Prvi ispit - Rumunjska

RomU18Hrvatska juniorska reprezentacija sredinom travnja putuje u Poljsku gdje će nastupiti na svjetskom prvenstvu divizije IIA. Naš najmlađi reprezentativci će se osim reprezentaciji domaćina, sučeliti vršnjacima iz Rumunjske, Velike Britanije, Nizozemske i Srbije. Hrvatski juniori su od preustroja sustava svjetskih prvenstava šest puta nastupili u četvrtom razredu natjecanja prije nego što su 2017. ispali u diviziju IIB. Dva su pokušaja povratka bila neuspješna, a poslije dvogodišnje stanke zbog pandemije koronavirusa, Hrvatska se 2022. vratila u društvo u kojem je godinama nastupala. Hrvatski mladi hokejaši su prošle sezone odličnom igrom osvojili drugo mjesto propustivši ispred sebe samo reprezentaciju Litve. Ove sezone se kao glavni cilj postavlja ostanak u diviziji IIA, jer je velik broj hokejaša iz prošlogodišnje momčadi izgubio pravo nastupa, a uvjeti za bavljenje hokejom su ove sezone nisu bili na razini potrebnoj za održavanje kakvoće. Nadajmo se da će naši dečki dati sve od sebe i osvojiti dovoljno bodova kako bi i dogodine ostali na ovoj razini natjecanja.

Prvi protivnik hrvatskim juniorima bit će reprezentacija Rumunjske. Rumunjski juniori su prošle sezone također nastupili na prvenstvu divizije IIA koje se održalo u Beogradu. Mladi Rumunji su natjecanje otvorili utakmicom protiv Velike Britanije. Rumunjska je povela već u uvodnim minutama zgoditkom iz kaznenog udarca. Momčad s Balkana je imala više od igre, ali su Britanci sredinom prve trećine preokrenuli omjer. Otočanima ipak nije pošlo za rukom sačuvati prednost, jer su u drugom dijelu trećine Rumunji izjednačili. Nastavak susreta nije donio promjenu u odnosu snaga. Rumunji su i dalje više napadali no ciljnici im nisu bili podešeni. Jedini pogodak  prije drugog odlaska na odmor postigla je Velika Britanija sredinom druge trećine. Veliki broj isključenja je narušio ritam igre u posljednjoj trećini, ali je Rumunjska u završnici trećine ipak uspjela poravnati zgoditkom s igračem više. Odluka je pala u produžetku u kojem Britanci postižu pobjedonosni pogodak.

Rumunjska se dan kasnije sučelila Litvi koja je u prvom kolu svladala Srbiju. Ishod dvoboja je bio poznat već poslije prve trećine. Raspoloženi Litvanci su za manje od deset minuta dvaput zatresli mrežu, a Rumunjska je do kraja trećine primila još dva pogotka pri čemu je svih dvadeset minuta bila u podređenom položaju. Rumunji su se pretežito branili i u nastavku susreta u čemu su bili daleko učinkovitiji nego u prvoj trećini pa im je mreža mirovala tijekom cijele druge trećine. Odnos snaga je ostao isti i u posljednjoj trećini. Litvanci su sredinom trećine povećali razliku, a nešto kasnije su postavili konačnih 6:0. Rumunjska se poslije dva kola našla na začelju sa samo jednim bodom koliko je osvojila i Srbija. Uslijedio je dan odmora, a onda okršaj protiv Hrvatske u kojem su mladi Rumunji doživjeli pravi potop o kojem ćemo nešto detaljnije kasnije u tekstu. Rumunjske juniore je sada čekao odlučujući obračun protiv Srbije koja je s jednim bodom dijelila zadnja dva mjesta s Rumunjskom.

Rumunji su krenuli žestoko po bodove spasa, ali su već u prvom dijelu prve trećine primili pogodak s igračem više. Rumunjska je zadržala pribranost pa je nastavila sa žestokim naletima koji su urodili plodom. Rumunjski juniori su sredinom trećine izjednačili, a u završnici su preokrenuli omjer. Međutim, odnos snaga se u drugoj trećini promijenio. Sada su Srbi preuzeli inicijativu i od niza prigoda iskoristili dvije, po jednu u svakom dijelu trećine za novi preokret. Rumunjska je u posljednju trećinu krenula napadački, a Srbija je prihvatila takav način igre. Rumunji izjednačuju u prvom dijelu trećine no "orlovi" uzvraćaju sredinom trećine za novo vodstvo. Rumunjska se upirala ne bi li se vratila u utakmicu no u posljednjim minutama dvoboja su Srbi s dva zgoditka riješili pitanje pobjednika i osigurali opstanak u diviziji IIA. Rumunjska se za svoje mjesto morala izboriti u zadnjoj utakmici u kojoj je protiv Španjolske trebala bilo kakvu pobjedu.

Utakmica je počela na najbolji mogući način za Rumunjsku, vodećim pogotkom u uvodnim minutama. Španjolci su se brzo pribrali i preuzeli igru u svoje ruke. "Furija" je nizala priliku za prilikom no rumunjski vratar je održao stečenu prednost sve do završetka trećine. Rumunji su se pribrali u nastavku susreta pa su suparnici zapodjenuli ravnopravnu borbu s prigodama na obje strane. Rumunjska je u završnici trećine mogla steći odlučujuću prednost, ali je propustila iskoristiti kazneni udarac. "Kazna" za propust je ubrzo stigla, jer su Španjolci prije odlaska na drugi odmor izjednačili. Španjolska je u zadnjoj trećini tražila pogodak kojim bi otklonila svaku dvojbu oko opstanka no Rumunji su sredinom zadnje trećine ponovo poveli. Španjolci su pojačali pritisak, ali su time ostavili dodatni prostor u obrani što je Rumunjska iskoristila za još jedan zgoditak. Španjolska je u idućem napadu uhvatila priključak, ali za nešto više nije bilo vremena. Rumunjska je pobjedom od 3:2 osigurala opstanak, a Španjolce pogurnula u niži razred natjecanja.

Rumunjska je godinu dana ranije također nastupala u diviziji IIA. Rumunji su turnir u Estoniji otvorili pobjedom protiv Srbije s 3:2. Sljedeći protivnik Rumunjske bila je momčad Velike Britanije kojoj su juniori s Balkana otkinuli bod porazom u produžetku s 3:2. Rumunjska je s 4 boda u dvije utakmice riješila sve brige oko opstanka pa se mogla usredotočiti na borbu za medalju. Međutim, glatki poraz od domaćina s 5:0 je gurnuo Rumunje u donji dio ljestvice. Odlučujućim se pokazao okršaj s Litvom koji je Rumunjska izgubila s 2:1, a time i izglede za broncu. Težak poraz od Koreje s 9:0 posljednjeg dana turnira je bacio Rumunje na peto mjesto. Inače, Rumunji su od preustroja sustava svjetskih prvenstava 2011. najveći dio vremena proveli upravo u ovoj diviziji. Nakon tri godine u četvrtom razredu juniorskog hokeja ispadaju u diviziju IIB odakle su se smjesta vratili. Na prvenstvu 2017. su osvojili prvo mjesto za što su nagrađeni "izletom" u diviziju IB iz koje su se odmah vratili u društvo kojem pripadaju i dan, danas.

Za razliku od rumunjskih mlađih uzrasta, rumunjska seniorska reprezentacija se trenutno nalazi u najuspješnijem razdoblju još od vremena kad je nastupila na Olimpijskim igrama 1980 u Lake Placidu. Rumunji su već treću sezonu u diviziji IA što mogu zahvaliti naturaliziranim igračima i sankcijama nad ruskom i bjeloruskom reprezentacijom. Rumunjima je jasno da se seniorska reprezentacija neće moći održati tako visoko bez stalnog priljeva mlađih kvalitetnih igrača kojih trenutno nemaju u dovoljnoj mjeri. Mladim rumunjskim igračima je Mađarska bila najbliže odredište za igranje hokeja na višoj razini od domaće pa tako i ove sezone jedna rumunjska selekcija nastupa u mađarskoj juniorskoj ligi. Sve više mladih Rumunja igra i u Austriji i drugim zemljama. U samoj Rumunjskoj, ove sezone se igrala juniorska liga (U17) u kojoj je nastupalo čak devet momčadi. Najuspješnija u redovnom dijelu sezone je bila momčad ACS Felcsik SK koja djeluje tek od ove sezone, a nastupa u mjestu Carta, na pola puta između Csikszerede i Gheorghenija, dva hokejaška središta u dijelu Rumunjske naseljenom Mađarima.

Rumunjski izbornik, Tamas Sille, boljim je poznavateljima hokeja poznat kao nekadašnji napadač Fehervara u vrijeme kad je Medveščak punio dvorane širom bivše Austro-Ugarske. Prestankom igračke karijere ostao je u klubu kao trener. Nekoliko je godina bio pomoćnik izbornika mađarske reprezentacije, a od ove sezone, slovački Mađar je preuzeo samostalno vođenje rumunjske juniorske reprezentacije. Na širi popis je uvrstio 28 igrača i trojicu vratara. Velika većina nastupa u rumunjskim ili mađarskim klubovima koji se natječu u domaćoj, mađarskoj ili austrijskoj ligi. Samo su dvojica napadača izvan ovog kruga, jedan iz češke, a drugi iz finske juniorske lige.

Tko god bude stajao između vratnica na utakmici protiv Hrvatske će upisati svoj prvi nastup na službenoj utakmici u rumunjskom dresu. Jedan od kandidata za položaj vratara bi mogao biti omaleni Balint Mark, 18-godišnji čuvar mreže prvoligaša Gyergyoia za koji je branio na dvije utakmice rumunjskog prvenstva. Ovu sezonu je podijelio između rumunjskog prvenstva mlađih seniora u kojem je za mladu momčad Gheorghenija branio na sedam utakmica s 93,8% obrana te mađarska juniorske lige u kojoj je za Szekely selekciju zaustavio 93,3% udaraca u šest nastupa. U konkurenciji bi se mogao naći i Calin Mardale, visoki i snažni 16-godišnjak iz Steaue. Ove sezone je rumunjskom juniorskom prvensvtu (U17) upisao 91,0% obrana na dvadeset utakmica redovnog dijela prvenstva.

Za razliku od mjesta vratara, u rumunjskoj obrani bi ipak trebalo biti igrača s reprezentativnim iskustvom. Tudor Nechita je prvi nastup za juniorsku reprezentaciju upisao prošle sezone na prvenstvu u Beogradu gdje je u pet utakmica upisao tri boda. Omaleni branič je već treću sezonu član austrijske akademije Okanagan za koju nastupa u ligi mlađih seniora koju hrvatski ljubitelji hokeja pamte po kratici EBYSL. Ove sezone je u 36 utakmica u dresu Okanagana postigao 18 bodova. Svoje mjesto u reprezentaciji bi trebao pronaći i Tamas Nagy. Član je Csikszerede za čiju je mladu momčad postigao 9 bodova u osam utakmica prvenstva mlađih seniora.Usporedno je nastupao i za Szekely akademiju u mađarskoj juniorskoj ligi za koju je upisao 12 bodova u 22 utakmice. Ubilježio je i tri nastupa u seniorskom rumunjskom prvenstvu za momčad Haromszeki Agyusok i postigao prvi pogodak. U mađarskoj juniorskoj ligi istaknuo se i član akademije Szekely, Robert Szekeres. Nije još navršio ni 17, ali je u dresu akademije postigao 8 bodova u 21 utakmici. Usporedno je nastupao i za najbolju momčad rumunjske juniorske lige, Felcsik za koju je u 25 utakmica postigao čak 39 bodova. Pregled mogućih članova rumunjske obrane zaključujemo Hunorom Albertom iz Gheorghenija za čiju je mladu momčad postigao 3 boda u 11 utakmica prvenstva mlađih seniora, dok je prvoj momčadi odigrao devet utakmica rumunjskog prvenstva.

Rumunjske napadačke trojke će moći računati na više igrača koji su imali prilike navući nacionalni dres na svjetskom prvenstvu. Prvi među njima je 18-godišnji Razvan Timaru iz Gheorghenija. Za reprezentaciju je debitirao prošle sezone na juniorskom prvenstvu u Beogradu na kojem je upisao dvije asistencije. Ove sezone je debitirao i u mladoj reprezentaciji u diviziji IIB gdje je ostao bez napadačkog učinka. Visoki i snažni napadač je ove sezone najviše igrao u mađarskoj juniorskoj ligi u kojoj je za akademiju Szekely postigao čak 28 bodova u 22 utakmice. Usporedno je igrao i u domaćem prvenstvu za mlađe seniore u kojem je upisao 10 bodova u 11 utakmica. Mladi napadač je dobio par prilika i u prvoj momčadi u rumunjskom prvenstvu te Erste ligi. U mladoj je reprezentaciji ove sezone debitirao i godinu dana mlađi Zsolt Mathe. Poput svog kolege, ostao je bez napadačkog učinka, kao i na debitantskom nastupu prošle sezone u juniorskoj reprezentaciji. Mladom napadaču Corone iz Brašova je daleko bolje išlo u klupskom dresu u domaćem juniorskom prvenstvu u kojem je postigao 52 boda u 22 utakmice. Usporedno je nastupao i za akademiju Szekely u mađarskom juniorskom prvenstvu u kojem je postigao 8 bodova u 21 dvoboju.

Jedan od rijetkih kandidata za reprezentaciju koji ne nastupa u rumunjskoj, mađarskoj ili austrijskoj ligi je Matei Bolocan. Debitirao je za juniorsku reprezentaciju prošle sezone kad je postigao prvi pogodak u rumunjskom dresu. Već drugu sezonu brani boje Sparte iz Praga za koju je u češkom mlađejuniorskom prvenstvu postigao 10 bodova u 26 utakmica. Visoki i snažni Zalan Czirjak je već drugu sezonu član akademije u mađarskom Miškolcu. Uglavnom je igrao u austrijskoj juniorskoj ligi u kojoj je postigao 20 bodova u 33 utakmice. Usporedno je nastupao i u mađarskoj juniorskoj ligi u kojoj je upisao 8 bodova u 16 utakmica. Međutim, na svom prvom nastupu u juniorskoj reprezentaciji prošle godine ostao je bez napadačkog učinka. Svoj prvi pogodak u rumunjskom dresu očekuje i Alpar Kovacs koji je za juniorsku reprezentaciju debitirao na beogradskom turniru divizije IIA prošle sezone. U međuvremenu već drugu sezonu nastupa za DEAC iz Debrecena. U austrijskoj ligi za mlađe seniore (popularnom EBYSL-u) je postigao 18 bodova u 23 utakmice, dok je usporedno igrajući za juniore u mađarskom prvenstvu upisao čak 42 boda u 17 utakmica. Pregled napadača zaključit će 17-godišnji Luca Iustin Moise koji posljednje dvije godine nastupa u Finskoj. Član je petoligaša Karhu-Kissata za čiju je juniorsku momčad u drugom razredu natjecanja postigao 39 bodova u 28 utakmica.

Duga je povijest međusobnih okršaja hrvatskih i rumunjskih juniora. Prva utakmica u novom sustavu natjecanja odigrana je 2012. u Nizozemskoj gdje su Rumunji slavili sa 6:3. Hrvatska je godinu dana kasnije u Estoniji uzvratila pobjedom u raspucavanju s 4:3. Hrvati su bili uspješniji i 2014. u Velikoj Britaniji gdje su pobijedili s 5:4. Uslijedila je stanka od godinu dana zbog rumunjskog ispadanja u diviziju IIB, a onda je 2016. u Rumunjskoj domaćin nadjačao Hrvatsku s glatkih 4:0. Najgore smo prošli godinu dana kasnije u Koreji kad smo pregaženi sa 7:1. Hrvatsko ispadanje u niži razred natjecanja na koje se nadodao i prekid natjecanja zbog straha od pandemije koronavirusa dovelo je do prekida međusobnih dvoboja u trajanju od šest godina. Hrvatska se u diviziju IIA vratila 2023. i u velikom stilu odigrala turniru u Beogradu. Posljednja utakmica između Hrvatske i Rumunjske u uzrastu juniora zbila se u trećem kolu prošlogodišnjeg svjetskog prvenstva divizije IIA u Beogradu. Hrvatska je iza sebe imala dvije pobjede nad Španjolskom i Velikom Britanijom, dok su Rumunji imali samo bod osvojen protiv Britanaca.

Hrvati su krenuli uraganski pa je Hrvoje Zovko već u drugoj minuti zatresao mrežu. Isti je igrač bio precizan i tri minute kasnije no Rumunji su u sedmoj minuti smanjili zaostatak zgoditkom Fehera. Hrvatska je imala više od igre tijekom cijele prve trećine, a u 15. minuti Vukadin koristi prednost dvojice igrača više za novi pogodak. Rumunji su se koristili svim sredstvima protiv nezadrživih Hrvata pa je u 17. minuti Kovacs skrivio kazneni udarac koji Idžan pretvara u zgoditak. Rumunjska je u drugu trećinu ušla s novim čuvarom mreže, a Hrvati su smjesta dali do znanja da neće dopustiti nikakvo iznenađenje. Idžan je u 25. minuti povećao razliku na četiri gola, a samo 11 sekundi kasnije mrežu pogađa i Bruno Zovko. Rumunjski izbornik je pozvao pola minute predaha poslije kojih se razvila ravnopravna borba. Završki je u 34. minuti iskoristio brojčanu prednost, a u završnici trećine Szöpos-Bojte je popravio omjer pogotkom u 39. minuti. Raspoloženi Hrvati su u posljednjoj trećini "rastavili" Rumunjsku na sitne dijelove. Jandrić je pogodio mrežu u 43. minuti, a Matijević u 46. minuti koristi prednost dvojice igrača više na ledu. Hrvoje Zovko je 52 sekunde kasnije upotpunio hat trick, a Vukadin u 48. minuti postavlja konačnih 11:2 ponovo s dvojicom igrača više na ledu. Hrvatska je na kraju turnira osvojila drugo mjesto, a Rumunji su se morali zadovoljiti petim.

Jedini cilj koji si Rumunji poslije dva uzastopna peta mjesta mogu realno postaviti je opstanak u diviziji IIA. Za Rumunjsku će prva utakmica protiv Hrvatske biti od velikog značaja, jer bi joj moguća pobjeda donijela bitne bodove i poticaj za nastavak natjecanja. Drugi protivnik je Nizozemska koja je kao pridošlica iz nižeg razreda natjecanja na papiru najslabiji protivnik no svima je jasno da je nizozemski hokej organiziraniji i od rumunjskog i od hrvatskog te da se protiv Nizozemaca ne može računati na lake bodove. Rumunjsku poslije dana odmora čeka utakmica bez nade protiv domaćina, Poljske, a zatim i okršaj s Velikom Britanijom, još jednom zemljom čija je organizacija hokeja nerijetko na znatno višoj razini od izvedbe njenih hokejaša. Rumunjska će posljednju priliku za popravak imati u zadnjem kolu u okršaju sa Srbijom. Rumunjski optimisti će svoju reprezentaciju vidjeti najmanje na četvrtom mjestu, a uz malo sreće i u borbi za broncu. Međutim, Rumunji u svojim redovima nemaju previše igrača iz najjačih europskih hokejaških razvojnih programa, a velika većina igrača ima minimalno ili nikakvo iskustvo igranja na svjetskim prvenstvima, tako da Rumunjsku prije vidimo u borbi za opstanak, nego za medalje.

Utakmica protiv Rumunjske bit će jednako važna i za nas i za njih. Hrvatska ima izuzetnu usku osnovicu mladih igrača i gotovo nikakve uvjete za razvoj mladih igrača. Snaga reprezentacije u velikoj mjeri ovisi o igračima koji treniraju i igraju u inozemstvu, jer o hrvatskoj hokejaškoj infrastrukturi ne treba trošiti riječi. Kao što smo vidjeli, utakmice protiv Rumunjske su katkad završavale u našu, katkad u njihovu korist, ovisno o tome kakvo se kome "zalomilo" godište. Koliko god bili ponosni na prošlogodišnju izvedbu i srebrno odličje, u Poljsku će otputovati reprezentacija kojoj će u odnosu na beogradski sastav nedostajati najmanje 15 igrača. Nadat ćemo se najboljem, ali moramo biti spremni na sve, jer iza nas je jedna od najtežih sezona u povijesti hrvatskog hokeja.