Hrvatska protiv Poljske - 11 godina kasnije

Poland01Hrvatska će poslije dvije teške utakmice na uvodu svjetskog prvenstva mladih reprezentacija imati dan odmora, a onda joj slijedi dvoboj protiv Poljske. Poljaci su još od preustroja sustava svjetskih prvenstava možda i najstalniji član divizije IB. Poljska je samo jednom izostala iz trećeg razreda svjetskog hokeja kad se poslije pobjede na turniru u Donjecku 2012. uvrstila u diviziju IA iz koje je smjesta ispala. Poljaci su u pravilu osvajali medalje pa su u razdoblju od 2014. do 2018. osvojili jednu broncu i četiri srebra za redom. Poljska reprezentacija je prije dvije godine podbacila i ostala tek šesta, ali nije ispala zbog izbacivanja Rusije i Bjelorusije sa svjetskih prvenstava. Hrvatska reprezentacija je protiv poljske posljednji put igrala na istom turniru kao i protiv Talijana. Bili su to slavni dani za hokej u Hrvatskoj kad se u Domu sportova tražila "karta više za EBEL", a mlada reprezentacija je sjajnim igrama davala nadu u svijetlu budućnost hrvatskog hokeja.

Poljska je prošle sezone bila domaćin svjetskog prvenstva divizije IB. Domaći su se u prvom kolu sučelili reprezentaciji Estonije. Poljaci su se neočekivano našli u podređenom položaju, ali su izdržali prvih dvadeset minuta bez primljenog pogotka. Estonija je u nastavak dvoboja ušla još odlučnije pa je u prvih pet minuta dvaput iskoristila igrača više. Poljska se naposljetku pribrala te je sredinom trećine dvaput zaredom zatresla mrežu za izjednačenje. Domaći sastav je uz podršku brojnih navijača u zadnjoj minuti pred odmor preokrenuo omjer. Poljaci su u posljednjoj trećini preuzeli inicijativu no Estonija je izdržala protivničku ofenzivu i sredinom trećine još jednom iskoristila brojčanu prednost. Mreže se do kraja trećine više nisu tresle, a u produžetku Poljska postiže pobjedonosni pogodak za konačnih 4:3. Nakon tijesne pobjede protiv Estonije, teško je bilo biti optimist pred okršaj s Ukrajinom koja je glatko svladala Italiju s 4:0. Ukrajinci su krenuli žestoko i za manje od tri minute dvaput zatresli mrežu. Poljaci su ipak zbili svoje redove i do kraja trećine sačuvali svoju mrežu. Poljska je u nastavku susreta zaigrala bolje, preuzela inicijativu i sredinom druge trećine smanjila zaostatak. "Orlovi" su pojačali pritisak i nekoliko minuta kasnije izjednačili još jednim pogotkom s igračem više. Međutim, kad su se Poljaci ponadali da će u završnici trećine još jednom iskoristiti igrača više, Ukrajina se zgoditkom s igračem manje vratila u vodstvo. Poljska se u zadnjoj trećini ponovo našla u podređenom položaju. Ukrajina je u prvom dijelu trećine postigla još dva pogotka i time osigurala pobjedu s konačnih 5:2.

Poljaci su se poslije dva kola našli na predzadnjem mjestu, a pred njima su bili Japanci koji su svladali Koreju i s Talijanima igrali produžetak. Prvu trećinu je obilježila obostrano otvorena igra. Raspoloženi vratari su držali svoje mreže netaknutima sve do drugog dijela trećine. Poljska je povela s igračem više, a Japan je na isti način izjednačio prije odlaska na odmor. "Samuraji" su u nastavku susreta pojačali tempo što je urodilo plodom. Poljski vratar je triput zaredom morao vaditi pak iz mreže prije nego što su njegovi suigrači u završnici trećine smanjili zaostatak. Japan je zadržao inicijativu i u trećoj dionici dvoboja. Azijati su do sredine trećine postigli još dva pogotka prije nego što je i Poljacima pošlo za rukom pronaći put do mreže. Kad su Japanci na ulasku u drugi dio trećine postigli i sedmi pogodak, bilo je jasno da će Poljska ostati bez ijednog boda u ovom susretu. Poljska nije bila favorit ni u dvoboju s Italijom, ali je na kraju ipak ostavila bolji dojam, nego u prethodna dva susreta. Prva trećina je prošla u obostrano opreznoj igri, bez puno prigoda za pogotke. Poljaci su u nastavku susreta preuzeli igru u svoje ruke no talijanska mreža je mirovala unatoč velikom broju prigoda. Talijani su se uglavnom branili, a onda su u završnici trećine iskoristili jednu od rijetkih prigoda i poveli. Poljska je početkom zadnje trećine izjednačila, ali je par minuta kasnije primila zgoditak s igračem manje. Italija je potom zatvorila igru i Poljaci više nisu bili u stanju prekrenuti omjer.

Pobjeda Estonije nad Italijom u prvoj utakmici zadnjeg kola, gurnula je Poljsku na začelje. "Orlovi" su se našli u položaju da moraju svladati Koreju kako bi izbjegli ispadanje u diviziju IIA. Poljaci su od početka utakmice zaigrali otvoreno nastojeći što prije prijeći u vodstvo. Koreja se neko vrijeme uspješno branila no Poljska je do sredine prve trećine postigla prvi pogodak. Poljaci su dobili dodatni poticaj pa su prije odlaska na prvi odmor još dva puta zatresli mrežu. "Orlovi" nisu htjeli ništa prepustiti slučaju pa su i u drugu trećinu ušli žestoko. Poljski juriš je slomio korejski otpor pa je vratar Azijata u prve četiri minute tri puta vadio pak iz mreže. Koreja je malo kasnije postigla pogodak, ali je ishod utakmice bio riješen. Poljaci su sredinom trećine vratili razliku na šest golova, a zadnja trećina je bila samo ekshibicija. Korejanci su početkom trećine još jednom zatresli mrežu, a onda su gledali kako im "orlovi" od sredine trećine postižu još četiri zgoditka za konačnih 11:2. Poljska je na kraju ostala na četvrtom mjestu sa spoznajom da je popravila učinak iz prošle sezone, ali da definitivno ne pripada u društvo koje se bori za ulazak u drugi razred svjetskog hokeja.

Poljaci su godinu dana ranije turnir divizije IB otvorili porazom od Francuske od 6:2. Poljska je potom izgubila i od Slovenije s 3:1. Stanje za poljsku reprezentaciju se dodatno pogoršalo poslije teškog poraza u trećem kolu od Japana sa 7:2. Za Poljsku je utakmica protiv Estonije na kraju četvrtog kola bila odlučujuća za opstanak u diviziji IB. Ni jedni niti drugi nisu osvojili nijedan bod u prve tri utakmice. Poljska je prva povela i držala minimalnu prednost sve do posljednje minute treće trećine. Estonci su zamijenili vratara šestim igračem i izjednačili u posljednjim trenucima trećine. Estonija je potom u desetoj sekundi produžetka došla do pobjede. Poljska je teoretski mogla preklizati Estoniju pobjedom nad Ukrajinom u zadnjem kolu no Ukrajinci su slavili s 4:1. Poljsku je od ispadanja ipak spasilo izbacivanje Rusije i Bjelorusije sa svjetskih prvenstava.

Poljsku mladu na reprezentaciju je u Bled doveo Ireneusz Jarosz. Domaći stručnjak je karijeru proveo u poljskoj prvoj ligi pa je i trenutno pomoćni trener Katowica. U stručni stožer reprezentacije je ušao još 2015. kao video trener, a od ove sezone prvi put vodi mladu reprezentaciju na svjetsko prvenstvo. Od 22 hokejaša koji će braniti poljske boje na svjetskom prvenstvu divizije IB, svi osim šestorice nastupaju u poljskim klubovima. Četvorica "inozemaca" nastupaju u češkim juniorskim ligama, jedan u finskoj juniorskoj ligi, a jedan u švedskoj četvrtoj seniorskoj ligi. Većina igrača iz domaćih klubova nastupa za drugoligaše, a samo su četvorica našla mjesto u prvim momčadima poljskih prvoligaša. Poljaci imaju minijaturno juniorsko prvenstvo u kojem se prošle sezone natjecalo osam momčadi na turnirski način u dvije skupine svaki sa svakim. Po dvije najbolje momčadi ušle su u polufinale, pobjednici u finale gdje je naslov prvaka ponijela Polonia iz Bytoma.

Poljaci u svojim redovima imaju dvojicu podjednako (ne)iskusnih vratara. Jakub Ciucka je rođen 2004. i jedini je put za Poljsku branio prije dvije godine na juniorskom prvenstvu divizije IB na kojem je imao 82,0% obrana. Trenutno nastupa za mladu selekciju poljskog saveza koja se natječe u drugoj ligi gdje je u sedam utakmica zaustavio 90,1% udaraca. Konkurenciju mu pravi dvije godine mlađi Igor Tyczynski koji je za juniorsku reprezentaciju debitirao prošle sezone u diviziji IB te skupio 91,8% obrana. Također je član selekcije u kojoj je u svojstvu prvog vratara nastupio na 13 drugoligaških utakmica na kojima je ostvario 93,5% obrana što će mu vjerojatno dati prednost u odabiru za mjesto između vratnica.

Najviše reprezentativnog iskustva u poljskoj obrani ima Blažej Chodor. Rođen 2005., za juniorsku reprezentaciju je debitirao 2022. u diviziji IB. Godinu dana kasnije bilježi prvi nastup u dresu mlade reprezentacije, a iste sezone je upisao prvu asistenciju u juniorskoj reprezentaciji. Visoki i snažni branič je član prvoligaša Katowica za koji je nastupio na 15 utakmica. Usporedno igra i drugu ligu na posudbi u Naprzodu Janowu iz Katowica za koji je u 13 utakmica postigao 12 bodova. U poljskoj prvoj ligi igra i godinu dana stariji Oliwier Kurnicki. Član je Toruna za koji je upisao jednu asistenciju u 21 utakmici. Poljski dres je prvi puta navukao prije dvije godine na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IB na kojem je upisao i prvu asistenciju. Visoki branič je u mladoj reprezentaciji debitirao prošle sezone uz znatno bolji učinak od tri asistencije.

Poljski braniči bi bez poteškoća mogli raditi kao "vunbacitelji" u noćnim klubovima, jer je i Eryk Schafer prilično visok i snažan. Član je Toruna za koji je odigrao 19 utakmica poljske prve lige na kojima je upisao dvije asistencije. Nikad nije igrao u juniorskoj reprezentaciji, ali je prije dvije godine debitirao za mladu reprezentaciju kad je upisao i prvu asistenciju u poljskom dresu. Godinu dana kasnije je udvostručio učinak na svjetskom prvenstvu divizije IB za mlade reprezentacije. Za razliku od Schafera, Karol Sobecki nikad nije imao prilike zaigrati u mladoj reprezentaciji. Rođen 2005., prvi put je za Poljsku igrao prije dvije godine u juniorskoj reprezentaciji kad je postigao 3 boda. Isti je učinak imao i godinu dana kasnije kao kapetan juniorske reprezentacije. Član je druge momčadi Tychyja za koju je u 16 utakmica druge lige postigao 9 bodova.

Najbolji učinak na jednom svjetskom prvenstvu ostvario je Dominik Kolat. U svom jedinom nastupu za poljsku reprezentaciju je prije dvije godine postigao čak 6 bodova na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IB. Rođen u Češkoj, cijelu karijeru je proveo u rodnom kraju pa trenutno igra za mladu momčad češkog trećeligaša Haviřova. U češkoj drugoj juniorskoj ligi je postigao 13 bodova u 20 utakmica. Isti broj bodova u poljskom dresu, ali na dva turnira je postigao Michal Kusak. Za juniorsku reprezentaciju je debitirao prije dvije godine i odmah postigao 3 boda. Isti učinak je imao i u svom debitantskom nastupu u mladoj reprezentaciji prošle sezone. Poput Kolata igra u Češkoj gdje se nalazi već šestu godinu. Član je Motora iz Českih Budějovica za čiju mladu momčad je u prvoj juniorskoj ligi postigao 13 bodova u 24 utakmice.

U Češkoj igra i Adrian Gromadzki koji je na prvom nastupu u juniorskoj reprezentaciji prije dvije godine upisao dvije asistencije. Prošle sezone je u dresu mlade reprezentacije postigao dva boda na prvenstvu divizije IB. Poslije odlaska iz Poljske prvo je godinu dana proveo u Njemačkoj, a posljednje četiri sezone nastupa za češke momčadi. Član je prvoligaša Dynama iz Pardubica za čiju je mladu momčad postigao 18 bodova u 22 utakmice prve juniorske lige. "Češki kvartet" upotpunjuje Mateusz Siekierka koji u Haviřovu dijeli svlačionicu s Kolatom. Postigao je 16 bodova u 21 utakmici druge juniorske lige, a upisao je i jedan nastup za seniorski sastav u trećoj ligi na kojem je postigao 2 boda. U reprezentaciji je debitirao prije dvije godine na juniorskom svjetskom prvenstvu divizije IB na kojem je ostao bez učinka.

Jakub Hofman je na svom prvom nastupu u poljskom dresu postigao 3 boda prošle sezone na svjetskom prvenstvu divizije IB. Ove sezone igra za mladu poljsku selekciju u drugoj ligi u kojoj je u 19 utakmica postigao čak 42 boda. Pregled poljskih napadača završavamo Jakubom Musiolom koji je za juniorsku reprezentaciju debitirao prije dvije godine na svjetskom prvenstvu divizije IB kad je postigao svoj prvi pogodak u poljskom dresu. Član je Naprzod Janowa iz Katowica za koji je u drugoj ligi postigao 36 bodova u 20 utakmica.

Poljska i hrvatska mlada reprezentacija su se triput sučeljavale na utakmicama divizije IB u razdoblju od 2009. do 2012. Upravo je Hrvatska, senzacionalnom pobjedom od 6:5 usred Gdanjska ispratila Poljake u diviziju IIA. Poljska se ekspresno vratila u novu diviziju IB i na svom ledu u Tychyju uzvratila Hrvatskoj s kamatom nanijevši nam poraz od 9:1. Poljaci su izborili opstanak, ali i Hrvati koji su tada igrali vjerojatno najbolji turnir u povijesti mladih reprezentacija. Posljednji međusobni okršaj Hrvatska i Poljska su imali u Donjecku prije 11 godina. Bila je to utakmica četvrtog kola. Poljaci su imali dvije pobjede, a Hrvati u tri utakmice nisu postigli nijedan pogodak. Hrvatska je mogla povesti već u osmoj minuti no Vukoja nije iskoristio kazneni udarac. Poljska je u obostrano otvorenoj igri iskoristila dvije prigode u drugom dijelu trećine. Pawelski je doveo Poljsku u vodstvo u 18. minuti, a deset sekundi prije odlaska na odmor Guzik pogađa mrežu. Poljaci su hrvatsku nadu u preokret ugasili nadmoćnom igrom u drugoj trećini. Guzik je u 25. minuti povećao prednost, a deset minuta kasnije Kalinowski iskorištava brojčanu prednost. Poljaci su imali više od igre i u posljednjoj trećini u kojoj je Kostek u 52. minuti postavio konačnih 5:0. Poljska je pobjedom protiv Italije u posljednjem kolu izborila prvo mjesto i ulazak u diviziju IA. Bez obzira na ovaj uspjeh poljski hokejaši nisu ostvarili neke velike karijere. Većina ih se više ne bavi hokejom, a preostali uglavnom igraju u poljskim prvoligašima ili njemačkim trećeligašima. Najbolju karijeru je ostvario vratar David Zabolotny koji brani u njemačkoj drugoj ligi.

Poljska je standardni član divizije IB i po svemu sudeći bi tu trebala i ostati. U njenom sastavu nema igrača pred kojima se otvara put prema najjačim profesionalnim ligama. Većina koja se odluči aktivno baviti hokejom će naći svoje mjesto u nekom od prvoligaša, a u inozemstvu se u najboljem slučaju mogu nadati nekom drugoligašu. Poljaci turnir započinju teškim utakmicama protiv Ukrajine i Slovenije poslije kojih se nadaju pobjedi protiv Hrvatske kojom bi osigurali opstanak. Svladaju li i Estoniju, protiv Italije bi se u zadnjem kolu mogli "potući" na medalju, ali to baš i nije izgledno. Poljska je prvi protivnik protiv koje bi se naši hokejaši mogli boriti za nešto više od prihvatljivog poraza. Poljaci će i dalje biti favorit, ali bi naši vodeći igrači trebali iskoristiti svoju fizičku pripremljenost i nadarenost i iskoristiti prigode koje će im se pružiti. Na drugoj strani, bit će potrebna maksimalna požrtvovnost u obrani i raspoloženi vratar. Realno, za nas je najvažnije da estonski protivnici bilježe pobjede i da naši sačuvaju dovoljno energije za posljednje kolo.