Svjetska prvenstva

Praznik u Rigi

rus cze 01Kad se 2019. spustila zavjesa na pozornicu svjetskog prvenstva elitne skupine održanog u Slovačkoj. tko bi rekao da će proći pune dvije godine prije nego što se hokejaši bilo kojeg razreda ponovo okupe na službenom natjecanju. Pandemija korona virusa otkazala je prošle godine jedno svjetsko prvenstvo za drugim, a ništa bolje nije bilo ni u 2021. Jedini izuzetak bila je elitna skupina koja se u svibnju okupila u Latviji. Ni ovaj turnir nije prošao bez poteškoća, jer se hokej našao pod napadom još jedne svjetske pošasti. Politčka korektnost u vidu tobožnjeg zgražanja nad političkim sustavom u Bjelorusiji dovela je do oduzimanja suorganizacije prvenstva ovoj zemlji koja je pod istim režimom bila domaćin 2014. O kakvom licemjerju se radi najbolje možemo zaključiti po činjenici da iste zemlje koje su tobože zabrinute zbog ljudskih prava u Minsku neće ni pisnuti o političkim slobodama u Kini koja je domaćin Zimskih olimpijskih igara 2022. Licemjerju tu nije kraj. Od svih mogućih slučajeva dopinga, svjetska organizacija za borbu protiv dopinga na ciljnik je uzela Rusiju protiv koje se bori staljinističkim načelom po kojem je bolje kazniti stotinu nedužnih nego da se provuče jedan krivac pa zato ruska reprezentacija igra pod obilježjima svog olimpijskog odbora. Kad američki atletičari izbjegavaju doping kontrole ne samo da ih se ne kažnjava, nego im se uzimaju u obzir "isprike" kakve ne prolaze ni u osnovnoj školi. Za hokej je ipak najvažnije što se 16 reprezentacija okupilo u Rigi gdje će pod epidemiološkim mjerama održati natjecanje za naslov svjetskog prvaka. Na žalost, kao i svake godine, svjetsko prvenstvo se poklapa s doigravanjem u NHL-u tako da najboljih igrača neće biti u sastavima reprezentacija, bilo zato što još igraju za svoje klubove, bilo zato što su "umorni" od "naporne sezone".

Češka 6 min

Ruska reprezentacija je u reprizi utakmice za treće mjesto na posljednjem svjetskom prvenstvu upisala važnu pobjedu na početku natjecanja. Izbornik Bragin je u Latviju doveo momčad pretežito sastavljenu od igrača iz KHL-a, "začinjenu" petoricom igrača iz najjače svjetske lige. Od zvučnijih imena čiji su klubovi završili sezonu, nedostaju vratar Šestjorkin te napadači Panarin, Bučnevič i Gurjanov. Protivnik Rusa bila je momčad Češke pod vodstvom izbornika Pešana. Česi su doputovali s igračima iz najjačih svjetskih liga od kojih su šestorica iz NHL-a. Na popisu reprezentativaca nije bilo Hertla, Voračeka niti Zache. Rusija je rano došla u vodstvo no Česi su sredinom prve trećine poravnali. "Zbornaja komanda" je u prvih dvadeset minuta imala nešto više od igre, ali nije uspjela stvoriti prednost za nastavak susreta.

U drugoj trećini obje su momčadi zaigrale nešto otvorenije pri čemu su Rusi imali inicijativu. Unatoč brojnim prigodama mreže su mirovale sve do završnice trećine. Prvo je Rusija zatresla mrežu s igračem manje, ali je Česima pošlo za rukom poravnati prije odlaska na drugi odmor. Rusi su i u zadnjoj trećini prvi postigli pogodak nakon čega Češka preuzima igru u svoje ruke. Naleti Čeha urodili su plodom neposredno pred završetak trećine. Međutim, kad se već očekivao produžetak, Grigorenko je 19 sekundi prije sirene donio Rusiji sva tri boda.

Bjelorusija - Slovačka 2:5 (0:3, 0:0, 2:2)

Slovačka 12 min

Bjelorusija je u borbu za opstanak krenula porazom od Slovačke. Izbornik Zaharov uzeo je kao okosnicu momčadi igrače iz minskog Dinama i ostale Bjeloruse koji nastupaju u KHL-u. U momčadi se nalazi i Šarangovič iz NHL-a. Na drugoj strani se našla slovačka reprezentacija pod vodstvom kanadskog izbornika Ramsaya koji je u Rigu doveo mladu momčad, iz sedam različitih liga, bez igrača poput braniča Sekere iz NHL-a, ili napadača Hudačeka iz KHL-a. U slovačkom sastavu svoje mjesto je našao i jedan rođeni Zagrepčan, Mislav Rosandić iz čeških Bilih Tigřova. Slovaci su odlučujuću prednost stekli već u prvih dvadeset minuta. Rano su poveli, a sredinom trećine su s dva uzastopna zgoditka s igračem više praktički riješili utakmicu. Slovačka je aktivnom igrom u nastavku održavala stečenu prednost. Mreže su mirovale sve do posljednje trećine kad su Slovaci po četvrti put zatresli mrežu. Bjelorusija je tada preuzela inicijativu nastojeći ublažiti poraz. Pritisak Bjelorusa urodio je plodom tek kad su ostali s dvojicom igrača više. Pogodak je Bjelorusima dao dodatni poticaj pa su minutu kasnije još jednom zatresli mrežu. Slovaci su u završnici izdržali nalet protivnika sa šestoricom igrača nakon čega je Cehlarik pogotkom u praznu mrežu potvrdio pobjedu.

Italija 6 min

Njemačka je u pohodu na novo četvrtfinale uvjerljivo svladala Italiju. Finski stručnjak Söderholm doveo je u Latviju momčad pretežito sastavljenu od igrača iz njemačkog DEL-a s nekolicinom igrača iz jačih liga. Od igrača koji su mogli Njemačku učiniti jačom, nema vratara Greissa ni napadača Stützlea iz NHL-a. Na drugoj strani, izbornik de Bettin je u novu borbu za opstanak doveo sastav čiju okosnicu čine igrači Bolzana ice ICEHL-a. Ostatak momčadi uglavnom su popunili igrači talijanskih klubova iz Alpske lige kojima je hokej kakav se igra u elitnoj skupini uglavnom nedostižan. Nijemci su od početka susreta zagospodarili ledenom plohom no na prvi pogodak se čekalo sve do završnice prve trećine. Talijani su potom iznenađujuće uzvratili s dva zgoditka no Njemačka je ipak izjednačila prije odlaska na prvi odmor. U nastavku susreta na ledu je postojala samo jedna momčad. "Mannschaft" je sabio protivnika na njegovu polovicu leda i u dvadeset minuta baražne paljbe čak pet puta zatresao talijansku mrežu. Nijemci su u posljednjoj trećini postigli pogodak i s dvojicom igrača manje, ali Talijani su iskoristili petminutnu kaznu njemačkog braniča i dva puta pogodili s igračem više. Njemačka je konačnih 9:4 postavila sredinom posljednje trećine zadržavajući inicijativu sve do kraja susreta.

Latvija 8 min

Latvija je na otvaranju prvenstva priredila prvorazredno iznenađenja svladavši svjetskog viceprvaka Kanadu. Da su kojim slučajem navijači mogli uživo pratiti ovu utakmicu, zasigurno bi tribine "gorile" no ovom povijesnom trenutku nije se moglo nazočiti. Latviju je do pobjede doveo kanadski stručnjak Hartley koji je na okosnicu iz riškog Dinama dodao igrače iz Češke, Švedske i drugih liga gdje igraju Latvijci. Iz NHL-a nije bilo nikoga pa ni vratara Merzlikinsa. Kanadski izbornik Gallant doveo je na prvenstvo momčad u kojoj ima i studenata i igrača iz juniorskih liga. Od igrača koji su bili slobodni, a kojima bi bilo mjesto u reprezentaciji nije bilo vratara Berniera, braniča Giordana, Taneva, Doughtyja ili Del Zotta. Nije bilo ni napadača Kanea, Stromea, Girouxa, Reinharta, Horvata, Hoffmana, Browna, Benna ni Konecnyja. Razvidno je da u Kanadi svjetsko prvenstvo drugorazredno natjecanje za koje je malo koga od ljubitelja hokeja briga. Sve to nije smetalo Latvijce da tijekom prvih dvadeset minuta drže čvrstu obranu protiv Kanađana koji su imali više od igre. Međutim, jedini pogodak postigli su domaći dvije sekunde prije kraja trećine s igračem više. Kanađani su zadržali inicijativu i u nastavku susreta no protivnička mreža je ostala začarana. Latvijci su pak sredinom trećine još jednom zatresli mrežu. Hokejaši iz kolijevke hokeja su nastavili s napadima i u posljednjoj trećini no latvijska obrana je sve izdržala za veliku pobjedu koja domaćima otvara put prema četvrtfinalu.