Hrvatska protiv Ukrajine - 11 godina kasnije

Ukraine01Četvrti protivnik hrvatske mlade reprezentacije na svjetskom prvenstvu na Bledu bit će reprezentacija Ukrajine. Ukrajinci su upravo na prijelazu iz starog u novi sustav svjetskih prvenstava ispali u novoosnovanu diviziju IIA. Mladi ukrajinski hokejaši su se smjesta vratili u viši razred natjecanja u kojem su ostali sve do današnjih dana. Ukrajinska mlada reprezentacija se uglavnom nalazila u donjem dijelu poretka, ali je u dva navrata, 2014. i 2022. osvajala druga mjesta, a 2019. treće. Ukrajinski hokej je u posljednjih desetak godina pretrpio teške udarce zbog raova u Ukrajini. Pobuna u istočnom dijelu države je "odnijela" Donjeck u kojem se nalazio član KHL-a Donbas i u kojem su se posljednji put sučelile hrvatska i ukrajinska mlada reprezentacija, a napad Rusije na Ukrajinu 2022. prekinuo je prvenstvo i potjerao hokejaše u izbjeglištvo.

Ukrajina je sjajno započela posljednje svjetsko prvenstvo divizije IB kojem je domaćin bila Poljska. Ukrajinci su u prvom kolu igrali protiv Italije kojoj su se nametnuli već u prvoj trećini. Međutim, talijanska obrana je izdržala sve nalete protivnika pa se na prvi odmor pošlo netaknutih mreža. Ukrajina je u nastavku dvoboja pojačala pritisak no Talijani su odolijevali sve do sredine druge trećine kad su u razmaku od tridesetak sekundi primili dva pogotka. Ukrajinci su osjetili trenutak pa su par minuta kasnije još jednom zatresli mrežu čime su praktički osigurali pobjedu. Italija nije bila u stanju ništa učiniti ni u posljednjoj trećini. Ukrajina je kontrolirala igru i u prvom dijelu trećine postaviti konačnih 4:0. Sljedeći protivnik Ukrajine bila je reprezentacija domaćina. Ukrajinci su zaskočili susjede na samom početku utakmice i za manje od tri minute dvaput zatresli mrežu. Poljaci su zatražili pola minute predaha nakon čega su uspostavili ravnotežu u igri no pogodaka do kraja trećine više nije bilo. Poljski hokejaši su uz podršku s tribina u nastavku susreta zaigrali bolje pa su sredinom druge trećine smanjili zaostatak. Domaći su na krilima prvog zgoditka nekoliko minuta kasnije postigli još jednog. Rezultatska ravnoteža je potrajala sve do pred kraj trećine kad su se Ukrajinci devet sekundi prije sirene vratili u vodstvo. Dva uzastopna isključenja poljskih hokejaša dala su na početku zadnje trećine napadački zamah Ukrajincima. Premda nisu iskoristili nijednu brojčanu prednost, ukrajinski hokejaši su do sredine zadnje trećine dvaput zatresli mrežu čime su postavili konačnih 5:2 u svoju korist.

U ukrajinskom taboru je vladalo optimistično raspoloženje pred okršaj trećeg kola protiv Estonije koja je imala samo jedan bod. Ukrajina je zagospodarila ledenom plohom već u prvoj trećini no Estonija se odlično branila. Ukrajinci su od brojnih prigoda iskoristili samo jednu neposredno pred završetak prve trećine. Estonija je početkom druge trećine izjednačila poslije čega je uspostavila ravnotežu u igri. Estonci su sredinom trećine preokrenuli omjer i zadržali vodstvo sve do odlaska na drugi odmor. Estonska reprezentacija je pokušala "zatvoriti" utakmicu u zadnjoj trećini i to im je polazilo za rukom sve do završnice trećine u kojoj je Ukrajina s dva zgoditka s igračem više iščupala pobjedu iz ralja poraza. Ukrajinci su poslije tri kola imali maksimalni učinak pa su bili favorit i u utakmici protiv Koreje koja je na računu imala tri boda. Ukrajina je rano došla do vodstva poslije čega je preuzela inicijativu no unatoč velikom broju prigoda nije uspjela povećati prednost prije završetka prve trećine. Sjećajući se poteškoća protiv Estonije, Ukrajinci su u drugoj trećini pojačali pritisak ne bi li osigurali pobjedu prije dramatične završnice. Ukrajinski hokejaši su u prvom dijelu trećine povećali prednost, ali su otpor Korejanaca slomili tek u završnici trećine s dva zgoditka s igračem više. Koreja je doslovno u posljednjoj sekundi prije drugog odlaska na odmor postigla prvi pogodak. Ukrajina je u zadnjoj trećini držala igru pod kontrolom pri čemu je ravnomjerno rasporedila tri zgoditka za konačnih 7:1.

Ukrajincima je za prvo mjesto i napredovanje u diviziju IA bio potreban jedan bod protiv izravnog suparnika Japana koji je imao dva boda manje. Japanci su imali više od igre tijekom prvih dvadeset minuta no Ukrajina je povela sredinom prve trećine. Azijati nisu gubili glavu, nego su nekoliko minuta kasnije poravnali omjer. Na prvi odmor se pošlo u rezultatskoj ravnoteži, ali su "samuraji" na početku druge trećine za manje od tri minute dvaput zatresli mrežu. Ukrajinski stručni stožer je pozvao pola minute predaha, ali uzalud. Japan je do kraja trećine postigao još dva zgoditka i praktički osigurao pobjedu koja ga je vodila u viši razred natjecanja. Ukrajinci se nisu htjeli predati pa su u zadnju trećinu krenuli na sve ili ništa. Ukrajina je rano postigla pogodak, ali nije pazila na prekršaje pa se ubrzo našla s dvojicom igrača manje na ledu. Japanci su iskoristili ponuđenu priliku i za pola minute postigli dva zgoditka. Ukrajinci su do kraja susreta ublažili poraz s dva paka u japanskoj mreži za konačnih 7:4 u korist Azijata. Ukrajina je na kraju ostala druga što joj je bio najbolji uspjeh od 2014.

Ukrajina je godinu dana ranije na turniru u Tallinnu također krenula žestoko. Ukrajinci su u prvom kolu pregazili domaću reprezentaciju Estonije sa 7:2. Međutim, Japan je Ukrajince spustio na led već u drugom kolu pobjedom od 3:1. Ukrajinski hokejaši nisu odustali od borbe za medalju pa su u trećem kolu dali sve od sebe i s vaterpolskih 7:6 nadjačali Francusku u produžetku. Ukrajina je nastavila igrati po sustavu toplo-hladno pa je u četvrtoj utakmici pretrpjela uvjerljiv poraz od Slovenije s 8:4. Ukrajincima je za brončanu medalju trebala pobjeda protiv Poljske pod uvjetom da Japan ne pobijedi Estoniju. Ukrajinski hokejaši su napravili svoj dio posla svladavši Poljake s 4:1 no japanska pobjeda nad Estoncima s 5:1 značila je da će mladi Ukrajinci ostati bez odličja. Četvrto mjesto za Ukrajinu nije bilo ni uspjeh niti neuspjeh uzme li se u obzir dugotrajan boravak u diviziji IB.

Mladu ukrajinsku reprezentaciju u Bled je doveo Andrij Sriubko. Ukrajinski izbornik je igračku karijeru većim dijelom proveo u kijevskom Sokolu, a završio je ruskoj ligi VHL. Kao trener nikad nije samostalno vodio nijedan klub, a bledski turnir mu je drugi u svojstvu izbornika. U sezoni 2018/19 bio je i seniorski izbornik u diviziji IB. Ukrajinsku reprezentaciju čine hokejaši sa svih strana hokejaškog svijeta. Četvorica dolaze s druge strane Atlantika, petorica iz Češke ili Slovačke, četvorica igraju u Švedskoj, Finskoj ili Norveškoj, trojica nastupaju za švicarske ili austrijske momčadi, dvojica su u Poljskoj, a preostala četvorica su članovi ukrajinskih klubova. Ukrajinski klupski hokej je bio u velikoj krizi i prije ruskog napada, jer su se neki prvoligaši posvađali sa savezom i osnovali novu Ukrajinsku hokejašku Superligu. Trenutno hokej, kao i svi drugi sportovi u zemlji trpe zbog rata, jer se teško baviti sportom u gradovima koji u svakom trenutku mogu biti cilj neprijateljskog bombardiranja.

Za mjesto između vratnica borit će se dvojica vršnjaka izlaznog godišta 2004. Gleb Artsatbanov je za mladu reprezentaciju debitirao prošle sezone na svjetskom prvenstvu divizije IB gdje je u tri utakmice zaustavio 89,1% udaraca. Član je momčadi Alberni Valley iz nezavisne kanadske juniorske lige BCHL za koju je u deset utakmica skupio 90,4% obrana. Konkurenciju mu pravi Andrij Maljihin koji je poslije četiri godine razvoja u Finskoj i SAD došao u Češku gdje brani za trećeligaša Hronov. Ove sezone je nastupio na 11 utakmica uz prosjek od 4,77 primljenih pogodaka na 60 minuta u igri. Jedini nastup za Ukrajinu je ubilježio prije dvije godine na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IB na kojem je obranio 87,5% na jedinoj utakmici u kojoj je ušao u igru.

Najiskusniji među braničima ukrajinske reprezentacije je Oleksij Dahnovski. Prvi nastup u ukrajinskom dresu upisao je na svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija prije dvije godine u diviziji IB. Kao debitant je ostao bez napadačkog učinka, ali je nekoliko mjeseci kasnije na juniorskom svjetskom prvenstvu kao kapetan momčadi postigao čak 7 bodova. Godinu dana kasnije bio je vrlo dobar i u mladoj reprezentaciji za koju je upisao 4 boda u diviziji IB. Član je mlade momčadi slovačkog velikana Košica za koju je u najjačoj slovačkojjuniorskoj ligi postigao 16 bodova u 21 utakmici. U Slovačkoj igra i Volodimir Volkov. Član je Slovana iz Bratislave za čiju je drugu momčad, Modre Kridla odigrao 19 utakmica u slovačkoj drugoj ligi na kojima je postigao 6 bodova. Usporedno nastupa i za mladu momčad u juniorskoj ligi gdje je u devet utakmica upisao 4 boda. Ukrajinski dres je prvi put navukao prije dvije godine na juniorskom prvenstvu divizije IB na kojem je postigao 5 bodova. Prošle sezone je debitirao i za mladu reprezentaciju na čijem je prvenstvu divizije IB upisao dvije asistencije.

Ivan Šamardin je za Ukrajinu debitirao prije dvije godine na juniorskom prvenstvu divizije IB na kojem je ostao bez napadačkog učinka. Uspješniji je bio godinu dana kasnije u dresu mlade reprezentacije za koju je upisao 3 asistencije. Član je poljskog drugoligaša Sabres iz Oswiecima (čiji je njemački naziv daleko poznatiji i zlokobniji) za koji je u 20 utakmica postigao 13 bodova. Švedska najjača juniorska liga, J20 Nationell je svojevrsni znak vrhunske kakvoće i nadarenosti za europske mlade hokejaše pa svaki mladi reprezentativac koji igra u toj ligi privlači posebnu pozornost. Izuzetak nije ni Volodimir Troškin koji od ove sezone igra za mladu momčad drugoligaša Almtune za koju je u 26 utakmica postigao 8 bodova. U reprezentaciji je debitirao prije dvije godine na juniorskom svjetskom prvenstvu na kojem je ubilježio prvu asistenciju. Prošle sezone je na debitantskom nastupu u mladoj reprezentaciji ostao bez napadačkog učinka.

Vodeći strijelac mlade reprezentacije na prošlom svjetskom prvenstvu divizije IB je bio Nikita Sidorenko. Na svom prvom nastupu za mladu reprezentaciju postigao je čak 6 bodova. Ovakav učinak i nije bio iznenađenje uzme li se u obzir da je godinu dana ranije kao debitant u juniorskoj reprezentaciji također bio najbolji strijelac momčadi s 10 bodova. Član je Dnipra iz Hersona za koji je u ukrajinskom prvenstvu postigao 21 bod u 11 utakmica. Drugi strijelac Ukrajine na već spomenutom juniorskom svjetskom prvenstvu divizije IB bio je Ihnat Pazij, rođen 2006. Mladi strijelac je postigao 9 bodova na svom prvom i zasad jedinom nastupu ukrajinskom dresu. Nakon dvije godine u SAD, od ove jeseni igra u jednoj od tri najjače svjetske juniorske lige, OHL. Član je North Bay Battaliona za koji je u 27 utakmica postigao 15 bodova.

Poznato prezime koje ukazuje i na porijeklo nekadašnje zvijezde NHL-a i ruske reprezentacije nosi Mihajlo Kovaljčuk. Član je poljskog prvoligaša Katowica za koji je upisao dvije asistencije u 22 utakmice. Usporedno je na posudbi u Naprzodu Janowu postigao 6 bodova u osam utakmica poljske druge lige. Za juniorsku reprezentaciju je debitirao prije dvije godine postigavši čak 6 bodova, a učinkovit je bio i u debitantskom nastupu u dresu mlade reprezentacije za koju je prošle sezone postigao 4 boda. Učinkovitu premijeru u dresu Ukrajine je imao i Ilja Dubski koji je prije dvije godine upisao 4 boda za juniorsku reprezentaciju. Godinu dana poslije na debitantskom nastupu za mladu reprezentaciju je postigao 3 boda. Od ove jeseni nastupa za hokejašku akademiju Fehérvár za koju je u ligi Hrvatima poznatoj kao EBYSL odigrao 21 utakmicu na kojoj je postigao 12 bodova.

Serhij Stetsjura je imao možda i najegzotičniji put u svom hokejaškom razvoju, jer je prošle sezone nastupao za španjolskog prvoligaša Puigcerdu. Ove sezone nastupa isključivo za Dnipro iz Hersona za koji je u domaćem prvenstvu postigao 20 bodova u 12 utakmica. Na svom prvom i za sada jedinom nastupu za Ukrajinu je prije dvije godine postigao 5 bodova na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IB. Na kraju pregleda ukrajinskih napadača dolazi još jedan napadač Dnipra. Ilja Kriklja je ove sezone postigao 21 bod u deset utakmica ukrajinskog prvenstva. Za reprezentaciju je debitirao prije dvije godine na juniorskom prvenstvu divizije IB na kojem je upisao 4 asistencije.

Ukrajina je na prvom turniru divizije IIA osvojila prvo mjesto pa je u prosincu 2012. u danas okupiranom Donjecku organizirala svjetsko prvenstvo divizije IB na kojem je sudjelovala i hrvatska reprezentacija. Ukrajina i Hrvatska su se sučelile u posljednjoj utakmici turnira. Okršaj nije ni o čemu odlučivao, jer je poredak svih šest reprezentacija već bio poznat. Ukrajinci su ovojili četvrto mjesto, a Hrvatska je već izvadila kartu za diviziju IIA. Domaći su poveli već u drugoj minuti pogotkom Romašenka. Ukrajina je potom zagospodarila ledenom plohom. Udarci su sijevali sa svih strana, ali je raspoloženi Tomljenović poput hobotnice branio jedan udarac za drugim pa se na odmor pošlo s mininalnom razlikom. Hrvatska je u nastavku susreta zaigrala nešto otvorenije no Ukrajinci su i dalje imali više od igre. Unatoč brojnim prigodama, nije im pošlo za rukom povećati razliku. Na drugoj strani, Hrvati ni u 14. trećini turnira nisu uspjeli postići pogodak pa im je pred zadnju trećinu preostalo samo 20 minuta igre za počasni pogodak na prvenstvu. Obje momčadi su trećoj dionici dvoboja bacile sve karte u napad. Igralo se bez obrana s neprekidnom paljbom na obje strane. Ukrajinci su ispalili dvostruko više projektila nego naši no mreže su mirovale sve do 54. minute u kojoj je Kurski iskoristio brojčanu prednost. Hrvatska ipak nije završila turnir bez ijednog postignutog pogotka, jer je Mikulić u 56. minuti smanjio na konačnih 2:1 za Ukrajinu. Od ukrajinske reprezentacije koja se posljednji put sučeila Hrvatskoj, samo je polovica hokejaša još aktivno. Nijedan od njih više ne igra za seniorsku reprezentaciju, a najveći domet koji je bilo tko od njih ostvario je poljska prva liga. Hokej u Ukrajini jednostavno nije sport koji privlači mlade bez obzira što je i prije rata u neposrednom susjedstvu postojala i još uvijek postoji druga najjača hokejaška liga.

Ukrajina će bledski turnir započeti protiv svog susjeda i suparnika Poljske, poslije čega će se sučeliti Estoniji. Ukrajinci očekuju pobjede u prve dvije utakmice s kojima bi u trećem kolu išli na okršaj protiv jednog od favorita turnira, Italije. Ukrajina sasvim sigurno računa na bodove iz dvoboja protiv Hrvatske, a onda slijedi odmor pred možda i odlučujuću utakmicu za prvo mjesto s domaćinom turnira, Slovenijom. Ukrajina ima dovoljno dobru momčad da ne mora brinuti za opstanak u ovom razredu natjecanja, a smiješi im se i medalja. Ukrajinci imaju u svojim redovima nekoliko vrlo dobrih hokejaša, ali čini se da momčad ukupno ipak nema kvalitetu koja je potrebna za ulazak u diviziju IA. Hrvatska će pred okršaj protiv Ukrajine imati nešto jasniju sliku i o svojim mogućnostima i izgledima kao i o snazi protivnika. Naši hokejaši neće biti u ulozi favorita, pogotovo samo dan poslije okršaja s Poljskom, ali sasvim sigurno mogu pokušati ostaviti dobar dojam. Ova hrvatska reprezentacija je jača od one koja prije desetak godina zamalo izborila bod u Donjecku. Kako god završio okršaj protiv Ukrajine, odluka će vjerojatno pasti posljednjeg dana turnira protiv Estonije kad naši moraju pokazati sve svoje kvalitete.