrike i Bugarske za osvajanje zlatnog odličja i ulaska u diviziju IIA. Krajem iste godine na svjetskom prvenstvu divizije IIA koje se održalo u Jaci, Belgija je na početku svladala Australiju u produžetku. Opstanak su Belgijanci osigurali već u idućoj utakmici u kojoj su nadjačali Island. Protiv Španjolske i Hrvatske Belgija nije imala nikakvih izgleda, ali su u zadnjem kolu iščupali bod Srbiji čime su osvojili četvrto mjesto.

Iduće sezone, domaćin turnira divizije IIA bila je Srbija. Belgija je u prvoj utakmici svladala Kinu, nakon čega je uslijedio poraz od Rumunjske. Belgijanci su potom osigurali opstanak uvjerljivom pobjedom nad Australijom. U posljednja dva kola Belgija je visoko poražena od Španjolske i Srbije pa je ostala na četvrtom mjestu. U španjolskom Logroneu iduće sezone Belgija je na početku turnira svladala Meksiko. Uslijedili su porazi od Koreje i Srbije, a potom i od Španjolske. Za opstanak u ovom razredu natjecanja pobrinula se Srbija koja je u zadnjem kolu svladala Meksiko tako da su Belgijanci mogli opušteno odigrati protiv Australije i drugom pobjedom obraniti četvrto mjesto.

Belgiju će u Zagrebu po prvi puta voditi kanadski trener Mike Kolodziejczyk. Kao igrač, nastupao je u belgijskom prvenstvu sve do 2005., ali kao trener nema previše iskustva. Tri je godine vodio belgijskog prvoligaša Liege, a isto toliko i drugu momčad nizozemskog prvoligaša Microz Eatersa iz Limburga u jednoj od nizozemskih nižih liga. Na širi popis stavio je 19 igrača i četvoricu vratara. Velika većina su članovi belgijskih klubova, a samo jedan od vratara i dvojica igrača nastupaju u inozemstvu. Najzanimljiviji izbor novog belgijskog izbornika bit će onaj čuvara mreže. Nijedan od četvorice kandidata nema nijedan nastup u belgijskom dresu. Ako bismo se trebali kladiti tko će isklizati na otvaranju prvenstva protiv Izraela, pokazali bismo na Ignacea van Notena, 16-godišnjeg vratara Red Bulla koji je ove sezone nastupio na devet utakmica EBYSL-a za zajednički sastav "bikova" i Zell am Seea. Ukupni učinak ovog 184 cm visokog vratara je 90,8% zaustavljenih udaraca. Tko bi mu od preostale trojice debitanata trebao biti pričuva i nije previše bitno, a ako bismo trebali izdvojiti jednog, onda bi to bio dvije godine stariji Cisse van der Weyde. Vratar Phantomsa iz Antwerpena branio je na 12 utakmica domaćeg juniorskog prvenstva i 3 utakmice belgijskog prvenstva.

Obrana Belgije bit će znatno oslabljena zbog ozljede Antoinea Janssena, člana švicarskog juniorskog drugoligaša Rappersvillea koji iza sebe ima dva svjetska prvenstva mladih reprezentacija i izostanka Nathana Comperea koji je prošle sezone debitirao u obje belgijske mlade reprezentacije, a koji ove sezone nastupa u kanadskoj juniorskoj ligi GMHL. U Zagrebu će prvi među čuvarima plave linije biti Jacob Huyghe. Rođen 1999., član je Mechelena za kojeg je u BeNe ligi ove sezone odigrao 15 utakmica na kojima je postigao 9 bodova. U reprezentaciji je debitirao 2016. u juniorskoj diviziji IIB. Do sada je nastupio na dva juniorska i jednom svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija. U pravilu je usredotočen na obranu pa je svoju jedinu asistenciju upisao na turniru mladih reprezentacija prije dvije godine. Njemu uz bok stajat će godinu dana mlađi Lowie Cuylaerts. Za razliku od Huyghea, za svoj Herentals nije upisao nijedan bod u 14 utakmica BeNe lige, ali je zato bio učinkovit u reprezentaciji. U svom debitantskom nastupu za mladu reprezentaciju na prošlogodišnjem turniru u Beogradu upisao je čak 5 asistencija. Par mjeseci kasnije, zabilježio je još 4 boda u juniorskoj reprezentaciji na prvenstvu divizije III.

U Herentalsu nastupa i Brent Bogaerts, također rođen 2000. Ove sezone odigrao je 13 utakmica u BeNe ligi na kojima je postigao 3 asistencije. Iza sebe ima nastupe na dva juniorska i jednom svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija. Jedinu asistenciju zabilježio je na juniorskom turniru divizije III prošle sezone. Pregled belgijske obrane zaključujemo Sachom Emontsom-Pohlom. Rođen 2001. ove sezone nastupa za Liege u belgijskoj ligi. Odigrao je 9 utakmica na kojima je postigao 7 bodova. Na svom debitantskom nastupu u belgijskom dresu postigao je 4 boda na juniorskom prvenstvu divizije III.

Posljednjih godina, u seniorskim sastavima svjetskih velesila sve češće primjećujemo hokejaše koji još uvijek imaju pravo nastupa i za mlade reprezentacije. Dubois u Kanadi, Petersson i Andersson u Švedskoj, Nečas i Chytil u Češkoj, Hughes u SAD, Tolvanen i Heiskanen u Finskoj, primjeri su s posljednjeg svjetskog prvenstva. U slabije razvijenim hokejaškim zemljama ima daleko više mladih hokejaša koji nastupaju i za seniore. Posljednjih godina istovremeno su u seniorskoj i mladoj reprezentaciji igrali Fičur, Nikolić, Smolec, Kegalj, Rosandić, Luka Jarčov, Miličić, Janković, Vukoja i Šakić. Belgijski primjer za ovu sezonu je Alec James, rođen 1999. kojem je jedini nastup u belgijskom dresu bio prošle godine u seniorskoj reprezentaciji u diviziji IIA. Ostao je bez učinka, ali se zato nada da će u svom prvom i posljednjem nastupu u mladoj reprezentaciji biti bolje sreće. Visoki i snažni napadač, član je Leuvena za kojeg je u BeNe ligi postigao 22 boda u 14 utakmica. Belgijski napad bio bi jači da je izbornik mogao računati i na Olivera de Croocka koji je nakon šest godina u Švicarskoj prešao Atlantik i sada nastupa u ligi USPHL. U svoja dva nastupa za "dvadesetku" postigao je čak 13 bodova.

Najiskusniji napadač belgijske reprezentacije bit će Stefaan Swennen koji je ukupno nastupio na četiri juniorska i tri svjetska prvenstva mladih reprezentacija. U juniorskoj reprezentaciji postigao je 17 bodova, dok je u mladoj bio puno suzdržaniji. Na posljednjem prvenstvu u Beogradu, postigao je dva zgoditka. Član je Mechelena za kojeg je u BeNe ligi upisao dvije asistencije u 9 utakmica. Od svih kandidata za nastup u Zagrebu, na prošlogodišnjem beogradskom turniru najučinkovitiji je bio Ben Coolen. Na svom prvom turniru mladih reprezentacija bio je izuzetno raspoložen sa 6 bodova. Iste sezone je u juniorskoj diviziji III upisao čak 10 bodova. Ukupno ima tri nastupa na svjetskim prvenstvima. Rođen 2000., član je Herentalsa za kojeg je u BeNe ligi postigao 14 bodova u isto toliko utakmica.

Njegov klupski suigrač i vršnjak, Jacques de Ceuster, također je odigrao 14 utakmica u BeNe ligi na kojima je postigao 8 bodova. Za Belgiju je nastupio na dva juniorska i jednom svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija. Prošle sezone je postigao 5 bodova za juniore u diviziji III i 4 boda na beogradskom turniru divizije IIB. Jednaki učinak na svom prvom svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija imao je i Ake Klijsen. U juniorskoj reprezentaciji odigrao je tri turnira od kojih je, prema očekivanju, najučinkovitiji bio prošle sezone u diviziji III s 5 bodova. Član je Phantoma iz Antwerpena za koje je u BeNe ligi postigao 7 bodova u 12 susreta. Pregled belgijske navale završavamo jednim od rijetkih igrača iz inozemstva koji su se odazvali pozivu. Tanguy Auger već šest godina igra u Francuskoj, a trenutno je član prvoligaša Gapa za kojeg je u 19 utakmica upisao jednu asistenciju. Rođen 1999. za Belgiju je debitirao prije tri godine u mladoj reprezentaciji. Ukupno je nastupio na tri svjetska prvenstva mladih reprezentacija i jednom juniorskom. Prošle sezone u Beogradu je postigao 4 boda.

Hrvatska i Belgija sučelile su se krajem 2014. na svjetskom prvenstvu divizije IIB u Jaci. Naši su jurili zlatnu medalju kako bi se smjesta vratili u viši razred natjecanja iz kojeg su ispali prethodne sezone u Debrecinu. Hrvatska je nizala pobjedu za pobjedom. Redom su padale Srbija, Australija i Island pa su Hrvati nakon tri kola dijelili prvo mjesto s jednako uvjerljivom Španjolskom. Na drugoj strani, Belgija se kao povratnik iz divizije III borila za opstanak. Belgijanci su veliki dio posla obavili u prvom kolu pobjedom protiv Australije u produžetku, a sve brige su skinuli s leđa svladavši Island u drugom kolu. Nakon očekivanog poraza od Španjolske, Belgija je isklizala na dvoboj s Hrvatskom. U petoj minuti utakmice Belgija je povela pogotkom Coolena. Naši su imali više od igre, ali su izjednačili tek u 12. minuti s igračem manje. Strijelac je bio Luka Jarčov. Hrvatska je u nastavku utakmice pojačala pritisak no u vodstvo je prešla tek u 35. Minuti zgoditkom Krnića. Belgijanci su minutu prije kraja druge trećine propustili iskoristiti kazneni udarac. Vukoja je u 41. minuti povećao prednosti naših, ali je Belgija samo dvije minute kasnije smanjila zaostatak preko van Notena. Neizvjesnost je potrajala do 54. minute kad Jarčov pogađa mrežu s igračem više. Točku na “i” četvrte hrvatske pobjede postavio je Janković u 59. minuti za konačnih 5:2. Hrvatska je u posljednjem kolu svladala Španjolsku i vratila se u diviziju IIA u kojoj je ostala još dvije godine, a Belgijanci su na kraju ostali četvrti.

Drugu utakmicu s Belgijancima hrvatski su mladi reprezentativci odigrali na prošlom svjetskom prvenstvu divizije IIB u Beogradu. Hrvatska je na otvaranju turnira upisala neugodan poraz od Srbije koji je otežao naše planove za povratak u viši razred natjecanja, dok su Belgijanci uvjerljivom pobjedom nad Turskom znatno popravili svoje raspoloženje. Hrvatsku je u prvoj trećini dobro služio igrač više. U osmoj minuti naši su poveli pogotkom Kramarića, a u 18. minuti strijelac s igračem više bio je Crnec. Belgija se ravnopravno nosila s Hrvatskom u igri petorice protiv petorice. U nastavku susreta Hrvati su bili u podređenom položaju. Naleti Belgije nizali su se jedan za drugim no protivnik je samo u 35. minuti pronašao put do mreže, a strijelac je bio Coolen. Hrvatska je u zadnjoj trećini “došla k sebi” i zagospodarila ledenom plohom. Paulović je u 53. minuti pogotkom s igračem više povećao hrvatsku prednost no minutu kasnije Daems vraća neizvjesnost u utakmicu. Naši su pobjedu osigurali tek u 57. minuti drugim pogotkom Paulovića. Hrvatska je do kraja turnira svladala još Meksiko i Tursku čime je osigurala brončanu medalju, a poraz od Španjolske zatvorio je put prema srebru. Belgija je do kraja turnira redom gubila od Srbije, Španjolske i Meksika, ali joj je visoka pobjeda iz prvog kola donijela čak četvrto mjesto.

Hokej je u Belgiji egzotičan sport i takav će i ostati u dogledno vrijeme. Činjenica da belgijskih igrača koji nastupaju u prekomorskih zemljama nema na svjetskom prvenstvu ukazuje da, igrači ili nemaju interesa igrati za reprezentaciju ili da savez nema sredstava da im plati put i povratak. Belgijska mlada reprezentacija tako ostaje prikovana na četvrto mjesto divizije IIB što nikoga u Belgiji ne muči previše. Za veliku većinu mladih belgijskih hokejaša koji prijeđu u seniorski uzrast, najviši domet je mjesto u nekom od klubova koji nastupaju u zajedničkoj belgijsko-nizozemskoj ligi. Ove sezone ih je pet od ukupno 12 u konkurenciji. Pojedinci zaigraju u Nizozemskoj ili nekoj od nižerazrednih liga u hokejaški jačim zemljama poput Njemačke ili Francuske. Belgija ima dva puta više klizališta od Slovenije i šest puta više registriranih seniora, ali se ne može nositi ni s Hrvatskom, jer taj sport jednostavno nije dovoljno popularan da bi se igračima pružio bolji razvoj.

Hrvatska bi od deset utakmica protiv Belgije na neutralnom terenu vjerojatno dobila svih deset. Hrvati su svladali Belgijance i u Beogradu gdje nisu bili osobito raspoloženi za igru nakon uvodnog poraza od Srbije. Belgijska momčad nije ravnopravna hrvatskoj ni po čemu, ali to ne znači da je se smije podcijeniti. Protiv Belgije ćemo igrati trećeg dana turnira kad ćemo već znati kako smo prošli s Nizozemskom i Srbijom. Budemo li uspješni, Belgijanci nas neće moći zaustaviti bez naše pomoći. Jednako tako, ne budemo li bili na čelu ljestvice pred dvoboj s Belgijancima, imat ćemo dan odmora tijekom kojeg ćemo se moći pribrati i zaigrati pred svojim navijačima najbolje što možemo. Zagrebačka hokejaška publika zna cijeniti pošteni sportski pristup utakmici i spremna je oprostiti i mogući neuspjeh. Budući da vjerujemo u uspjeh i u prve dvije utakmice, jasno je da očekujemo pobjedu i protiv belgijskog sastava.