Svjetska prvenstva

Švicarska svladala Kanadu

wc2209U derbiju kola snage su odmjerile dosad neporažene momčadi skupine A, Švicarska i Kanada. Švicarci su uvjerljivom pobjedom od 6:3 potvrdili da imaju najviše ambicije osvojiti medalju i uključiti se u uski krug velesila. Danska i Slovačka su ostale u borbi za preostalo mjesto u četvrtfinalu. Danci su svladali Francuze s 3:0, a Slovaci su nadjačali Talijane s 3:1. Finska je zadržala prvo mjesto u skupini B pobjedom protiv Austrije s 3:0, a Amerikanci su se približili vrhu svladavši Švedsku s 3:2 u produžetku. Četvrtfinalu se sasvim približila i Češka koja je bila uvjerljiva protiv Norveške slaveći s 4:1.

Francuska 10 min

Budući da su tri od četiri mjesta koja vode u četvrtfinale već zaposjele Kanada, Švicarska i Njemačka, Danska i Francuska su se sučelile u borbi za preostalo mjesto u skupini A. Pobjednik ostaje u trci, a gubitnik je ipak zadovoljan što ne ispada u niži razred natjecanja. Danci su bolje odigrali tijekom prvih dvadeset minuta, ali su i Francuzi imali svoje prigode. Na prvi zgoditak čekalo se do završnice prve trećine kad Danska prelazi u vodstvo. Danci su u prvom dijelu druge trećine povećali prednost zgoditkom s igračem više nakon čega se igra rasplamsala. Francuska je i dalje bila u podređenom položaju, ali se nije predavala. Prekrašaja je bilo na obje strane no obje obrane su učinkovito rješavale protivničkog igrača više. Danska je u zadnjoj trećini zaigrala zatvorenije, čuvajući stečenu prednost. Francuzi su teško stvarali prilike, kad su dvije minute prije kraja posljednje trećine povukli vratara, Danci su ubrzo zatresli nebranjenu mrežu i priči je bio kraj. Danska će se za mjesto u četvrtfinalu boriti sa Slovačkom, a Francuzima kao utjeha ostaje opstanak u elitnom društvu.

Švicarska 9 min

Dosad neporažene, Kanada i Švicarska borile su se u derbiju skupine A za prvo mjesto u poretku. Obje strane su ušle u utakmicu otvoreno, sa željom za pobjedom. Prvih desetak minuta su suparničke obrane i vratari bili nadmoćni pa su mreže mirovale, a onda je počeo vatromet. Kanađani su poveli na ulasku u drugi dio trećine no Švicarska je za samo jednu minutu izjednačila. Kanada je nedugo zatim ponovo bila u prednosti nakon zgoditka s igračem manje, ali su Švicarci tijekom iste kazne ipak iskoristili brojčanu prednost. Kad se već činilo da je uzbuđenjima u prvoj trećini došao kraj, Kanada je u zadnjoj minuti pred odmor prvo postigla, a onda odmah potom i primila pogodak. Rijetke su trećine u kojima vrhunske momčadi postignu ukupno šest pogodaka pa nije čudilo što su u nastavku susreta i jedni i drugi "povukli ručnu". Broj prigoda se smanjio, a jedini pogodak postigla je Švicarska s igračem više u prvom dijelu trećine. Očekivala se ofanziva Kanade u posljednjoj trećini no Švicarci su zaskočili protivnika i početkom trećine povećali razliku na dva gola. Kanađani se nisu snašli pa je Švicarska aktivnom igrom bez poteškoća održavala stečenu prednost. Kad su hokejaši s javorovim listom povukli vratara dvije minute prije kraja trećine. Švicarci ubrzo postigli još jedan pogodak kojim su osigurali vrijednu pobjedu. Švicarska je sada vodeća momčad skupine s tri boda prednosti nad neposrednom pratnjom u kojoj su Kanada i Njemačka.

Slovačka 8 min

Pobjeda Danske nad Francuskom pojačala je Slovacima imperativ pobjede u susretu s Italijom. Nositelji olimpijske bronce, svakako su htjeli ostati u konkurenciji za mjesto u četvrtfinalu za što su im trebala sva tri boda. na drugoj strani, Italiji bi samo čista pobjeda značila mogući spas neovisno o ishodu okršaja protiv Kazahstana. Slovačka nije ništa htjela prepustiti slučaju, nego je navalila od samog početka iz sve snage. Italija se uspješno odupirala samo do sredine prve trećine kad su Slovaci poveli. Slovačka je nizala prigode no nije uspijevala povećati prednost sve do šest sekundi prije kraja trećine kad se pak po drugi put zakoprcao u talijanskoj mreži. Talijani su u nastavku susreta uspostavili ravnotežu no nije im polazilo za rukom smanjiti zaostatak. Slovaci su aktivnom igrom održali stečenu prednost sve do drugog odlaska na odmor. Italija je početkom zadnje trećine vratila neizvjesnost u utakmicu pogotkom s igračem više. Slovačka se smjesta vratila u ofanzivu te je sredinom trećine pretvorila brojčanu prednost u novi pogodak. Slovaci su uspješno sačuvali dva gola razlike čak i kad su Talijani u zadnje dvije minute izvukli vratara. Slovačka je pobjedom zadržala korak s Danskom, a Talijanima ostaje dan odluke protiv Kazahstana.

Švedska 6 min

Švedska se nakon pobjede nad domaćinom sučelila Amerikancima sa željom da još jednom pobjedom zasjednu na čelo ljestvice i time osiguraju što lakšeg suparnika u predstojećem četvrtfinalu. Amerikanci su imali isti cilj za što su im također trebali bodovi iz ovog derbija. Švedska je rano povela no Amerikanci su do sredine prve trećine već bili izjednačili. Rezultatska ravnoteža je unijela dodatni oprez u igru obje momčadi pa se u preostalom dijelu trećine više vodilo računa o sigurnosti vlastitog gola, nego kako zaprijetiti protivničkom. Nastavak dvoboja nije donio bitnih promjena u odnosu snaga. I dalje se igralo ravnopravno, s prigodama na obje strane. Mreže su mirovale sve do završnice druge trećine kad su SAD iskoristile igrača više. Švedska je izjednačila u prvom dijelu zadnje trećine poslije čega su obje momčadi zaigrale na sigurno. U takvoj igri nije bilo odluke sve do završetka trećine pa se morao igrati produžetak. Suparnici su se otvorili u dodatnom vremena pa prigoda nije nedostajalo. Kad se već činilo da će pobjednika odlučiti raspucavanje, Amerikanci su 12 sekundi prije kraja produžetka postigli pobjedonosni pogodak. SAD se približila vodećem skandinavskom dvojcu koji je već u četvrtfinalu pa u skupini B preostaje samo vidjeti tko je posljednji četvrtfinalist i tko ispada iz društva najboljih.

Finska 2 min

Austrija je nakon poraza od Latvije mogla birati hoće li "izginuti" protiv Finske ili sačuvati energiju za odlučujući okršaj protiv Velike Britanije. Za domaćina je pak dvoboj s Austrijom predstavljao manju prepreku na putu do prvog mjesta koje mu se smiješilo nakon poraza Švedske od SAD. Finska je povela već u drugoj minuti nakon čega je zagospodarila ledenom plohom. Prigode su se nizale jedna za drugom no Austrijancima je nekako pošlo za rukom spriječiti protivnika da već u prvoj trećini ne napuni mrežu. Finska ofanziva protegla se i u nastavak susreta pa su domaći u prvom dijelu trećine povećali razliku. Austrija se i dalje uglavnom branila, ali je sve češća zalazila u napadačku trećinu. Zadovoljni ostvarenim, Finci su u zadnjoj trećini aktivnom igrom čuvali vodstvo. Sredinom trećine postižu i treći zgoditak, nakon čega je samo preostalo "premotati" utakmicu do kraja. Finska se s nova tri boda učvrstila na prvom mjestu skupine B no borba za vrh još traje. Austrijanci nemaju za čim žaliti, preostaje im samo pripremiti se za dan odluke.

Češka 10 min

Češkoj su protiv Norveške trebala sva tri boda kako bi se izjednačila s Amerikancima na podjeli trećeg mjesta i napravila razliku od pet bodova u odnosu na "donji dom" skupine B. Norvežani su više manje, prestali brinuti o opstanku, a moguće iznenađenje protiv Češke bi ih gurnulo prema četvrtfinalu. Česi su od početka susreta preuzeli inicijativu i već u prvom dijelu prve trećine iskoristili igrača više za prelazak u vodstvo. Norveška se do kraja trećine uglavnom branila te je održala minimalni zaostatak pred nastavak susreta. Česi su na samom početku druge trećine još jednom pretvorili brojčanu prednost u pogodak pa su mogli mirnije nastaviti utakmicu. Norvežani su uspostavili ravnotežu u igri, ali nisu uspjeli pronaći put do mreže. Češka je odlučujući korak prema pobjedi napravila već u prvoj minuti zadnje trećine kad je iskoristila kazneni udarac. "Vikinzi" su nedugo zatim i sami postigli pogodak s igračem više no to je bilo sve što su stigli uraditi do završnice trećine. U igri koja je obilovala prekršajima, mreže su mirovale sve dok Norvežani nisu zaigrali bez vratara što su Česi iskoristili za još jedan pogodak. Češka je ovom pobjedom praktički riješila pitanje ulaska u četvrtfinale, a Norvežanima ostaje odigrati sportski do kraja prvenstva.