Svjetska prvenstva

Vratari su zvijezde večeri

VBR Slo 01Svjetsko prvenstvo se nastavlja istim tempom od šest utakmica dnevno. Skupina A je podsjećala na nogomet, jer su u tri susreta postignuta svega pet pogodaka. Slovaci su se pobjedom od 2:1 protiv Velike Britanije izjednačili s Rusima na čelu ljestvice. Vrhu se priključila i Švicarska koja je jednim zgoditkom svladala Dansku. Veliko iznenađenje priredila je Bjelorusija svladavši Švedsku s 1:0 pa su se Tre Kronor pridružili Česima i Britancima na začelju bez bodova. Strijelci su u skupini B bili nešto raspoloženiji. Norveška je osvojila prve bodove pobjedom od 4:1 nad Italijom. Kazahstan je ponovo bio uspješan u raspucavanju, ovog puta protiv Finske s 2:1, a Amerikanci su pregazili Kanađane s 5:1. Njemačka je tako ostala usamljena na vrhu premda nije ni igrala, a ljubitelji hokeja se pitaju tko je to isklizao u dresovima s javorovim listom.

Skupina A

Velika Britanija - Slovačka 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Slovačka 4 min

Slovačka je povela u prvoj minuti prvim udarcem prema vratima. Britanci su se od samog početka našli zbijeni na svojoj polovici. Prigode Slovaka nizale su se jedna za drugom no vratar Bowns je zaključao svoju mrežu. Ispucali su Slovaci čak 16 projektila do kraja trećine, ali bez učinka. Na drugoj strani, Hudaček jedva da je imao bilo kakvog posla. Suparnici su u nastavak susreta ušli sa po četvoricom igrača zbog tučnjave na kraju prve trećine. Netom po povratku "boraca" na led, Britanci su iskoristili jednu od svojih rijetkih prigoda i izjednačili. Radost na britanskoj klupi nije dugo trajala, jer je njihov vratar samo dvije minute kasnije morao vaditi pak iz mreže. Slovačka je poto nastavila s ofanzivom, ali njeni su strijelci ponovo podbacili. Unatoč velikoj premoći i nizu prigoda, Slovacima nije pošlo za rukom povećati prednost. Velika Britanija je u posljednju trećinu ušla s minimalnim zaostatkom. Mlada slovačka momčad se ukočila u trećem dijelu susreta pa su se Britanci puno lakše nosili s protivnikom koji je više razmišljao o čuvanju prednosti nego o punjenju protivničke mreže. Trećina je protekla u zatvorenijoj i ravnopravnijoj igri, a mreže su ostale mirovati. Slovaci su na kraju mogli biti zadovoljni jedino ishodo, a Britancima je ostalo žaliti za propuštenom prilikom da se iščupa koji bod od nesigurnog suparnika.

Švedska - Bjelorusija 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Strijelac:

0:1 BJE Nesterov (Stefanovič, Lopačuk) 41'

Švedska 32
Bjelorusija 22

Švedska 4 min
Bjelorusija 8 min

Obje su momčadi tražile iskupljenje za neuspjehe u prvom kolu. Šveđani su na početku susreta imali čak četiri minute za redom igrača više, ali nisu uspjeli iskoristiti dugotrajnu brojčanu prednost. Bjelorusija je najveći dio trećine provela u obrani te je na prvi odmor pošla zadovoljna s netaknutom mrežom. Švedska je u nastavku susreta tražila pogodak kojim bi "načela" suparnika i odvela utakmicu u mirnije vode. Međutim, Bjelorusi su podigli razinu svoje igre te su se ravnopravno nosili s favoriziranim suparnikom. Ni jedni niti drugi nisu bili u stanju pretvoriti brojčanu prednost u pogodak pa su mreže mirovale i u drugih dvadeset minuta. Tek što je posljednja trećina počela, Bjelorusi su postigli prvi pogodak na utakmici. Očekivalo se kako će Švedska sada krenuti na sve ili ništa, no neki veliki pritisak Tre Kronor je izostao. Bjelorusija se sasvim dobro nosila sa Skandinavcima. Vrijeme je prolazilo, a Šveđanima nikako nije polazilo za rukom pronaći put do mreže. Pokušao je švedski izbornik i sa šestoricom igrača dvije i pol minute prije kraja trećine no bjeloruska vrata su ostala zaključana. Bjelorusi su tako došli do prve pobjede nad Švedskom u povijesti svjetskih prvenstava, a Šveđani su nakon dvije utakmice ostali pri dnu bez ijednog boda u dvije utakmice.

Švicarska 4 min

Bio je ovo sraz dviju momčadi koje su u prvom kolu upisale iznenađujuće pobjede. Danci su nadjačali Švedsku, a Švicarska je uvjerljivo svladala Češku. Švicarci su bili favorit što su pokazali već u prvoj trećini. Danci su se tijekom prvih dvadeset minuta uglavnom branili što im je polazilo za rukom sve dok Švicarska u drugom dijelu trećine nije postigla prvi pogodak. Danska je spriječila suparnika da poveća svoju prednost prije odlaska na prvi odmor. Nastavak susreta nije promijenio odnos snaga. Švicarci su i dalje napadali, a danski vratar je neumorno nizao obrane. Njegovi suigrači su trošili svu energiju na obranu tako da je švicarski čuvar mreže bio samo promatrač zbivanja na ledu. Ništa se nije promijenilo ni u zadnjoj trećini. Opsada danskih vrata trajala je od početka trećine pa sve do posljednjih trenutaka kad su Danci zaigrali sa šestoricom igrača ne bi li "ukrali" bod koji ni po čemu nisu zaslužili. Švicarska je sačuvala minimalnu pobjedu kojom se uključila u vodeći trojac, a danski izbornik se samo može pitati kako su njegovi igrači odigrali utakmicu sa samo četiri udarca prema vratima.

Italija 8 + 10 (Giliati) min

Norvežani i Talijani su tražili prve bodove na turniru nakon što su i jedni i drugi poraženi od Nijemaca. Suparnici su tijekom prve trećine vodili ravnopravnu borbu u kojoj su nešto poduzetniji bili "vikinzi" koji su sredinom trećine postigli jedini pogodak prije odlaska na odmor. Norvežani su početkom druge trećine iskoristili igrača više nakon čega su zagospodarili ledenom plohom. Italija se branila na sve moguće načine ne bi li spriječila potop već u drugoj trećini. Talijanska vrata bila su pod baražnom paljbom Skandinavaca no vratar Fazio je nizao obranu za obranom. Pritisak norveške reprezentacije urodio je plodom tek u završnici trećine kad su Talijani ponovo bili s igračem manje. Prije nego što je talijanska momčad stigla bilo što uraditi u zadnjoj trećini, Norveška je postigla još jedan zgoditak. Budući da je ishod susreta bio jasan, do kraja utakmice se igralo ravnopravno s prilikama na obje strane. Talijani su sredinom trećine postigli počasni pogodak za konačnih 4:1 u korist Norveške.

Finska 4 min

Finska je poslije pobjede nad Amerikancima tražila nova tri boda u susretu s Kazahstanom. Na drugoj strani, Kazahstanci su bili zadovoljni uspjehom u raspucavanju protiv Latvije. Finci su u prvoj trećini zaigrali u skladu s očekivanjem. U potpunosti su nadigrali suparnika no vratar Kazahstana izdržao je pravu kanonadu prema svojim vratima i bio najzaslužniji što se na prvi odmor otišlo netaknutih mreža. Kazahstan je u nastavku susreta zaigrao nešto otvorenije no Finska je i dalje imala više od igre. Finci su bolju igru okrunili vodećim zgoditkom u drugom dijelu trećine. Međutim, radost na finskoj klupi nije dugo trajala. Finci su nedugo zatim skrivili prekršaj nakon kojeg svega dvadeset sekundi kasnije Kazahstan izjednačuje. Finska je u trećem dijelu susreta pokrenula opću ofanzivu kako bi riješila utakmicu u svoju korist. Ponovo se vratar Kazahstana našao pod baražnom paljbom no još jednom je pohvatao sve što je ispaljeno prema njemu. Utakmica je ušla u produžetak u kojem su Kazahstanci bili nešto poduzetniji no odlučujućeg pogotka nije bilo. Azijci su u svom drugom raspucavanju ponovo bili uspješniji od suparnika pa su i drugu utakmicu riješili u svoju korist.

Kanada i SAD morale su se
u međusobnom susretu "vaditi" za neuspješne ulaske na prvenstvo. Kanađani su senzacionalno poklekli pred Latvijom, dok su Amerikanci tijesno izgubili od Finske. Amerikance je pogodio prvi udar na utakmici kad se vratar Stolarz ozlijedio već u petoj minuti. Utjehu im je donio vodeći pogodak nekoliko minuta kasnije nakon komične pogreške kanadskog čuvara mreže. Premda su Kanađani imali više od igre na prvi odmor se pošlo s minimalnom prednosti SAD. Tek što se utakmica nastavila, Amerikanci su povećali prednost. Kanađani malo kasnije prave prekršaj, nakon kojeg u roku od minute primaju još jedan pogodak. Hokejašima s javorovim listom na dresovima je palo raspoloženje pa su Amerikanci zadržali inicijativu. U završnici trećine SAD postiže još jedan pogodak kojim su praktički osigurali pobjedu. Kanada u zadnju trećinu ulazi s pričuvnim vratarom Hillom i željom da barem jednom zatresu mrežu. Inicijativa kanadske momčadi urodila je plodom tek sredinom trećine, prekasno za bilo kakav povratak u utakmicu. U završnici susreta, prije nego što su na kanadskoj klupi stigli i pomisliti na igru bez vratara, SAD još jednom pogađaju mrežu za konačnih 5:1 koji su Kanađane prikovali pri dnu ljestvice zajedno s Talijanima.